Pin It

Drugi miesiąc ciąży to czas niezwykle dynamicznych, niesamowitych zmian zachodzących zarówno u płodu, jak i w organizmie przyszłej mamy. Kobiety na ogół właśnie teraz dowiadują się, że pod ich sercem rozwija się nowe życie.

Dziecko

To zdumiewające, ale już w drugim miesiącu ciąży bije serce dziecka. Kurczy się ono dwa razy szybciej niż serce mamy i choć jest jeszcze bardzo małe, zaczyna już pompować krew. Jest już w pełni ukształtowane, składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Ten okres to decydujący etap rozwoju maleństwa, tworzą się wszystkie jego najważniejsze organy, a pomiędzy mamą a dzieckiem funkcjonuje już wymiana krwi. Cała sieć naczyń krwionośnych jest wyraźnie dostrzegalna przez cienką skórę dziecka.

Maluch przypomina teraz małą fasolkę, ma podłużny kształt, dużą głowę oraz ogonek, który niebawem zniknie. Jego twarz nabiera coraz bardziej ludzkich kształtów, staje się też umięśniona. U malca można dostrzec już zawiązki oczu, usta, język, zalążki zębów. Tworzą się powieki, są już widoczne nozdrza, widać czubek nosa, a ucho wewnętrzne jest już wykształcone. Jego maleńkie ciało formułuje się w zdumiewającym tempie. Pojawiają się już ramiona, nogi, stopy, dłonie, palce, kończyny (górne rozwijają się szybciej niż dolne). Kończyny zaczynają się zginać w nadgarstkach i łokciach, są już ukształtowane stawy. Kręgosłup oraz żebra są mikroskopijnych rozmiarów. Szkielet zaczyna kostnieć. Choć mama niczego jeszcze nie odczuwa, dziecko potrafi się już poruszać.

Na tym etapie ciąży kształtuje się układ nerwowy, pokarmowy wraz z gardłem oraz jelitem, układ wydalniczy, płciowy oraz krążenia. Wraz z końcem tego miesiąca wątroba, mózg, serce, nerki, trzustka, płuca będą już wykształcone i znajdą się na właściwym miejscu. Pojawiają się gruczoły płciowe, ale jeszcze za wcześnie na rozpoznanie narządów określających płeć. Drogi moczowo-płciowe oraz przewód pokarmowy są już od siebie oddzielone. Jelita rosną w ekspresowym tempie przez co nie mieszczą się w brzuszku dziecka i zostają na chwilę wypchnięte na zewnątrz.

Zamyka się już cewa nerwowa łącząca mózg z rdzeniem kręgowym. Mózg unerwia się, jest już podzielony na trzy części: przodomózgowie (odpowiada za pamięć, rozumowanie), śródmózgowie (przetwarza bodźce wzrokowe i słuchowe) oraz tyłomózgowie (odpowiada za rytm pracy serca, oddychanie, ruchy mięśni).

Tam, gdzie blastocysta połączyła się ze ścianą macicy, tworzy się w tym miesiącu pępowina. Dzięki niej dziecko będzie otrzymywać tlen i składniki odżywcze, za jej pomocą będzie usuwać też szkodliwe substancje.

Dziecko ma już wykształcony błędnik, co oznacza, że czuje jak się poruszasz. Powoli rozwijają się kubki smakowe.

Mama

W drugim miesiącu symptomy ciąży są już odczuwane bardzo wyraźnie i nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do Twojego stanu. Choć każda kobieta może inaczej przechodzić przez ten okres, najczęściej nie jest to dla nich łatwy czas. Codzienne mdłości, zaparcia, częste oddawanie moczu mogą być trochę uciążliwe. Do tego dochodzi jeszcze senność i zmęczenie. Możliwe, że szybko reagujesz na niektóre zapachy i możesz nie mieć ochoty na jedzenie nawet wtedy, gdy odczuwasz głód. Powodem tego wszystkiego są hormony i zmiany metaboliczne zachodzące w Twoim organizmie.

Również wygląd Twojego ciała zaczyna informować o zmianach typowych dla okresu ciąży. Piersi zmieniają swój wygląd, są pełniejsze, ale i bardziej wrażliwe, napięte i bolesne. Ciemnieją brodawki, a niebieskie żyłki na biuście stają się wyraźniejsze. Nawet codzienne czynności, jak ubieranie, mogą być bolesne dla piersi. Twój brzuch lekko może się już zaokrąglać, jednak jeszcze za wcześnie, aby było widać, że nosisz w nim dziecko. Na tym etapie ciąży przyrost wagi jest jeszcze nieznaczny. Niemniej na skutek powiększającej się macicy możesz zauważyć, że coraz trudniej jest Ci zapinać spodnie.

Przywyknij do tego, że w Twoim organizmie trwają teraz niesamowite przemiany hormonalne, co znacząco wpływa także na Twój nastrój. Niestabilny poziom hormonów wyraźnie daje się we znaki Tobie i Twoim bliskim – trudno przewidzieć w jakim humorze będziesz w danym momencie, możesz śmiać się i płakać na przemian. Zmiany hormonalne są też przyczyną pogorszenia się stanu Twojej cery, co jest typowe dla pierwszego okresu ciąży.

Jeżeli uprawiasz sport, nie musisz z niego wcale rezygnować. Najbardziej wskazane jest pływanie, joga oraz długie spacery. Pozwolą one utrzymać przyszłą mamę w dobrej formie. Zrezygnuj jednak lepiej ze sztuk walki, sportów wyczynowych, jazdy konnej.

Na tym etapie ciąży możesz być już po swoim pierwszym badaniu USG, podczas którego zobaczysz rozwijające się w Tobie dziecko. USG pozwala stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy jest pojedyncza, czy mnoga. Pierwsze badanie USG wykonywane jest dopochwowo, za pomocą sondy wprowadzanej na kilka centymetrów do pochwy. Badanie trwa około 5-10 minut, a jego wynik jest podawany natychmiast, najprawdopodobniej wraz z jego nagraniem na płytę lub wykonanymi zdjęciami.

Będąc w drugim miesiącu, warto odwiedzić też stomatologa, aby skontrolował Twoje uzębienie.  Każdy stan zapalny w późniejszym okresie ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, dlatego lepiej im zapobiegać.

Na tym etapie ciąży bardzo ważne jest codziennie spożywanie kwasu foliowego. Jest on bardzo potrzebny do zamykania się cewy nerwowej i prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Niedobór kwasu foliowego przyczynia się do powstania ciężkich wad wrodzonych płodu. Przyjmując suplement, chronisz się przed niedorozwojem łożyska, krwotokami, a także poronieniem. Zalecana codzienna dawka to 0,4 mg. Kwas foliowy znajdziesz również w takich produktach jak fasola, szparagi, kapusta, brukselka, soja, szpinak, pomarańcze, banany, ryż.

W drugim miesiącu ciąży dobrze jest już wybrać osobę prowadzącą ciążę. W świetle polskiego prawa może to być lekarz ginekolog lub położna.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

Odpowiedz