Pin It

Trzeci miesiąc ciąży zamyka jej pierwszy trymestr. W tym czasie dolegliwości nieco już ustępują i znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. Brzuszek coraz wyraźniej zarysowuje swój kształt, a przyszłej mamie nieco trudniej jest dopiąć się w ulubionych spodniach. Kobieta staje się teraz szczególnym obiektem zainteresowania wśród najbliższych, którzy nieustannie dopytują się o jej samopoczucie. Dbaj o to, aby zawsze było ono dobre – dziecko potrafi już odczuwać Twoje emocje!

Dziecko

Na samym początku trzeciego miesiąca dziecko ma wielkość ok. 15 mm. Od tego czasu zaczyna błyskawicznie rosnąć oraz przybierać na wadze. W tym czasie dziecko przejdzie z okresu zarodkowego w okres płodowy, który będzie trwał aż do samego porodu. Malec ma już wykształcone wszystkie narządy wewnętrze, które w kolejnych miesiącach będą „jedynie” dojrzewać. Maluch wyglądem przypomina już miniaturowego człowieka. Ma dużą głowę oraz niewielki tułów. Jego twarz jest już ukształtowana, oczy i uszy są na właściwym miejscu, pojawiają się już rzęsy oraz brwi. Szyja wydłuża się, szkielet kostnieje, a kręgosłup coraz bardziej zaczyna się prostować. Na początku tego trymestru znika też ogonek, który pojawił się w szóstym tygodniu ciąży. Pod koniec trzeciego miesiąca jego ciało zacznie pokrywać delikatny meszek, tzw. lanugo. Intensywnie rozwijają się kończyny, wyraźnie widać już paluszki u rąk i stóp, powstają też kolana i łokcie. Choć matka wcale tego nie odczuwa, maluch energicznie rusza tułowiem i kończynami, obraca się, kręci głową. Potrafi zamykać dłoń wraz z kciukiem, zbliżać do siebie rączki tak, jakby chciał klaskać, a nawet umie się podrapać. Bez aktywności wytrzymuje najwyżej kwadrans. Będąc cały czas w ruchu, trenuje swój układ nerwowy oraz mięśniowy. Ćwiczy też mięśnie twarzy – nadyma policzki, zwija wargi, marszczy czoło, ziewa.

Wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne (płuca, wątroba, nerki, jelita, mózg) są już wykształcone, teraz już tylko rosną i przejmują swoje funkcje. Serce codziennie przepompowuje około 30 litrów krwi, nerki pełnią już swoją rolę (maluch opróżnia pęcherz), wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę. Rozwija się móżdżek, który w przyszłości będzie odpowiedzialny za koordynację ruchów oraz równowagę ciała. Jelita wracają na swoje miejsce, tarczyca zaczyna wydzielać hormony, swoje funkcje zaczyna też pełnić łożysko (m.in. umożliwia wymianę gazową, przekazuje substancje odżywcze, wydala produkty przemiany materii, produkuje hormony, chroni płód przed mikroorganizmami, dostarcza płodowi tlen). Rozwija się przepona i choć mama jeszcze tego nie odczuwa – dziecko ma już pierwsze czkawki. Dojrzewają też narządy płciowe i rodzice już niebawem będą mogli się dowiedzieć, czy spodziewają się syna czy córki.

Dziecko potrafi już ssać i połykać, a doskonali te odruchy poprzez częste połykanie wód płodowych. Dzięki temu ćwiczy też układ pokarmowy i wydalniczy. W tym trymestrze dziecko trenuje też naukę oddychania. W jego mózgu jest już wykształcony ośrodek odpowiedzialny za oddychanie oraz dwie półkule, odpowiadające za czucie i myślenie.

Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko nabywa nową, zdumiewająca umiejętność – potrafi wejść z matką w interakcje. Zaczyna reagować na bodźce, które pochodzą z zewnątrz. Jeżeli przyłożysz dłoń do brzucha, malec zbliża się do jej ścianki i odczuwa ciepło Twojej dłoni. Wcześniej – w 10. tygodniu – maleństwo nabyło nową zdolność – odczuwanie Twoich emocji. Kiedy mama przeżywa radość, malec także jest szczęśliwy, jeśli się denerwuje – sprawia, że dziecko także zaczyna się niepokoić.  Przyczyną tego wszystkiego są hormony, które produkowane są w organizmie matki, a następnie przenikają do krwioobiegu płodu.

Wraz z upływem pierwszego trymestru ciąży ryzyko powstania wad rozwojowych jest znacznie mniejsze.

Mama

W trzecim miesiącu mama może czuć się trochę lepiej. Niektóre dolegliwości powoli już mijają, nudności czy senność stają się łagodniejsze. Poprawia się stan skóry oraz włosów, piersi stają się coraz pełniejsze. Możesz zauważyć, że od pępka do spojenia kości łonowej utworzyła się ciemna linia – jest to tzw. linea negra, która zniknie tuż po porodzie. Skóra wymaga teraz szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza ze względu na ryzyko pojawienia się rozstępów.

Ponieważ Twoja macica cały czas się powiększa, zaczyna napierać na sąsiadujące narządy. Wpływa to na gorsze funkcjonowanie jelit (stąd zaparcia) oraz na konieczność częstszych wizyt w toalecie (nacisk na pęcherz). Innymi dolegliwościami tego okresu są obrzęki stóp i powiększające się żyły (na piersiach, nogach, brzuchu). Podczas gwałtownych ruchów mogą się pojawiać zawroty głowy, co wiąże się ze zmianami ciśnienia krwi. Możesz również zaobserwować, że Twoje dziąsła są rozpulchnione i skłonne do podrażnień, a tarczyca nieco się powiększyła.

W trzecim miesiącu mama powinna mieć już za sobą pierwsze badanie USG. Wraz z nim dowie się, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz czy nie jest to ciąża mnoga. Jeżeli w Twojej rodzinie występują choroby genetyczne lub jeśli przekroczyłaś 35. rok życia, możesz skonsultować się z lekarzem w sprawie wykonania badań prenatalnych. Dzięki nim będzie można sprawdzić prawidłowość rozwoju płodu i ewentualnie podjąć odpowiednie działania w przypadku, gdy zostaną stwierdzone jakieś wady.

Skoro Twoje maleństwo potrafi już odczuwać Twoje stany emocjonalne, postaraj się mniej stresować, zwłaszcza jeżeli praca daje ku temu wiele okazji. Jeśli uważasz, że początek ciąży jest dla Ciebie zbyt męczący, weź kilka dni urlopu. Dbaj też o higienę pracy, rób często przerwy, krótkie ćwiczenia, relaksuj się. Pora podjąć też decyzję o tym, czy nie pora powiadomić pracodawcę o swoim stanie. Przedstaw mu zaświadczenie, ze jesteś w ciąży, a idąc na spotkanie z szefem, dowiedz się więcej na temat praw, które dotyczą kobiet w ciąży.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz