Antybiotyki w ciąży sprzyjają rozwojowi astmy u dzieci
Pin It

W ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania astmy w krajach rozwiniętych wzrosła dwukrotnie. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago postanowili sprawdzić, dlaczego tak się dzieje.

– Wiadomo, że na kształtowanie i rozwój układu odpornościowego człowieka duży wpływ mają zdarzenia przed- i okołoporodowe. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy przyjmowanie w tym okresie przez matkę antybiotyków może wpływać na prawdopodobieństwo rozwoju astmy u dziecka, które ma do tego także inne predyspozycje, rodzinne – mówi dr Brittany Lapin, główna autorka badań.

Wyniki wskazują, że na astmę dwukrotnie częściej chorują te dzieci, których matki w czasie ciąży przeszły antybiotykoterapię, w porównaniu do dzieci kobiet, które nie stosowały takich leków.

W badaniu wzięło udział 298 par złożonych z matek i ich 3-letnich dzieci. Po analizie baz medycznych okazało się, że u 22% dzieci, których matki w czasie ciąży przyjmowały antybiotyki, jeszcze przed ukończeniem 3. roku życia zdiagnozowano astmę. W przypadku dzieci, których mamy nie przyjmowały w ciąży antybiotyków, odsetek ten wyniósł 11%.

Zdaniem naukowców przyczyną tej różnicy może być fakt, że antybiotyki zmieniają mikrobiom organizmów matek lub/i łożyska. To z kolei zmienia funkcjonowanie układu immunologicznego dziecka i zwiększa ryzyko rozwoju astmy.

Jak mówi dr Lapin, jest to kolejny powód, aby w ciąży jak najdłużej unikać antybiotyków. Dotyczy to szczególnie kobiet, które same cierpią na astmę, katar sienny lub wyprysk.

Naukowcy podkreślają, że istnieją sytuacje, kiedy faktycznie nie da się uniknąć stosowania antybiotyków w ciąży, zalecają jednak ostrożność. Jak mówią, ciężarne z astmą powinny być pod opieką alergologa.

Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu „Annals of Allergy, Asthma & Immunology”.

Źródło: www.news-medical.net

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz