8 maja – Dzień Położnej
Pin It

Praktycznie każda profesja znajdzie w kalendarzu miejsce na swoje święto. Mogą być one oficjalne, umowne, krajowe lub międzynarodowe. Głównym celem takiego dnia jest przypomnienie o tym, czym zajmują się osoby pracujące w danym zawodzie i docenienie ich wysiłku. 8. maja pamiętamy o naszych położnych.

Data tego święta w Polsce nie jest przypadkowa. 8. maja to rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej –położnej, która wpisała się w historię tego zawodu. Urodziła się w roku 1896. W czasie II wojny światowej jej rodzina pomagała Żydom, za co ona sama oraz jej córka trafiły do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tam, przez dokładnie dwa lata, dzień i noc, pomimo sprzeciwów niemieckich lekarzy obozowych i pomimo okrutnych warunków, pomagała więźniarkom przy porodach. Jak sama pisała potem w „Raporcie położnej z Oświęcimia”, przyjęła w tym czasie ponad 3000 porodów. Kochała dzieci i starała się zrobić wszystko, by w tak trudnych okolicznościach, mogły one przyjść na świat: „Pewnego razu Lagerarzt kazał mi złożyć sprawozdanie na temat zakażeń połogowych i śmiertelności wśród matek i noworodków. Odpowiedziałam wtedy, że nie miałam ani jednego przypadku śmiertelnego u matek i nowo narodzonych dzieci. Lagerarzt spojrzał na mnie z niedowierzaniem. Powiedział, że nawet najdoskonalej prowadzone kliniki uniwersytetów niemieckich nie mogą się poszczycić takim powodzeniem”.

Stanisława Leszczyńska potrafiła także sprzeciwić się doktorowi Mengele i powiedzieć mu „Nie wolno zabijać dzieci!”. Przeżyła obóz i pomagała więźniarkom aż do momentu jego wyzwolenia. Zmarła w roku 1974. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. Dlatego też to właśnie data 8 maja, czyli rocznica jej urodzin, została wybrana na Dzień Położnej.

Warto też zauważyć, że 5. maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Położnika, a 12. maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Często obchody tych dni są ze sobą połączone.

Z okazji Dnia Położnej organizowane są spotkania położnych, wręczane są im różnego rodzaju odznaczenia, a czasem obchody przybierają także formę spotkań z pacjentami, gdzie można przeprowadzić kilka podstawowych badań (jak pomiar cukru lub ciśnienia tętniczego).

Polecamy:

Źródła: nursing.com.pl, Wirtualne Muzeum Położnictwa Polskiego

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz