Pin It

Choć zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości nałogu nikotynowego, wciąż wiele kobiet spodziewających się dziecka nie potrafi zrezygnować z palenia papierosów. Jak donoszą specjaliści z Western University, pomocna w zmianie nawyków może okazać się aktywność fizyczna w ciąży.

Palenie papierosów w ciąży może skutkować m.in. niską masą urodzeniową, przedwczesnym porodem czy zaburzeniami behawioralnymi u dziecka. Mimo to wiele przyszłych mam nie ma wystarczająco silnej woli, aby pożegnać się z nałogiem nikotynowym. W Kanadzie aż 19 proc. kobiet między 20. a 24. rokiem życia przyznaje się do tego, że w ostatniej ciąży paliło papierosy.

W badaniu sprawdzano, jaki wpływ na głód nikotynowy mają 20-minutowe ćwiczenia. W testach uczestniczyło 30 kobiet będących w drugim trymestrze ciąży. Każda z nich wypalała średnio 10 papierosów dziennie.

Jakie były rezultaty ćwiczeń? Uczestniczki deklarowały zmniejszenie głodu nikotynowego średnio o 30 proc. Twierdziły również, że odczuwają mniejsze napięcie psychiczne, smutek czy drażliwość.

„Nasze badanie potwierdza to, co sugerowały wcześniejsze analizy: aktywność fizyczna o niskim lub umiarkowanym nasileniu pomaga zwalczyć chęć sięgnięcia po papierosa. Sądzimy, że ćwiczenia mogą w ogromnym stopniu pomóc w rzuceniu palenia w czasie ciąży”, mówi dr Harry Prapavessis.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz