Pin It

Pierwszy miesiąc nie daje jeszcze zbyt wielu powodów, aby od razu przypuszczać, że jest się w ciąży. Niektóre z dolegliwości pojawiających się pod jego koniec mogą świadczyć o tym stanie, jednak nie wszystkie kobiety potrafią prawidłowo go rozpoznać.

Za początek ciąży uznawany jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na podstawie tej daty lekarz określa termin porodu, więc w rzeczywistości ciąża liczona jest jeszcze zanim dojdzie do poczęcia. Pierwsze dwa tygodnie nie są bowiem ciążą w dosłownym rozumieniu, jest to czas przeznaczony na dojrzewanie komórki jajowej oraz na zapłodnienie. Wówczas błona śluzowa macicy łuszczy się wraz z niezapłodnionym jajeczkiem z poprzedniego miesiąca, a w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które dają jej możliwość do tego, aby zajść w ciążę.

Do zapłodnienia dochodzi dopiero w trzecim tygodniu ciąży. Po połączeniu plemnika z komórką jajową, w wyniku podziału zapłodnionego jajeczka, powstaje zarodek. Po upływie około 12 godzin od zapłodnienia zarodek zaczyna wędrować przez jajowód do macicy, co zajmuje mu około 2-3 dni. W tym czasie komórka jajowa przechodzi cały szereg podziałów – od 2 komórek, po 4, 8, 31, po stadium moruli i blastocysty (jest maleńką kulą). Po dotarciu do macicy zarodek lokuje się w błonie śluzowej macicy – dochodzi do implantacji (co następuje około 6 dni po zapłodnieniu). To właśnie tam zarodek będzie rozwijał się przez cały okres ciąży. Wraz z jego zagnieżdżeniem automatycznie następują zmiany hormonalne, w wyniku których nie pojawia się miesiączka. Ten moment oznacza, że kobieta właśnie zaszła w ciążę. Mylący może być fakt, że wraz z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy dochodzi do tzw. plamienia implantacyjnego, które może przypominać miesiączkę.

Dziecko

W pierwszym miesiącu dziecko ma wielkość łebka od szpilki, a pod jego koniec osiągnie wielkość ok. 1 mm. Błyskawicznie się rozwija, a wraz z zapłodnieniem ma już określoną płeć, kolor oczu oraz cechy dziedziczne po mamie lub tacie. Już na tym etapie w jego organizmie zachodzi szereg przemian odpowiedzialnych za powstanie podstawowych narządów. Zarodek nie ma pigmentu, jest półprzezroczysty i przypomina meduzę. Nim skończy się czwarty tydzień będzie miał wykształcony już mózg oraz rdzeń kręgowy.

Na tym etapie embrion składa się z trzech warstw – ektodermy, mezodermy i endodermy. Warstwa wewnętrzna (endoderma) rozwinie się niebawem w płuca, układ pokarmowy, wątrobę, trzustkę, tarczycę. Warstwa środkowa (mezoderma) przemieni się w nerki, narządy płciowe, serce, mięśnie, odpowiada też za rozwój kości. Warstwa zewnętrzna (ektoderma) utworzy włosy, oczy, skórę oraz układ nerwowy.

Wokół dziecka zaczyna gromadzić się płyn owodniowy, który chroni je przez całą ciążę.

Mama

W pierwszym miesiącu przyszła mama może zauważyć już u siebie typowe objawy ciąży: mdłości, wrażliwość piersi, zmęczenie, rozdrażnienie, bóle brzucha przypominające menstruację. To właśnie te symptomy powinny uświadomić kobiecie jakie zamiany zachodzą w jej organizmie.

Pod koniec miesiąca dobrze jest wykonać test ciążowy, a najlepiej zrobić to w dniu, kiedy powinna pojawić się miesiączka (wówczas wynik jest najbardziej wiarygodny). Dwie poziome kreski na teście oznaczają ciążę. Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu HCG, który wytwarza się już z chwilą zagnieżdżenia zarodka. Jego stężenie w moczu jest najwyższe z rana, dlatego najlepiej wykonywać test zaraz po przebudzeniu. Aby mieć większą pewność co do swojego stanu, najlepiej wykonać dwa testy – jeden w terminie, kiedy powinna pojawić się miesiączka, drugi  – tydzień później.

Całkowicie wiarygodną informację na temat ciąży na pewno poda lekarz. Podczas badania zauważy on zmiany w kształcie oraz rozmiarze macicy, a także zmiany w śluzówce pochwy. W trakcie badania USG będzie można na razie dostrzec tylko woreczek ciążowy, w którym rozwija się dziecko. W czasie pierwszej wizyty u ginekologa przyszła mama pozna też termin porodu.

Ten miesiąc to najlepszy czas, aby rzucić palenie, odstawić alkohol i inne używki, zacząć dbać o swoją dietę i kondycję fizyczną, przyjmować kwas foliowy i suplementy. Ze swojej diety usuń sery pleśniowe, surowe mięso, wędzone potrawy, wątróbkę, niektóre gatunki ryb (kumulują duże ilości rtęci, np. rekin, miecznik, tuńczyk, makrela królewska, szczupak). Lepiej zapytać też osoby prowadzącej ciążę (może to być lekarz lub położna), czy leki które przyjmujesz nie są niebezpieczne dla płodu oraz poprosić o skierowanie na badania pozwalające wykluczyć zagrożenie np. toksoplazmozą, czy cytomegalią. Dbaj o swoje samopoczucie, staraj się unikać stresu – od tej chwili wszystko, czego doświadczasz, ma wpływ na rozwój Twojego maleństwa.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz