Pin It

Zaczyna się drugi trymestr – najprzyjemniejszy okres ciąży. Większość dolegliwości z początkowego etapu ciąży już mija, czujesz się znacznie lepiej i z dnia na dzień, wraz z rosnącym brzuszkiem, stajesz się coraz bardziej atrakcyjna!

Dziecko

W czwartym miesiącu ciało dziecka jest już właściwie rozwinięte. Malec ma już ok. 12-14 cm i waży blisko 150 g. Przechodzi teraz przez okres najintensywniejszego wzrostu. Dziecko ma już cechy indywidualne – tworzą się u niego niepowtarzalne linie papilarne.

Malec jest coraz bardziej aktywny. Często kopie, wierci się, rusza nóżkami i rączkami, bawi się pępowiną. Jego akrobacje pomagają mu ćwiczyć reakcje odruchowe. Jeżeli jesteś w ciąży mnogiej to można mieć pewność, że dzieci rywalizują ze sobą o przestrzeń. Każdy ruch jednego malca nie pozostaje bez natychmiastowej reakcji drugiego. To dla nich zabawa, która wpływa pozytywnie na ich rozwój. Matki, które mają już dzieci, pod koniec tego miesiąca mogą już poczuć ruchy dziecka. Kobiety, które będą rodzić po raz pierwszy, muszą poczekać na ten ważny moment do następnego miesiąca.

Ponieważ dziecko potrafi odbierać bodźce płynące do niego z zewnątrz – trenuje też swoje zmysły. Jego struny głosowe są już wykształcone, a pod koniec tego miesiąca zacznie wydawać pierwsze dźwięki. Dodatkowo potrafi reagować już na dźwięki płynące z zewnątrz – jego ucho zewnętrzne jest już wykształcone, a kosteczki słuchowe są uwapnione. Stale pracuje też nad rozwojem zmysłu dotyku – uczy się chwytać, klaszcze w dłonie, gładzi się po twarzy.

Rozwój zmysłów ma istotne powiązanie z dojrzewaniem mózgu. W tym miesiącu tworzy się w nim jeszcze więcej połączeń nerwowych oraz rozwija się mapa czuciowa i ruchowa. Powierzchnia mózgu jest coraz bardziej pofałdowana.

Ciało dziecka zmienia się, dynamicznie rośnie, a zwłaszcza jego tułów i kończyny. Skóra wciąż jest cienka i przezroczysta, widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Jest pokryta delikatnym meszkiem, tzw. lanugo. Wyrosną one na całej powierzchni z wyjątkiem podeszwy stóp, dłoni, wewnętrznej strony palców, warg, narzędzi płciowych. Włoski tworzą na ciele coś w rodzaju wzorków przypominających odciski palców. Pod skórą zaczyna gromadzić się brązowy tłuszcz, który po narodzinach będzie odpowiadał za utrzymanie ciepła organizmu.

Oczy mają już wykształconą rogówkę, soczewkę oraz tęczówkę, zaczynają wykonywać też pierwsze ruchy. Nos dziecka staje się trochę płaski oraz zadarty – dzięki temu mi.in. po narodzinach łatwiej będzie mu oddychać podczas przystawiania do piersi. Paznokcie są już wykształcone i stale rosną, po porodzie można zauważyć, że u niektórych dzieci są wyjątkowo długie.

Czwarty miesiąc to czas, kiedy narządy wewnętrzne zaczynają specjalizować się w wytwarzaniu swoich funkcji. Powstaje wiele gruczołów trawiennych, nieustannie trwa rozwój układu pokarmowego. Wątroba wydziela sok żółciowy. W jelitach gromadzi się tzw. smółka – pierwsze odchody. W szybko powiększających się płucach powstają pęcherzyki powietrza. Krwinki są już produkowane przez szpik kostny.

Na tym etapie ciąży serce dziecka jest już na tyle dojrzałe, że podczas badań można wykryć  na nim oznaki ewentualnych uszkodzeń (jeśli w rodzinie występują przypadki wad serca, dobrze już teraz sprawdzić, czy dotyczy to również Twojego maleństwa). Jeżeli wcześniej stwierdzono już jakieś nieprawidłowości, to między 18. a 22. tygodniem warto zrobić badanie na echo serca płodu.

W tym miesiącu ostatecznie wykształcą się już narządu rozrodcze. U dziewczynek powstają jajowody, pochwa, macica oraz wargi sromowe. U chłopców – jądra wędrują w kierunku worka mosznowego, gdzie dotrą pod koniec ciąży. Możliwe, że podczas najbliższego badania USG poznasz płeć dziecka.

Mama

O kobietach będących w ciąży mówi się, że pięknieją, a teraz jest najlepszy czas na to, aby to dostrzec. Twoje ciało się zaokrągla, piersi są już większe o 1-2 rozmiary, włosy nabierają blasku, poprawia się stan cery. Przyszła mama odczuwa też większą ochotę na seks.

Mimo tych pozytywnych zmian, mama nadal musi zmagać się z kilkoma dolegliwościami. W tym miesiącu możesz zacząć odczuwać bóle pleców, czego powodem jest rosnący brzuch. Szczególnie dokuczliwe w tym czasie mogą być zaparcia. Pod wpływem wysokiego poziomu progesteronu w organizmie, działanie mięśni jelit jest nieco osłabione. Ich kondycję poprawi picie dużej ilości wody oraz regularne posiłki bogate w błonnik, który znajdziesz w takich produktach jak: maliny, porzeczki, jabłka, suszone śliwki, morele, banany, orzechy, otręby, rośliny strączkowe.

Kolejną dolegliwością mogą być rozpulchnione i krwawiące dziąsła (czasami możesz też krwawić z nosa). Jest to zupełnie naturalne na tym etapie ciąży i wiąże się z osłabieniem naczyń krwionośnych i dużą ilością krwi, która przez nie przepływa. Krew krąży teraz w organizmie mamy niejako podwójnie, praca układu krwionośnego jest teraz bardzo intensywna. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzeby zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu. Aby wzmocnić swoje żyły warto wprowadzić do diety takie produkty, jak: papryka, por, szczypiorek, kaszę gryczaną, pietruszkę, czarną porzeczkę, orzechy laskowe, kiwi, błonnik, pełnoziarniste pieczywo.

Jednym z najlepszych sposobów na usprawnienie funkcjonowania układu krążenia oraz na zmaganie się z bólem pleców i z obrzękami jest ruch. Spacery, ćwiczenia, joga, pływanie, odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry, prysznice z zimną i ciepłą wodą na przemian na pewno poprawią samopoczucie, a będąc cały czas aktywną, lepiej przygotujesz się na wysiłek związany z porodem.

Co bardzo istotne, w tym miesiącu możesz zacząć szczególnie dbać o nawiązywanie relacji ze swoim dzieckiem. Skoro wiesz już, że maluch odczuwa Twój dotyk i słyszy to, co mówisz, staraj się dostarczać mu wielu pozytywnych wrażeń. Głaszcz brzuszek, otaczaj się przyjemnymi dźwiękami, mów do niego. Możliwe, że w odpowiedzi odczujesz już jego ruchy.

Skoro rozpoczął się już drugi trymestr, pomyśl czy nie warto byłoby wybrać się z partnerem na wspólne wakacje. Ten okres ciąży najbardziej sprzyja wyjazdom i jest najbezpieczniejszy i dla płodu, i dla matki. To jedyny etap w ciąży, kiedy będziesz mogła podróżować samolotem (w pierwszym ryzyko poronienia jest największe, a w trzecim istnieje ryzyko przedwczesnego porodu). Pakując walizki, nie zapomnij włożyć do niej karty przebiegu ciąży.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz