Pin It

Baby shower i pępkowe do niedawna były żeńską i męską wersją tego samego zwyczaju, kultywowanego w Anglii i Polsce tuż przed i tuż po narodzinach dziecka. W czasach globalnej wioski coraz częściej docierają jednak do nas i inne sposoby na celebrację nowo narodzonego dziecka.

Pępkowe to staropolski zwyczaj, który dziś odchodzi do lamusa. Dlaczego? W ludowej wersji często kończył się kilkudniowym pijaństwem świeżo upieczonego taty. Niektórzy ojcowie po takiej imprezie musieli na nowo przypomnieć sobie, że mają dziecko! Na szczęście istnieje kilka bezpieczniejszych dla zdrowia i związku alternatyw.

Baby-shower to z kolei anglosaskie święto, mające świętować to, że ciąża dobiega końca. Kobieta dostaje wtedy prezenty i spotyka się z rodziną i przyjaciółmi. Wśród indiańskiej społeczności w Ameryce dodatkowo na baby shower pojawiają się męscy członkowie rodziny, którzy serwują przyszłej mamie jej ulubione potrawy. Ich ciężarna krewna odwdzięcza się podając im danie z fasoli, które symbolizuje to, że tak, jak wiele jest fasolek, tak bardzo chce ona powiększyć rodzinę.

Dowiedz się więcej: Baby shower – na czym polega?

W Japonii rodzice po powrocie mamy ze szpitala zostawiają dziecko na kilka godzin pod okiem krewnych (lub biorą je ze sobą) i jedzą wspólnie kolację w najelegantszej restauracji, na jaką ich stać. Ten sympatyczny zwyczaj ma na celu uczczenie wyjątkowej chwili i podkreślenie, że młoda para wciąż jest dla siebie ważna i zasługuje na wspólne spędzanie czasu i małe przyjemności.

W Rosji wciąż popularny jest zwyczaj odwożenia mamy z dzieckiem ze szpitala w towarzystwie limuzyny, orkiestry i przyjaciół. To również sposób na okazanie, jak radosne zdarzenia miało właśnie miejsce. Po przyjeździe do domu ojciec często zaprasza gości na dalsze świętowanie, które często przeciąga się do późnej nocy.

We Włoszech ogłoszenie światu, że urodziło się dziecko odbywa się z mniejszą pompą – wystarczy, że rodzice na drzwiach lub oknach domu zawiążą błękitną lub różową kokardę. Sąsiedzi i krewni wiedza wtedy, że w mieście jest nowy obywatel i często przychodzą z gratulacjami.

W Indiach powitanie dziecka jest rozciągnięte w czasie. Już około siódmego miesiąca ciąży organizuje się coś a’la baby shower: kobieta dostaje wówczas pieniądze na wyprawkę, którą kupuje się zwykle dopiero po porodzie, i złote bransoletki. Dawniej miało to wymiar praktyczny – w złocie łatwiej było przekazać cenny prezent, niż pieniędzmi, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były zbyt popularne. Podczas porodu, by mama nie myślała o bólu, towarzyszące jej kobiety zdejmują – jedna po drugiej – bransoletki z jej nadgarstków.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

W Afganistanie świeżo upieczonej mamie daje się odpocząć przez sześć dni. Szóstego wieczora do domu przybywają krewni, wyposażeni w prezenty dla mamy i dziecka.

W Ameryce Południowej mama nie ma czasu na odpoczynek po urodzeniu dziecka. W kilka dni po porodzie odwiedza ją cała rodzina z dziećmi, sąsiedzi, znajomi i wszyscy ci, którzy chcą powitać dziecko. Nie obywa się bez głośnej muzyki, tańców i stołu zastawionego pikantnymi potrawami.

Polecamy: Chłopiec czy dziewczynka? Gender Reveal Party, czyli przyjęcie z okazji ogłoszenia płci dziecka

Fot. etsy.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz