Pin It

Jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, lekarz może mieć wgląd w to jak przebiega jego rozwój. Badania prenatalne inaczej nazywane są również diagnostyką prenatalną. Takiego typu „oględziny” dziecka jeszcze przed narodzinami, mają dwie zasadnicze funkcje: śledzenie rozwoju dziecka w celach poznawczych oraz wykrycie zaburzeń rozwoju i zastosowanie terapii prenatalnej. W najbardziej ogólny sposób, badania prenatalne może podzielić na dwa rodzaje: nieinwazyjne i inwazyjne.

Wczesna reakcja

Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami badań prenatalnych, czy też nie – musimy uświadomić sobie, jaki wpływ mają takie badania na dalsze funkcjonowanie dziecka. Współcześni rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez względu na to, jak dobrze przygotują się do poczęcia i narodzin dziecka, nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Chodzi przede wszystkim o ukierunkowania i predyspozycje genetyczne. Diagnostyka prenatalna może też potwierdzić lub wykluczyć wady rozwojowe i choroby powstające w wyniku zmiany struktury lub liczby chromosomów. Podczas badań prenatalnych – zarówno tych nieinwazyjnych, jak i inwazyjnych, stosowanych jest szereg metod diagnostycznych. Każda z nich skierowana jest na wykrycie specyficznych zaburzeń. Dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest wykrycie między innymi takich chorób jak: hemofilia, dystrofia mięśniowa, mukowiscydoza, zespół Downa, Turnera, Edwardsa oraz otwartych wad cewy nerwowej.

Kiedy wykonać badania

Wskazaniem do wykonania badań prenatalnych jest – w prawie 80. procentach –  wiek matki. Kobiety, które zaszły w ciążę po 35. roku życia narażone są na to, że ich dzieci urodzą się z poważnymi wadami rozwojowymi. Do kolejnej grupy kobiet, które w czasie ciąży powinny wykonać badania prenatalne, należą te, u których wykryto duże prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji chromosomowych płodu (m. in. zespół Downa).  Trzecia i równie liczna grupa kobiet, poddających się badaniom prenatalnym, to te, które mimo zapewnień lekarza i braku predyspozycji do urodzenia chorego dziecka, boją się o jego zdrowie. Takiego typu zapobiegliwość nie jest niczym złym, zwłaszcza, że – jak podają badania – ponad 70 procent dzieci z zespołem Downa zostało urodzonych przez matki poniżej 35. roku życia.

Spodnie dla niemowlaka (1).png

W zależności od badania, jego terminacja jest bardzo różna. Najwcześniej wykonuje się badania prenatalne nieinwazyjne – niektóre z nich można zrobić już od 10. tygodnia ciąży (np. USG i test PAAP-A). Najlepszym momentem na wykonanie inwazyjnych badań prenatalnych jest 13. tydzień ciąży – w tym czasie lekarz może już przeprowadzić amniopunkcję. Należy jednak pamiętać, że w myśl przepisów polskiego prawa, nie wszystkie przyszłe matki mogą otrzymać skierowanie na bezpłatne badania prenatalne.

Badania a prawo

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, traktuje badania prenatalne jako formę profilaktyki. Jednak, aby kobieta bezpłatnie mogła skorzystać z diagnostyki prenatalnej musi spełniać jedno z kryteriów wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia:

  1. Wiek matki powyżej 35 lat.
  2. Wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka.
  3. Stwierdzenia wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub ojca dziecka.
  4. Stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową.
  5. Stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lun wady płodu.

Podczas standardowych badań w czasie ciąży lekarz prowadzący ma obowiązek poinformowania swojej pacjentki o możliwości wykonania badań  prenatalnych. Nawet jeśli wyniki badań przyszłej mamy  nie wykazują niczego niepokojącego, kobieta może bez przeszkód poprosić o skierowanie na badanie, jednak wtedy będzie musiała sama za nie zapłacić.

Dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych nieinwazyjnych oraz badaniach prenatalnych inwazyjnych.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

PODOBNE ARTYKUŁY

26 tydzień ciąży

0 3941
hospicjum perinatalne

0 6876

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz