Pin It

Zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, senność, bladość – możliwe, że dolegliwości związane z anemią nie są ci obce i zmagałaś się z nimi już wcześniej, jeszcze zanim zaszłaś w ciążę. Jednak wykrycie niedokrwistości w momencie, gdy spodziewasz się dziecka, wymaga jeszcze większej dbałości o siebie.

Anemia w ciąży dotyka blisko 40% kobiet. Mamy z nią do czynienia, gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 10 mg %. Przy czym obniżenie poziomu hemoglobiny w ciąży jest normalną reakcją ze względu na zwiększenie objętości krwi (podczas ciąży wzrasta o ok. 1,5 litra). Najczęściej przyczyną pojawienia się niedokrwistości jest brak wystarczającej ilości żelaza w organizmie oraz kwasu foliowego. U kobiet w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na obydwa składniki, stąd szybciej może dojść do wyczerpania ich zapasów. Z zasobów żelaza zgromadzonych w organizmie matki korzysta rozwijające się dziecko. Kiedy zapas ten się wyczerpie, malec zaczyna pobierać składniki bezpośrednio z diety matki. Dodatkowo nudności i wszelkie inne dolegliwości występujące zwłaszcza z pierwszym trymestrze ciąży, utrudniają wchłanianie żelaza. Jego brak objawia się m.in. sennością, zmęczeniem, osłabieniem, bólami głowy, skurczami mięśni nóg, łamliwością paznokci, wypadaniem włosów, bladością, przyspieszonym biciem serca.

Leczenie anemii opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiedniej, bogatej w żelazo, diety. Spośród produktów zawierających ten cenny składnik, najlepiej sięgać po ciemnozielone warzywa, buraki, czerwoną kapustę, suszone owoce (śliwki, figi, morele), migdały, pestki dyni i słonecznika, pietruszkę, chude czerwone mięso, tofu, ciecierzycę,  jabłka, fasolę, szpinak, rośliny strączkowe, orzechy (włoskie, laskowe), truskawki, pomidory, pełnoziarniste pieczywo (znajdziesz je tutaj). Lepiej unikać czarnej herbaty oraz kawy, ponieważ utrudniają wchłanianie pierwiastka. Warto też zawsze mieć w kuchni warzywa bogate w witaminę C (np. brukselka, kapusta, kalafior, brokuły, szpinak, cebula, szparagi), ponieważ ułatwiają wchłanianie żelaza.

Polecamy: Dlaczego w ciąży warto jeść zielone warzywa?

Dodatkowo osoba prowadząca ciążę może przepisać doustnie stosowane preparaty żelaza oraz witaminę B12 i kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu.

Kobiety w ciąży powinny mieć regularnie wykonywane badania krwi. Lekceważona anemia może być przyczyną przedwczesnego porodu, może utrudniać zagnieżdżenie się jaja płodowego we wczesnym etapie ciąży, jest też przyczyną zaburzenia wzrostu płodu.

Polecamy: Dieta w ciąży – czego nie może w niej zabraknąć? Sprawdź, jakie składniki są szczególnie ważne


Zdrowe, przekąski, składniki do obiadów i deserów, herbaty i produkty dla dzieci znajdziesz TUTAJ.

aloesowe produkty

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz