10 zasad, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży
Pin It

Ćwiczenia w ciąży poprawiają kondycję i pomagają utrzymać w ryzach wagę. Przygotowują organizm do wysiłku, jakim jest poród, oraz ułatwiają powrót do sylwetki sprzed ciąży. Aktywność fizyczna powinna być codziennym nawykiem, także – a nawet szczególnie – wtedy, gdy spodziewamy się dziecka. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym ćwiczenia będą bezpieczne dla mamy i jej maluszka. Dowiedz się,  jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży.

Skonsultuj plany ze specjalistą

W żadnym wypadku nie należy podejmować aktywności fizycznej w ciąży bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Dotyczy to zarówno przyszłych mam, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły, jak i tych, które przed zajściem w ciąże regularnie uprawiały sport. Lekarz lub położna udzieli pozwolenia tylko wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo i gdy z aktywnością nie będzie wiązać się żadne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Pisemna zgoda jest zwykle wymagana przez kluby fitness, jeśli planujemy uczęszczać na zajęcia dla kobiet w ciąży.

Unikaj zagrożeń

Sporty walki, sporty kontaktowe, intensywne ćwiczenia na siłowni, jazda na nartach, rolkach czy łyżwach, jazda konna, snowboarding, surfing, nurkowanie – to przykłady sportów, których bezwzględnie trzeba unikać w ciąży. Zakazane są wszelkie aktywności, które wiążą się z ryzykiem urazu bądź upadku czy z nadmiernym wysiłkiem. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, troską o dziecko i – oczywiście – rodzaj sportu, który chcesz uprawiać, skonsultuj z osobą prowadzącą ciążę.

Polecamy: Sporty zakazane w ciąży – sprawdź, z jakich lepiej zrezygnować

Zadbaj o kalorie

W ciąży należy spożywać o ok. 300-400 kcal dziennie więcej niż dotychczas. Wszystko po to, aby dziecko otrzymywało odpowiednią dawkę składników odżywczych. Biorąc pod uwagę fakt, że podczas ćwiczeń kalorie ulegają spalaniu, trzeba pamiętać, aby tę stratę uzupełnić dodatkową porcją jedzenia (TUTAJ znajdziesz wiele produktów, z których przyrządzisz zdrowe posiłki).

Noś odpowiedni strój i obuwie

Ubrania, w których ćwiczysz, powinny być przede wszystkim wygodne (jak TE). Nie mogą krępować ruchów ani uciskać ciała (ucisk utrudnia krążenie krwi oraz przyczynia się do powstawania obrzęków). W ciąży łatwiej się męczysz i bardziej pocisz, dlatego zadbaj o to, aby odzież była wykonana z przewiewnych, „oddychających” tkanin. Nie zapomnij o odpowiednim obuwiu. Weź pod uwagę, że w ciąży stopy mogą się powiększyć (na skutek rozluźnienia stawów i więzadeł). Większe jest także ryzyko potknięcia się. Buty muszą być wygodne i stabilne.

Rozgrzej się

Przygotuj organizm do rozpoczęcia ćwiczeń, wykonując kilkuminutową rozgrzewkę. Rozgrzewka daje sygnał mięśniom i stawom, że czeka je wysiłek. Pomijanie jej może prowadzić do urazów.

Pij dużo wody

Podobnie jak w przypadku kalorii, w ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na płyny. Ich utrata jest szybsza właśnie podczas aktywności fizycznej. Zawsze, gdy ćwiczysz, miej pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej. Wypij trochę przed rozpoczęciem gimnastyki, sięgaj po nią w trakcie ćwiczeń i po ich zakończeniu. Nie czekaj, aż poczujesz silne pragnienie – uczucie pragnienia jest sygnałem, że organizm utracił za dużo płynów.

Nie leż na plecach

Z oczywistych względów podczas ciąży zakazane są ćwiczenia, które wymagają leżenia na brzuchu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również to, że niewskazane jest leżenie na wznak. Unikaj takiej pozycji od drugiego trymestru, gdy brzuch zaczyna być widoczny. Podczas leżenia na plecach uciskana jest żyła główna dolna. W efekcie utrudnione jest krążenie krwi, również tej docierającej do twojego serca czy łożyska.

Nie przemęczaj się

Jeśli nie możesz złapać oddechu, czujesz, że masz wypieki na twarzy, pot leje się strumieniami, pojawiają się zawroty głowy, natychmiast przerwij ćwiczenia. To sygnały, że gimnastyka jest zbyt intensywna. Nigdy nie dopuszczaj do przemęczenia i przegrzania organizmu.

Powoli zmieniaj pozycje

Dotyczy to szczególnie wstawania z podłogi. Jeśli leżałaś, najpierw powoli usiadź, posiedź chwilę i dopiero wstań. Zbyt gwałtowna zmiana pozycji może doprowadzić do zawrotów głowy i omdlenia.

Odpocznij na koniec

Ćwiczenia zakończ kilkoma minutami odpoczynku, podczas których możesz wykonywać ćwiczenia oddechowe.

Przeczytaj jeszcze: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz