Asertywność w ciąży i na porodówce
Pin It

Wsparcie, zrozumienie, empatia – w ciąży i po narodzinach dziecka te trzy elementy mogą być szczególnie istotne dla kobiety, która właśnie doświadcza jednych z najważniejszych zmian w swoim życiu. Co jeśli ich zabraknie, a zamiast tego otrzymuje mnóstwo niechcianych rad, nieustanne głaskanie po brzuszku i niestosowne pytania?

Sąsiadka za każdym razem, kiedy cię widzi, wyciąga ręce, aby dotknąć twojego zaokrąglonego brzucha. Przypadkowe osoby opowiadają ci swoje traumatyczne wspomnienia z porodówki. Koleżanki zasypują cię mnóstwem rad, chociaż wcale ich nie potrzebujesz. Ciocia właśnie oznajmiła, że w prezencie kupi wózek dla dziecka, chociaż wybrany przez nią model w ogóle ci się nie podoba. Przesądy na temat ciąży głoszone przez teściową doprowadzają cię do szału, ale słuchasz ich dla „świętego spokoju”. Każdy mówi ci co powinnaś robić, a czego unikać. Masz już tego wszystkiego dość, ale nie wiesz, co z tym zrobić? Może warto popracować nad swoją asertywnością?

Asertywni rodzice

Magda Fres – psycholog, life coach, doula z Katowickiego Centrum Psychologii i Coachingu – cyklicznie organizuje warsztaty z asertywności dla kobiet w ciąży. – Ciąża to najlepszy czas na naukę i rozwijanie asertywności – mówi. – W ciąży asertywność wiąże się nie tylko z dbaniem o siebie i obroną swojego zdania. To moment, kiedy można zmobilizować się również do obrony swojej rodziny – dodaje.

Jak zapewnia Fres, najbardziej przydaje się to parom, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Swoje warsztaty kieruje bowiem nie tylko do kobiet, ale i również do ich partnerów – Oczekiwanie na dziecko to dobry czas na to, aby podjąć decyzję, że od teraz jestem ojcem rodziny, którą muszę chronić w różnych okolicznościach – tłumaczy. – Kiedy dziecko przychodzi na świat, pojawia się wiele dosyć trudnych sytuacji, jak np. powszechne dawanie rad, wtrącanie się innych członków rodziny do tego, jak dziecko powinno być pielęgnowane, wychowane, karmione. Warto być do tego przygotowanym. Jeśli wcześniej zbuduje się w sobie poczucie, że to moja rodzina i to ja decyduję o tym, jak ma wyglądać, to nie pozwolę sobie na to, aby tego typu sytuacje wywracały moje życie do góry nogami – dodaje.

Zarówno w czasie ciąży, a tym bardziej po narodzinach dziecka, nie brakuje bowiem momentów, w których przydaje się umiejętność asertywnego reagowania.

– Kobiety w ciąży doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą dbać o swoje zdrowie, o to, aby nikt ich źle nie traktował, aby nie dać się wykorzystywać w pracy, czy żeby nie pozwolić sobie na robienie czegoś dla innych w chwili, kiedy przede wszystkim same muszą zadbać o swój komfort i swoje samopoczucie – mówi Magda Fres.

Pytanie tylko, jak o to wszystko zadbać, nie szkodząc sobie i innym?

Bez agresji

Zgodnie z definicją, asertywność to umiejętność wyrażania swoich potrzeb, uczuć i opinii oraz egzekwowania swoich praw przy poszanowaniu praw innych ludzi. To otwarte wyrażanie emocji w sposób, który nie narusza praw innych. Celem osoby asertywnej jest obrona swoich potrzeb i pragnień, ale przy założeniu, że potrzeby i pragnienia innych osób też są ważne.

Postawa asertywna nie jest ani agresywna, ani bierna. Postawa agresywna wiąże się bowiem z obroną swoich praw, ale bez uwzględnienia potrzeb innych. Na ogół pozwala osiągnąć wyznaczony cel, ale ma niewiele wspólnego z zachowaniem dobrych relacji z innymi.

– Asertywność jest na granicy z agresją. Postawa agresywna może być również obroną siebie, ale w przeciwieństwie to asertywności, w ogóle nam nie służy. Agresja budzi opór i też powoduje agresję – tłumaczy Magda Fres. – Dla kobiety w ciąży, czy dla mamy małego dziecka, najczęstszym sposobem obrony jest atak, a to nie jest ten rodzaj reakcji, który sprzyjałby zachowaniu dobrych relacji z innymi. Gdy jadąc z dzieckiem w windzie słyszymy od sąsiadki, że nasze dziecko jest za grubo ubrane, to raczej nie odbierzemy tego jako dobrej rady, tylko atak na to, że nie mamy pojęcia, jak dbać o własne dziecko. Chodzi o to, by odpowiedzieć w taki sposób, aby dać wyraźnie do zrozumienia, że nie jest to mile widziana uwaga i aby nie rozjątrzać sytuacji. Zareagować stanowczo i z pewnością siebie, ale bez ataku – tłumaczy Fres.

Przeciwieństwem postawy agresywnej jest postawa bierna, która również ma niewiele wspólnego z asertywnością. Bierność to brak inicjatywy lub stała skłonność do uległości. Osoba bierna unika obrony swoich praw, zaniża wartość własnych poglądów i zasług, a przecenia opinie innych, nadmiernie zwraca uwagę na ich potrzeby. Bierność to chęć uniknięcia konfliktu i dążenie do sprawiania przyjemności innym, nawet własnym kosztem.

Poszukiwanie

Jak mówi Magda Fres, nie ma jednego złotego przepisu na to, jak reagować asertywnie. – Każda kobieta ma inną osobowość i wybierze swój sposób na to, jak być asertywną – tłumaczy. – Jedna może być na tyle śmiała, aby powiedzieć „nie dotykaj mnie”, gdy ktoś będzie chciał dotknąć  jej brzucha, druga być może będzie wolała działać mową ciała. To również przestrzeń dla partnera, aby swoją mową ciała wkroczył i zasłonił swoją partnerkę – mówi.  – Są różne sposoby asertywnej obrony swoich granic. Wiele z przykładów podawanych w książkach nie jesteśmy w stanie przełożyć na grunt swojej sytuacji życiowej. To gotowce, które się nie sprawdzają, nie są dostosowane do naszych indywidualnych możliwości. Gdybym miała więc odpowiedzieć, jak być asertywną w ciąży, to poleciłabym poszukiwanie najlepszej drogi asertywności dla siebie. Tym bardziej, że w czasie ciąży sytuacji wymagających postawy asertywnej jest naprawdę wiele, a po narodzinach dziecka będzie ich jeszcze więcej.

Asertywna na porodówce

„Jestem w 37. tygodniu ciąży, chcę rodzić w wygodnej dla mnie pozycji, nie chcę nacinania kroczaoksytocyny. Jak przemówić do rozsądku położnej, lekarzowi? Jestem osobą dość uległą i wiem, że mogę ulec, szczególnie jeśli mi powiedzą, że to dla dobra dziecka” – pisze na jednym z forów użytkowniczka ania60anulka.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Na porodówce rodząca i osoby z jej otoczenia są bardzo podatne na manipulacje. Zamiast rzeczowej informacji, zdarza się, że kobieta słyszy z ust personelu medycznego słowa, które bardzo łatwo wpływają na jej emocje i decyzje. – Radzę, aby odpowiednio wcześnie zbudować wokół siebie wsparcie, które zabieramy ze sobą na porodówkę – mówi Magda Fres. – Takim wsparciem jest osoba, z którą wcześniej porozmawia się na temat porodu, której powie się, czego chcemy, a czego wolelibyśmy uniknąć, która będzie wiedziała, jak zareagować w chwili, gdy podczas porodu coś będzie się działo wbrew naszym oczekiwaniom, jeżeli same nie będziemy wtedy w stanie o tym przypomnieć. Taką osobą może być partner, położna, doula, siostra.

Zdaniem psycholog takie podejście do porodu wymaga jednak wcześniejszego przygotowania i otwartych rozmów z osobą, z którą chcemy rodzić. Warto również zrobić plan porodu i spisać swoje oczekiwania. – Radziłabym, aby powiedzieć tej osobie, że jeżeli coś będzie się działo nie tak, jak tego oczekuję, to aby wypowiedziała to za mnie, stanęła po mojej stronie, działała jakby zgodnie z moją instrukcją – tłumaczy. – Według mnie warto zadbać o staranne, otwarte, szczere budowanie wsparcia i przyjść do porodu z osobą, która nas wspiera – dodaje.

Po co to wszystko?

Czy kwestia asertywności w ciąży faktycznie jest na tyle istotna, aby zaprzątać sobie nią głowę? Co nam to daje? Zdaniem Magdy Fres, bycie asertywnym w ciąży daje poczucie zadbania nie tylko o siebie, ale też o swoje dziecko, co już na tym etapie wiąże się poczuciem stawania się dobrym rodzicem. – Jeżeli potrafię zadbać o siebie i o swoje dziecko już w czasie ciąży, to już wtedy staję się dobrym rodzicem. Myślę, że to jest najważniejsze i idealnie wpisuje się w proces budowania świadomego rodzicielstwa.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Brakuje mi w tym artykule konkretnych wskazówek i przykładów. Odpowiadanie na komentarze, szczególnie członków rodziny, jest bardzo trudne i wymaga wiele taktu.

Odpowiedz