Pin It

Ciąża to wyjątkowy stan. To najprawdopodobniej jedyny okres, w którym organizm kobiety doświadcza aż tylu zmian. A co dzieje się u rozwijającego się malucha? Sprawdź 12 ciekawostek o ciąży.

1. Głaskaj swój brzuch i mów do swojej pociechy. Dzieci w łonie matki potrafią czuć, widzieć i słyszeć

Dziecko zaczyna czuć i reagować na różnorodne bodźce już dużo wcześniej, zanim pojawi się na świecie. Zmysły w życiu płodowym – dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i wzrok – zaczynają funkcjonować właśnie w tej kolejności, a rozwój każdego z nich jest od siebie zależny. Wszystkie zmysły rozpoczynają swoją pracę już w drugim trymestrze ciąży. Wtedy zaczynają się też tworzyć powiązania między nimi. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj: Jak rozwijają się zmysły?

1

2. Dzieci w łonie matki płaczą

Jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Durham, dziecko już w łonie mamy uczy się komunikować za pomocą płaczu i grymasów twarzy. Dziecko wydaje różne dźwięki, które przypominają płacz, a już podczas badania USG można zauważyć drżenie warg.

2

3. 1 na 2000 dzieci rodzi się z zębem

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, naprawdę się zdarza! O jednym z takich przypadków pisaliśmy tutaj.

3

4. Podczas całej ciąży macica rozszerza się z wielkości brzoskwini do mniej więcej rozmiaru arbuza

A jak wraca później do swoich dawnych rozmiarów? Tutaj znajdziesz informacje o tym, jak to się dzieje.

5

5. Dzieci w łonie matki są w stanie smakować jedzenie, które je mama

Już w 7. tygodniu życia płodowego powstają kubki smakowe, które w 13. tygodniu łączą się z układem nerwowym. Choć dzieci potrafią rozpoznawać wszystkie smaki, najbardziej smakuje im słodki. Taki smak mają wody płodowe, dlatego rozwijające się dziecko bardzo lubi je pić. Palenie tytoniu i sięganie po inne używki wpływa na smak wód płodowych, sprawia, że stają się gorzkie i dziecko nie pije ich tak chętnie. Eksperymenty na szczurach wykazały, że już w okresie prenatalnym można kształtować preferencje smakowe. Smak tego, co je mama, dociera do dziecka poprzez płyn owodniowy.

4

6. W ciąży stopy kobiety są w stanie powiększyć się nawet o rozmiar z powodu nadmiaru płynów i wstrzymania wody w organizmie

Od dawna wiadomo, że zmiany zachodzące w czasie ciąży wpływają na kształt stóp. Przede wszystkimi dochodzi do „spłaszczenia” łuku, prawdopodobnie na skutek wzrostu masy ciała, jak i zwiększenia elastyczności stawów wywołanego działaniem hormonów. Badanie amerykańskich naukowców potwierdziło, że zmiany te są permanentne. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

6

7. Dziecko w łonie mamy wydala mocz do wód płodowych, które pije

Dziecko połyka płyn owodniowy, filtruje go przez nerki i wydala, więc jego mocz trafia znów do płynu owodniowego, który dziecko połyka itd.

ciaza_fact07

8. Młode matki i kobiety w ciąży wytwarzają mleko automatycznie, kiedy słyszą płacz małego dziecka. Nawet jeżeli nie jest to ich dziecko

Z kolei przy odciąganiu pokarmu może być pomocne nawet… patrzenie na zdjęcie dziecka! O tym, jak działa laktacja przeczytasz tutaj i tutaj.

7

9. W Afryce Środkowej rodzi się więcej bliźniąt niż w jakikolwiek innym kraju rozwijającym się

8

10. W 90% przypadków kobieta w ciąży doświadczać będzie zmiany odcienia koloru skóry

O zmianach skórnych w ciąży przeczytasz tutaj.

10

11. Dziecko w łonie matki zaczyna robić kupkę w 21 tygodniu ciąży, ale nie wydala jej aż do narodzin

Pierwsza kupka dziecka to tzw. smółka. Składa się ona z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonego nabłonka śluzówki przewodu pokarmowego i enzymów trawiennych. Maluch wydala ją po narodzinach. Wydalenie smółki do wód płodowych może wiązać się z komplikacjami w czasie ciąży.

11

12. Wody płodowe to w większości sterylna uryna

12

Polecamy jeszcze: Życie płodowe tydzień po tygodniu – niezwykłe momenty

Więcej ciekawostek znajdziesz tutaj: Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Źródło: Bored Panda, E. Lichtenberg-Kokoszka, Zanim się urodziłem, Kraków 2014

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz