Pin It

Dla wielu rodziców rewolucja wywołana przyjściem na świat dziecka oznacza, że chwilowo nie chcą wziąć na siebie kolejnego takiego „słodkiego ciężaru”. Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie po porodzie antykoncepcji. Kiedy jednak zacząć? I które środki można stosować w okresie karmienia?

Kobieca fizjologia pozwala, po odliczeniu czasu poświęconego na ciążę, połóg i karmienie piersią, urodzić w ciągu życia około piętnastu dzieci. Wiele z nas jednak nie marzy o aż tak licznej rodzinie lub po prostu nie wyobraża sobie „ogarnięcia” takiej gromady pod względem finansowym i organizacyjnym. Nie możemy jednak liczyć na łut szczęścia i założyć, że akurat nam ciąża się nie przytrafi. Bo przytrafić się może już w pół roku po porodzie, chyba że stosujemy odpowiednią antykoncepcję.

Naturalnie

Najbardziej naturalną metodą zapobiegania ciąży po porodzie jest… karmienie piersią. Laktacja hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za występowanie cyklu owulacji, jednak wiele zależy tu od skrupulatności, sposobu karmienia i wnikliwej obserwacji swojego ciała. Ta metoda działa, jeśli mama karmi dziecko tylko piersią, na każde żądanie dziecka, co najmniej sześć razy dziennie przez łącznie ok. 1,5 godziny i bez przerw dłuższych, niż sześć godzin. Gdy do diety dziecka zaczynają trafiać nowe pokarmy, a mama przestaje karmić tak często, płodność wraca. Do tego należy obserwować swój śluz i zmiany temperatury, które pozwalają odczytać subtelne sygnały świadczące o odzyskiwaniu płodności. Nie można więc współżyć codziennie, bo mogłoby to wpłynąć na zmianę wyglądu śluzu. Po pół roku skuteczność metody spada, choć na początku, przy zastosowaniu się do instrukcji ryzyko zajścia w ciążę wynosi najwyżej kilka procent. Jak widać, nie jest to metoda dla każdego. Choć przemówi do osób, ceniących ekologiczny styl życia, a przy tym bardzo obowiązkowych i sumiennych, to może wystraszyć panie, które nie mają ochoty całego trybu życia podporządkowywać metodzie antykoncepcji.

Wady i zalety prezerwatywy

Prezerwatywa to kolejna mało inwazyjna metoda antykoncepcji. Jest skuteczniejsza i prostsza do stosowania, niż pilnowanie laktacji. Niektórym parom jednak zależy na większej bliskości, niż ta, jaką daje warstwa lateksu oddzielająca partnerów, dlatego nie są przekonane do tej metody. Poza tym, według wielu osób prezerwatywa „zabija” spontaniczną radość płynącą z seksu, bo zawsze przecież trzeba go zaplanować i przerwać, by ją założyć. Przy małym dziecku, gdy i tak czas jest na wagę złota, może to być odstraszające. Plusów jest jednak sporo – prezerwatywę można stosować nawet od pierwszych tygodni po porodzie, współżyć w dowolnym momencie i dowolną ilość razy, poza tym zmniejsza ona ryzyko infekcji intymnych, które w tym okresie zdarzają się często. Połączona z regularnym karmieniem piersią właściwie eliminuje ryzyko zajścia w ciążę. Po okresie laktacji, gdy kobieta nie karmi długo piersią lub nie ma głowy do związanych z tym wyliczeń, część par decyduje się na pewniejszą metodę antykoncepcji.

Skutki uboczne tabletki

Panie, które nie karmią piersią, mogą zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne już po 1,5 miesiąca od porodu. Lekarze polecają jednak, by w trosce o zdrowie i równowagę organizmu odczekać 2-3 miesiące, szczególnie, że ciąża w sześć tygodni po porodzie się nie zdarza.  Najlepiej powiedzieć o niedawno przebytej ciąży ginekologowi, który przepisze odpowiedni preparat. Oczywiście mogą tu wystąpić skutki uboczne, jednak nie inne, niż te, które męczą kobiety przyjmujące tabletki przed ciążą. Nie wolno jednak przyjmować tych samych środków, co przed ciążą, jeśli karmimy piersią. Może to zatrzymać laktację i wpłynąć na dziecko.

Minidawka

A co, jeśli karmimy piersią i nie mamy zaufania ani do prezerwatyw, ani do naturalnego planowania? Lekarz może nam przepisać minipigułkę, która zawiera tylko jeden hormon, niewpływający na laktację ani zdrowie dziecka. Jej stosowanie niemal w 100% eliminuje ryzyko zajścia w ciążę. Tu również trzeba być uważnym i pamiętać o przyjęciu tabletki codziennie o tej samej porze, jednak nie równa się to z zachodem, jakiego wymaga metoda naturalna. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być problemy hormonalne lub nadwrażliwość na działanie leku, skutkująca zmianami nastroju, występowaniem trądziku, nudności czy przyrostu wagi. Uważać powinny też panie, które mają problemy z wątrobą czy cukrzycę. Przyjmowanie takiej tabletki może też zwiększyć ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, a panie, które miały już ten problem w przeszłości, powinny z takiej antykoncepcji zrezygnować.

Na długie miesiące

Zastrzyki hormonalne do mięśni, to stosunkowo nowa metoda, która brzmi strasznie, jednak wcale taka zła nie jest. Ryzyko zajścia w ciążę wynosi wtedy 0,1%  co czyni tą metodę chyba najskuteczniejszą na rynku. Sposób podania do mięśnia sprawia, że środek nie koliduje z przyjmowanymi lekami czy antybiotykami, można go przyjąć w trakcie karmienia piersią, a pierwszą dawkę podać już w 6 – 8 tygodni po porodzie. Kolejne dawki należy przyjmować co trzy miesiące, a każda dawka kosztuje tylko ok. 50 zł. Czy ta cudowna metoda ma jakieś minusy? Oczywiście. Należy do nich fakt, że preparatu nie można odstawić jak tabletek, więc z jego skutkami trzeba będzie żyć przez wiele miesięcy. Jeśli więc pojawi się trądzik, przyrost wagi, wahania nastroju czy skłonność do depresji, trzeba będzie się z tym pogodzić. Poza tym, część rodziców tuż po urodzeniu dziecka w wyniku przytłoczenia obowiązkami zarzeka się, że minie dużo czasu, zanim ponownie zdecydują się na ciążę. Jednak po pierwszym, ciężkim roku, zmieniają zdanie. W przypadku zastrzyku domięśniowego nie można zmienić zdania, bo do pełnej płodności kobieta wraca w ok. 6 – 12 miesięcy od zaprzestania przyjmowania leku.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz