4 dziwne objawy ciąży
Pin It

Mdłości, ból kręgosłupa, powiększone piersi, zaparcia… Większość z nas doskonale wie, czego spodziewać się w ciąży. Czasem jednak niektóre symptomy potrafią zaskoczyć. Dziwne objawy ciąży – co do nich zaliczamy?

Wzmożona potliwość

Spływa po czole, plecach i szyi. Czasem masz wrażenie, że ktoś nagle wylał na ciebie wiadro wody. Zwykłe antyperspiranty nie pomagają, a prysznic zapewnia świeżość tylko na chwilę. To właśnie w ciąży po raz pierwszy zaczynasz rozumieć termin: nadmierna potliwość.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, w ciąży – a szczególnie w trzecim trymestrze – szybciej się męczysz, a więc i pocisz. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy akurat końcówka ciąży przypada na miesiące letnie. Po drugie, w ciąży przyspiesza metabolizm oraz zwiększa się przepływ krwi. Ciało, aby utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie, ochładza się właśnie poprzez wzmożoną produkcję potu. Co możesz zrobić?

Tak naprawdę, niewiele. O ile to możliwe, częściej bierz prysznic. Na świeżą i suchą skórę stosuj łagodne, bezzapachowe antyperspiranty. Unikaj jak ognia ubrań ze sztucznych materiałów, które utrudniają skórze oddychanie.

Nieprzyjemny zapach okolic intymnych

Nagle wyczuwasz specyficzny zapach i zastanawiasz się, czy czasem jego źródłem nie są dolne partie twojego ciała? Bardzo możliwe. Środowisko pochwy i jej okolic ulega bardzo dużym zmianom w czasie ciąży. Zwiększa się ilość wydzieliny, zmienia się pH (z kwaśnego na zasadowy), wzmaga się wydzielanie potu w pachwinach (patrz wyżej). Wszystko to sprawia, że dotychczas ledwo wyczuwalny zapach może przybrać na silne i stać się, mówiąc wprost, nieprzyjemny.

Ciąża to czas, kiedy ze szczególną troską trzeba zadbać o higienę intymną. Używaj łagodnego, hipoalergicznego i bezzapachowego płynu z kwasem mlekowym. Nawet jeśli do tej pory nie używałaś wkładek higienicznych, teraz musisz mieć je stale pod ręką. Przetestuj kilka i wybierz te, które są najbardziej chłonne i najwygodniejsze w stosowaniu. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Jeśli zapach jest wyjątkowo silny, towarzyszy mu świąd, a wydzielina przybiera zielonkawą czy żółtawą barwę, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Mogą to być objawy infekcji.

Większy rozmiar… stóp

O tym, że w ciąży powiększa się brzuch i piersi, doskonale wiedziałaś. Ale czy spodziewałaś się tego, że swój rozmiar mogą zmienić również stopy? I to nie tylko na skutek obrzęków. Specjaliści z University of Iowa stwierdzili, że zmiany w kształcie i długości stóp są stałe. Jakie są przyczyny? Przede wszystkim zwiększenie elastyczności stawów w obrębie stóp na skutek zmian hormonalnych oraz większy ciężar spoczywający na nich w czasie ciąży. Czy możesz coś na to poradzić? Niestety, nie. Ale… przynajmniej będziesz mieć pretekst, aby zrobić remanent w swojej szafce z butami.

Wiecznie zatkany nos

Zwykle od drugiego trymestru zaczynasz mieć wrażenie, że ktoś podmienił twój nos. Jest nieustannie zatkany, a swobodne oddychanie niemal niemożliwe. Dolegliwość ta staje się szczególnie uciążliwa w nocy. Nie zdziw się, jeśli partner pewnego ranka poinformuje cię, że do końca ciąży przenosi na kanapę, bo… twoje chrapanie jest nie do zniesienia.

Dlaczego tak jest? Szalejące w ciąży hormony sprawiają, że rozpulchnia się śluzówka nosa i poszerzają się naczynia krwionośne. Problem dodatkowo nasila się zimą, gdy spada poziom wilgotności powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.

Możesz sobie pomóc, sięgając po krople do nosa na bazie wody morskiej bądź wkraplając zwykłą sól fizjologiczną. Ulgę przyniosą także inhalacje, np. ziołowe z rumianku. Zadbaj również o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz