Pin It

Wraz z końcem tego miesiąca minie drugi trymestr ciąży. Brzuszek jest już dosyć duży, a jego lokator z dnia na dzień coraz bardziej przypomina noworodka. Gdyby doszło teraz do porodu, dziecko przy pomocy odpowiedniej aparatury umiałoby już przeżyć.

Dziecko

Twoje dziecko nadal jest bardzo szczupłe, mimo, że jego organizm gromadzi teraz więcej tłuszczu. Jego ciało jest proporcjonalne, zgrabne, a w skórze zaczyna się gromadzić pigment przez co powoli różowieje. Nadal pokrywa je maź płodowa, a ponieważ rozwój skóry jest szybszy niż tkanki tłuszczowej, wydaje się iż nieco się ona marszczy. Proporcje dziecka są już podobne do tych, które będzie miał po urodzeniu. Na główce pojawia się coraz więcej włosków.

Maluch jest coraz silniejszy, co na pewno daje Ci odczuć swoimi kopnięciami. Wzmacnia się jego kręgosłup, który jest już w stanie więcej udźwignąć i lepiej podtrzymuje cały organizm.

Dziecko, kręcąc się i wykonując różne ruchy, jest już w stanie określić swoje położenie. Jego ucho wewnętrzne jest już wykształcone (kontroluje ono równowagę ciała), dzięki czemu malec wie, w jakiej pozycji się znajduje. W szóstym miesiącu maluch często śpi. Jego aktywność wzrasta, kiedy mama coś zje i wygodnie ułoży się, aby odpocząć. Taką dawkę energii malec na pewno aktywnie wykorzysta. Na podstawie jego ruchów można też określić jego emocje. Zbyt gwałtowne ruchy mogą świadczyć o jego zaniepokojeniu, powolne, spokojne obroty będą oznaczały dobry nastrój. Warto dodać, że w szóstym miesiącu malec nie ma już takiej swobody jak dotychczas. W macicy jest coraz mniej miejsca przez co dziecku nieco trudniej jest teraz wykonywać obroty. Równocześnie jednak okres między 24. a 28. tygodniem jest dla niego najaktywniejszym czasem. Możliwe, że mama coraz częściej będzie widziała zarysowane na brzuchu wypukłości niektórych części ciała dziecka.

W tym miesiącu w końcu otworzą się oczy. Do tej pory, chociaż od dawna były już wykształcone, wciąż były zamknięte. Oczy nie mają jeszcze sprecyzowanej barwy, wiadomo jednak, że po porodzie na pewno będą niebieskie. Indywidualna barwa oczu, charakterystyczna dla każdego, wykształca się dopiero po narodzinach. Malec  potrafi już mrugać powiekami, ruszać gałkami w górę i w dół, a na zmianę natężenia światła reaguje mrużeniem oczu.

Dziecko wyraźniej już słyszy. Uszy są już w pełni wykształcone. Jego środowisko rozwoju w rzeczywistości jest dosyć głośne – malec słyszy bulgotanie w żołądku, bicie serca, szum przepływającej krwi. Teraz lepiej docierają do niego głosy z zewnątrz. Zaczyna też przyzwyczajać się do głosu mamy, a częste mówienie do niego i głaskanie brzucha dodatkowo stymuluje jego układ nerwowy i pobudza go do większej aktywności.

Spośród narządów wewnętrznych najdynamiczniej rozwijają się teraz płuca. Wytwarzają one substancję zwaną surfaktantem, która zapobiega nadmiernemu rozciągnięciu pęcherzyków płucnych (podczas wdechu) oraz przeciwdziała zapadaniu oraz sklejaniu się ścian tych pęcherzyków (w trakcie wydechu). U wcześniaków brak tej substancji prowadzi do obrzęku płuc. Malec intensywnie trenuje teraz oddychanie. Jego nozdrza są już udrożnione, co ułatwia te ćwiczenia.

Co interesujące, w szóstym miesiącu malec wyrabia sobie gust kulinarny. Jeżeli jesz coś słodkiego i malec energicznie się wtedy porusza, oznacza to, że ten smak bardzo mu się podoba. Kiedy w płynie owodniowym pojawiają się słodkie substancje, maluch zaczyna go szybciej połykać.

Mama

Jeżeli do tej pory nie uzupełniłaś swojej garderoby w dodatkowe, większe ubrania, to teraz może to być konieczne. Twój brzuszek jest już dosyć duży i nawet w luźniejszych ubraniach wyraźnie zarysowuje swój kształt. Jego coraz większy rozmiar jest też przyczyną nasilania się niektórych dolegliwości. Zwłaszcza bóle pleców i obrzęki stóp mogą być bardzo dokuczliwe w tym okresie. Rosnąca macica coraz bardziej napiera na narządy przewodu pokarmowego czego skutkiem jest zgaga. Oddychanie także może być nieco utrudnione. Inną, powszechną dolegliwością w tym czasie są skurcze łydek oraz bolesne ukłucia w nadgarstkach, mrowienie i drętwienie w dłoniach i palcach (tzw. zespół cieśni nadgarstka).

W całym tym zestawie ciążowych dolegliwości szczególnie uciążliwe mogą być teraz problemy z zasypianiem. Powiększający się brzuch znacznie utrudnia dobranie wygodnej pozycji do snu. Warto spać na lewym boku, krew może wtedy spokojnie napływać do łożyska. Łatwiej będzie Ci również zasypiać jeśli w ciągu dnia zaznasz nieco ruchu. Jeżeli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań – chodź często na basen, jogę, wykonuj różne ćwiczenia. Na pewno wpłynie to również na Twoje samopoczucie.

Obok tych wszystkich nieprzyjemnych zmian pojawiają się również takie, które z pewnością ucieszą zarówno Ciebie, jak i Twojego partnera. Na ogół kobiety w drugim trymestrze mają większą ochotę na seks. Wiąże się on nie tylko z pozytywnymi doznaniami, ale również z wieloma korzyściami. Seks w ciąży umożliwia ćwiczenie mięśni miednicy, a tym samym przygotowuje organizm do porodu. Dodatkowo dziecko lubi lekkie kołysanie, a mając zdolność odczuwania Twoich emocji – kochając się, dostarczysz mu wielu pozytywnych wrażeń.

Możliwe, że przyszła mama często miewa teraz zachcianki kulinarne. Zamiast sięgać po puste kalorie lepiej skoncentrować się na diecie dostarczającej dziecku jak najwięcej wartościowych składników. W II i III trymestrze wzrasta u dziecka zapotrzebowanie na wapń, co wiąże się z trwającym u niego procesem kostnienia. Jeżeli zależy Ci na zdrowych zębach i mocnych kościach – sięgaj po produkty bogate w ten składnik, inaczej malec będzie pobierał go z Twoich zapasów.

W tym miesiącu wyraźniej możesz też odczuwać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Dzięki nim macica przygotowuje się do porodu i jest to czymś zupełnie naturalnym. Jeżeli jednak sprawiają Ci one ból, są zbyt częste i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie – powiedz o tym osobie prowadzącej ciążę oraz nieco zwolnij – Twój organizm może domagać się odpoczynku.

Badania

Jeżeli do tej pory w Twojej ciąży pojawiały się jakieś niepokojące objawy, lekarze przestrzegali przed ryzykiem poronienia. Teraz, kiedy ono już minęło, częściej mówi się o zagrożeniu porodem przedwczesnym. Tak naprawdę w pełni z ulgą można odetchnąć dopiero po 37. tygodniu ciąży – wówczas określa się ją mianem donoszonej.

W tym miesiącu kończy się drugim trymestr ciąży, a to oznacza, że przyszła mama powinna mieć za sobą kolejne badania, m.in. badanie czynności serca płodu, badanie określające położenie dna macicy, morfologia krwi, ciśnienie krwi, badanie ogólne moczu, USG. W tym miesiącu lekarz powinien skierować Cię na test tolerancji glukozy. Sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest wykonywane między 24. a 28. tygodniem i służy wykrywaniu tzw. cukrzycy ciężarnych. Choroba ta przejawia się zaburzeniem funkcjonowanie glukozy w organizmie, co kobieta odczuwa poprzez zmęczenie, mdłości, nietypowe pragnienie, częste oddawanie moczu (w moczu pojawia się cukier). Nieleczona cukrzyca prowadzi do zaburzeń w rozwoju dziecka, przyczynia się do zwiększenia jego masy, co może komplikować poród. Cukrzyca ciężarnych wymaga stałej kontroli lekarskiej i stosowania odpowiedniej diety.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, wato zapoznać się ze standardem opieki okołoporodowej – znajdziesz w nim wszystkie prawa, jakie dotyczą kobiet w ciąży oraz podczas porodu. Warto o tym wiedzieć wiedzieć, a wybierając szpital – pytać, w jakim stopniu w danej placówce jest respektowane to prawo.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz