badaj płodność
Pin It

Z najnowszych badań wynika, że 88% Polek, które nie maja jeszcze dzieci, nigdy nie badały swojej płodności. Tymczasem nawet w przypadku trzydziestoletniej kobiety planującej macierzyństwo może się okazać, że na dziecko jest już za późno. Na Śląsku i w Warszawie ruszył darmowy program badania płodności.

Na Śląsku ruszyła kampania profilaktyczna, namawiająca przyszłe mamy do badania płodności. Powód? Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Wiele z nas myśli, że chodzi o drogie, skomplikowane procedury, więc decydujemy się na nie dopiero wtedy, gdy mamy już problemy z zajściem w ciążę (tak zrobiło 70% osób, które zdecydowały się na procedurę). Tymczasem takie badanie to często tylko pobranie krwi.

Obecnie nawet co piąta para ma kłopot z zajściem w ciążę. W 45% przypadków problem z płodnością leży po stronie kobiety.

Na wszelki wypadek

Według sondy katowickiej Fundacji Gyncentrum tylko 11% pań wie, na czym takie badania polegają. Lekarze zalecają, by poddawały im się wszystkie trzydziestolatki, które planują w przyszłości macierzyństwo, a nawet dwudziestoletnie kobiety. W razie kłopotów z płodnością pozwala to na czas podjąć odpowiednie leczenie i zaplanować przyszłość, biorąc pod uwagę fakt, że o dziecko może nie być łatwo. Pozwala to też uniknąć sytuacji, w której kobieta czeka na właściwy moment i latami buduje swoją karierę, szuka idealnego mieszkania i partnera, a potem okazuje się, że… zwyczajnie jest już za późno. Wiele pań cierpi też na niepłodność z powodu swojego stylu życia – palenia papierosów lub zażywania innych używek, leków, z powodu diety, nadwagi lub stresu. Lekarz może namówić ją do zmiany tych zachowań, co zwiększy szansę na szybkie poczęcie. Według danych z kampanii „Płodna Polka” dziś co czwarta kobieta planuje ciążę po trzydziestym roku życia.

Teraz za darmo

Śląska fundacja Gyncentrum przez najbliższe trzy miesiące zaprasza kobiety do 45 roku życia na bezpłatne badania płodności. Tymczasem 23 października w Warszawie w ramach kampanii „Płodna Polka” odbędzie się kolejna akcja bezpłatnych badań dotyczących płodności. Ich wykonanie pozwala oszacować, jak długo kobieta będzie miała szansę na zajście w ciążę i jak duża będzie to szansa. Tym samym w sposób świadomy pozwoli to zaplanować macierzyństwo.

Bezpłatne badania będzie można wykonać 23 października w Klinice Leczenia Niepłodności „Bocian” w Warszawie przy ulicy Stawki 2A. Zapisy na badania ruszają 20 października pod numerem: tel.  +48 (22) 634 37 74.

W Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach na bezpłatne badania można umówić się dzwoniąc pod nr tel. 32 359 09 32 lub 32 359 09 33. Można się zgłaszać do 31 października. Zwykle takie badanie kosztuje 150-250 zł.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz