Pin It

Nadciśnienie tętnicze i związany z nim stan przedrzucawkowy stanowi poważne zagrożenie dla mamy i jej maluszka. Szacuje się, że zaburzenia te występują u 5-8 proc. wszystkich ciężarnych, powodując każdego roku śmierć aż 76 tys. kobiet. Dlatego środowisko naukowe i medyczne od dawna stara się opracować sposób na walkę z nadciśnieniem, które pojawia się w czasie trwania ciąży. Najnowsze badania na szczurach dają nadzieję na to, że sposobem tym może być… aktywność fizyczna.

„Wyniki uzyskane w naszym badaniu wskazują na to, że systematyczna gimnastyka rozpoczęta przed ciążą i kontynuowana w czasie jej trwania może być skuteczną metodą zmniejszającą ryzyko stanu przedrzucawkowego” – mówi prof. Jeff Gilber z Uniwersytetu w Oregonie.

beGLOSSY - wSPAniale

Skąd takie wnioski? W badaniu wywołano nadciśnienie u szczurów, a następnie sprawdzano, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na ich zdrowie. Zwierzęta biegały w kółku średnio 30 km tygodniowo przed ciążą i średnio 4,5 km w trakcie ciąży. Wyniki jednoznacznie wskazały, że ruch obniża ciśnienie krwi, prawdopodobnie poprzez wpływ na utrzymanie równowagi między poziomem białek VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) i białek FLT-1 (FMS-like tyrosine kinase–1 ), mających wpływ na właściwy rozwój naczyń i ich funkcjonowanie.

„Wciąż musimy jednak poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy należy rozpocząć ćwiczenia i jaka powinna być ich intensywność, aby uzyskać korzystne efekty” – wyjaśnia prof. Gilbert.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz