Pin It

Oczekiwanie – tak najprościej można opisać ten miesiąc ciąży. Zarówno mama, jak i dziecko są już przygotowani do porodu i jedynie czekają na ten ważny moment. Różnica w ich wyczekiwaniu polega na tym, że to malec dyktuje warunki i od niego zależy, kiedy już będzie po wszystkim.

Dziecko

W dziewiątym miesiącu dziecko jest już w pełni przygotowane do samodzielnego życia poza organizmem mamy. Maluch ma już ok. 3,5 kg wagi i ok. 54-55 cm długości. Będąc w brzuchu, malec gromadzi jeszcze przeciwciała, które przez pół roku po narodzinach będą go chronić przed wszelkimi infekcjami. Nie rośnie już, ale cały czas przybiera na wadze. Maluch jest pulchny i różowy, nie spodziewaj się jednak, że tuż po porodzie zobaczysz ślicznego noworodka. Poród to również wysiłek dla dziecka, na jego skórze może pojawić się wysypka, narządy płciowe mogą być nieco opuchnięte, a na skutek przeciskania się przez kanał rodny może mieć nieco zniekształconą główkę, co unormuje się w kilka dni po porodzie. W tym miesiącu ze skóry dziecka całkowicie znika lanugo oraz maź płodowa.

Ilość płynu owodniowego spada, ale jest go wystarczająco, aby wciąż chronić dziecko i aby miało co pić. Malec wraz z płynem połyka martwe komórki i zrzucony meszek, które osadzają się w jelitach i tworzą tzw. smółkę, która będzie wydalona tuż po porodzie.

Wszystkie narządy wewnętrzne są już dojrzałe i sprawnie funkcjonują. Swoje ostatnie tygodnie w macicy maluch wykorzystuje do doskonalenia odruchów, zmysłów i umiejętności. Ma już bardzo ograniczoną przestrzeń, przez co jego ruchy nie są już tak odczuwalne jak jeszcze w zeszłym miesiącu. Maluch powinien już przyjąć pozycję właściwą do porodu, tj. główką w dół. Bywa jednak, że malec ustawia się poprzecznie (główką po jednej stronie ciała matki i nóżkami po drugiej), co uniemożliwia naturalny poród. Dziecko może również przyjąć położenie miednicowe – główką do góry, a miednicą w dół (na ogół dziecko jest w tej pozycji przy porodach przedwczesnych, kiedy nie zdąży się jeszcze obrócić, albo kiedy ma na to za mało miejsca). Zdarza się, że malec przyjmuje odpowiednią pozycję tuż przed porodem.

Mama

Data porodu, którą wyznaczył lekarz nie musi oznaczać, że urodzisz właśnie w tym ściśle określonym dniu. Jest to termin orientacyjny, pozwalający określić, kiedy należy spodziewać się rozwiązania ciąży. Bardzo rzadko zdarza się, aby dziecko przyszło na świat zgodnie z terminem. Ciążę uznaje się za donoszoną już po upływie 37. tygodnia i tak naprawdę maluch może urodzić się na dwa tygodnie przed, albo nawet dwa tygodnie po wyznaczonej przez lekarza dacie. Nieraz sytuacja ta wymaga od przyszłej mamy wiele cierpliwości i siły. Ostatni miesiąc na ogół jest dosyć męczący.

Po 9 miesiącach zmagania się z różnymi dolegliwościami końcówka ciąży wcale nie przynosi ulgi. Organizm mamy jest już nieco wyczerpany, potrzebuje więcej odpoczynku i gromadzenia energii niezbędnej do porodu. Może się jednak okazać, że wcale nie będziesz tego potrzebować, ponieważ czujesz, że masz mnóstwo sił i chęci do działania. Na ogół stany emocjonalne pod koniec ciąży bywają dosyć skrajne.

Obserwuj swoje ciało, ono również będzie Cię informować o tym, czy zbliża się poród. Brzuch będzie opadał coraz niżej i wysunie się do przodu. Będzie też bardziej szpiczasty niż zaokrąglony, a to oznacza, że dziecko przesuwa się już w głąb miednicy i szykuje się do porodu. Ból w okolicach pachwin również może o tym sygnalizować. Temu wszystkiemu znów może towarzyszyć nacisk na pęcherz, co wiąże się z koniecznością częstszego odwiedzania toalety. Bóle w obrębie miednicy i kręgosłupa będą się nasilać, czego powodem jest zwiększenie poziomu relaksyny w organizmie. Substancja ta odpowiada za podatność i elastyczność połączeń stawowych. Cykliczne i pojawiające się w krótkich odstępach czasu bóle w okolicy krzyżowej mogą wskazywać na rozpoczęcie się akcji porodowej.

Jedną z oznak, że jesteś już gotowa do porodu jest wypłynięcie czopu śluzowego z szyjki macicy. Można to zauważyć nawet na kilka tygodni przed porodem. Czop jest zabarwiony na żółto i zawiera drobinki krwi. Dotychczas chronił szyjkę macicy przed infekcjami, teraz daje sygnał, że szyjka się rozwiera.

Czy to już?

Na pewno zastanawiasz się jak rozpoznać ten właściwy moment, kiedy dziecko będzie chciało już wydostać się na zewnątrz. Pierwsze oznaki porodu można zauważyć już nawet na 2-4 tygodnie przed wyznaczonym terminem. Jednym z objawów jest nacisk na podbrzusze, obniżenie brzucha, częste oddawanie moczu (obniżająca się macica naciska na pęcherz), czy zaprzestanie przybierania na wadze. Często pojawiają się bóle w okolicy krzyżowej, który może promieniować w kierunku nóg. Kilka dni przed porodem (czasami na kilka godzin przed rozpoczęciem akcji) następuje wydalenie czopu śluzowego (większa ilość śluzu, często różowo zabarwiona), na kilka tygodni przed rozpoczęciem akcji porodowej śluz staje się gęstszy i bardziej obfity. Niektórym kobietom może doskwierać biegunka i silna praca jelit. Można też zauważyć, że dziecko stało się spokojniejsze i mniej kopie. Tuż przed akcją porodową skurcze stają się coraz silniejsze i częstsze, zaczynają pojawiać się systematyczne. Pewną oznaką porodu jest odejście wód płodowych.

Nawet jeśli poród już się rozpoczął to spokojnie jego pierwszą fazę możesz spędzić w domu. Na pierwszy okres porodu składają się dwie fazy: utajona i aktywna. Faza utajona trwa od momentu rozpoczęcia regularnych skurczów do rozwarcia osiągającego 3-4 cm. Ten etap trwa przeciętnie 6-8 godzin. W tym czasie możesz przebywać w domu i dbać o swoje samopoczucie. W fazie utajonej możesz odczuwać mdłości, bóle w okolicy krzyżowej, czy zauważyć zabarwione krwią upławy, pojawiające się skurcze są nieregularne i słabe. W drugiej fazie – aktywnej – szyjka macicy rozwiera się do 7 cm, skurcze są dłuższe, bolesne i częstsze (pojawiają się co 3-4 minuty). Ta faza trwa ok. 2-3,5 godziny, a kiedy się rozpocznie należy udać się do szpitala.

Badania

W dziewiątym miesiącu będziesz często widywać się z osobą prowadzącą ciążę. Wizyty będą ustalane nawet co dwa tygodnie, bądź co tydzień. Będąc w trzecim trymestrze powinnaś mieć za sobą kolejne USG oraz takie badania jak: morfologia krwi, badanie moczu, pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego, WR (wykrywające kiłę), badanie czynności serca płodu (osłuchiwanie), badania położnicze (kondycja szyjki macicy i wysokość dna miednicy), badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy. Prócz tego lekarz lub położna zaleci badanie antygenu HBs – na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B oraz posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B. Informuj swojego lekarza o wszelkich zmianach, które u siebie zaobserwujesz.

Kobiety, które mają wadę wzroku, powinny w tym miesiącu odwiedzić też okulistę, aby zbadał dno oka.

Sposób na oczekiwanie

Czekając na ten właściwy moment, staraj się odpowiednio wykorzystać ten czas. Przede wszystkim odpoczywaj i nie przemęczaj swojego organizmu. Chodź na spacery, rozciągaj się, odpowiednio się odżywiaj, staraj się zrelaksować i zająć tym, co sprawia Ci przyjemność.

Jeżeli masz wystarczająco dużo sił i chęci – wybierz się na zakupy. Jeśli zamierzasz karmić piersią, zaopatrz się w odpowiednią, wygodną bieliznę. Sprawdź, które kosmetyki mogą się niebawem skończyć i weź kolejne opakowania na zapas. Kup więcej opakowań dużych podpasek – na pewno się przydadzą po porodzie. Jednym słowem – zrób takie zakupy, po które lepiej nie posyłać swojego partnera w sytuacji, gdy po porodzie nie będziesz czuć się na tyle, aby zrobić je sama.

Warto w tym miesiącu udać się na wycieczkę… do szpitala. Wsiądź z partnerem w samochód i wybierzcie najsprawniejszą trasę na porodówkę, sprawdźcie jak najłatwiej ominąć korki, gdzie najlepiej zaparkować, ile czasu zajmuje dojazd. Warto odwiedzić również sam szpital i dowiedzieć się, jakie panują w nim zwyczaje i regulaminy.

Jeśli masz już dzieci, staraj się poświęcić im teraz więcej uwagi. Przygotuj je na to, że niebawem do ich grona dołączy brat lub siostrzyczka. Zaangażuj je w przygotowywanie pokoiku dla przyszłego rodzeństwa. Zadbaj też o zorganizowanie dla nich opieki na czas, kiedy będziesz w szpitalu.

Warto sobie również przypomnieć jakie prawa przysługują Ci podczas porodu.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz