Pin It

Jeśli planujesz powiększenie rodziny, pojęcie „dbanie o zdrowie” nabiera nowego znaczenia. To, jaki styl życia będziesz prowadzić na kilka miesięcy przed ciążą, ma ogromny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną nie tylko twoją, ale i waszego dziecka. Obok wdrożenia prawidłowej diety, umiarkowanego gimnastykowania się i unikania używek równie istotne jest gruntowne „prześwietlenie” organizmu. Jakie badania przed ciążą wykonać?

Badania ginekologiczne

Na pierwszą wizytę do ginekologa udaj się najpóźniej na trzy miesiące przed planowanym rozpoczęciem starań o dziecko. Tyle czasu wystarczy, aby wdrożyć ewentualne leczenie, przyjąć konieczne szczepionki czy po prostu poprawić tylko lekko szwankujące zdrowie. Specjalista poinstruuje cię, jakie badania wykonać. Warto również przeglądnąć ofertę laboratoriów diagnostycznych, które bardzo często proponują przyszłym mamom gotowy pakiet zalecanych badań.

Przed ciążą należy poddać się badaniom, które wykluczą nieprawidłowości w budowie narządów rodnych (np. tyłozgięcie macicy) czy obecność zmian, które mogą utrudniać zajście w ciążę bądź ulec rozwojowi w czasie jej trwania (np. mięśniaki, nadżerka, zmiany nowotworowe). Istotne jest stwierdzenie, czy nie występują infekcje pochwy, które muszą zostać wyleczone, a które nie zawsze dają widoczne objawy. Dlatego konieczne jest wykonanie USG przezpochwowego (inaczej transwaginalnego), cytologii i oceny czystości pochwy oraz USG piersi.

Badania krwi i moczu

Z krwi można wyczytać bardzo wiele: począwszy od ogólnej kondycji organizmu i występowania stanu zapalnego po odporność na konkretne choroby. Na podstawie badań krwi lekarz może ocenić, czy nie grozi ci niedokrwistość i czy krzepliwość jest prawidłowa. Dowiesz się, czy poziom glukozy nie jest zbyt wysoki lub zbyt niski oraz czy tarczyca pracuje tak jak należy. Badania wykażą, czy miałaś kontakt z wirusem różyczki lub cytomegalii oraz czy zetknęłaś się z pasożytem wywołującym groźną dla płodu toksoplazmozę. Bardzo ważne jest poznanie grupy krwi własnej i partnera oraz przede wszystkim określenie czynnika Rh, co pozwoli ocenić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego (podczas pierwszej ciąży ryzyko konfliktu jest niewielkie).Warto również sprawdzić, jak pracują nerki i wątroba.

Podstawę stanowi morfologia. Oprócz niej zdecyduj się także na próbywątrobowe (m.in.  bilirubina) oraz próby nerkowe (m.in. kreatynina, mocznik). Zbadaj poziom hormonów tarczycy (TSH) i glukozy. Cennych informacji dostarczy także badanie poziomu hormonów płciowych, choć kobiety decydują się na nie najczęściej dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Nie zapomnij o określeniu grupy krwi i czynnika Rh, na to badanie należy skierować także partnera. Konieczne jest wykonanie badań na obecność przeciwciał przeciwko różyczce, cytomegalii i toksoplazmozie. Specjaliści zalecają czasem także badania stwierdzające, czy przeszłaś ospę. Warto zastanowić się nad testami wykrywającymi choroby weneryczne, np. HIV, chlamydię, zwłaszcza jeśli miałaś wielu partnerów seksualnych.

Stan zdrowia pomaga ocenić również badanie ogólne moczu. Dzięki niemu dowiesz się, jak funkcjonuje twój układ moczowy oraz czy nie zagraża ci cukrzyca. Jeśli dokuczają ci infekcje dróg moczowych, zdecyduj się także na posiew, czyli badanie bakteriologiczne.

Co jeszcze?

Przygotowując listę badań do wykonania i lekarzy do odwiedzenia, nie zapomnij uwzględnić na niej stomatologa. Przed ciąża należy zrobić dokładny przegląd stanu zębów i wyleczyć ewentualne ubytki. Namnażające się w chorych zębach bakterie mogą przedostać się wraz z krwią do płodu i zaszkodzić mu.

Jeśli w twojej rodzinie występują przypadki chorób genetycznych, powinnaś odwiedzić  specjalistyczną poradnię.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz