Badanie USG w ciąży
Pin It

Jak i kiedy robi się badanie USG w ciąży i ile to kosztuje?

Badanie USG (ultrasonograficzne) znacznie poprawiło możliwości diagnostyki w czasie ciąży. Nie ma dziś dowodów na to, że w jakimkolwiek stopniu zagraża ono zdrowiu matki lub dziecka. Pamiętaj jednak, że wykorzystuje się je dopiero od lat 80. ubiegłego wieku, a np. o szkodliwości palenia papierosów zaczęto mówić dopiero po kilkudziesięciu latach od wprowadzenia ich na rynek. Dlatego zaleca się, by takie badania był wykonywane tylko wtedy, gdy są do tego wskazania (np. w Ameryce zakazano stosowania USG wyłącznie w celu robienia pamiątkowych zdjęć czy filmów z dzieckiem w roli głównej). Nie każdy wie, że przyrząd do badania, jakim lekarz „jeździ” po brzuchu mamy, to nie jedyny sposób wykonania badania. Na wczesnym etapie ciąży można też zastosować głowicę do badania dopochwowego, które jest dokładniejsze, ale sprawdza się głównie przy wczesnej (do 11 tygodnia) ciąży. Na takie badanie zaleca się przyjść z opróżnionym pęcherzem. Badanie sondą brzuszną nie wymaga specjalnych przygotowań.

Kiedy robić?

Badanie to zalicza się do badań prenatalnych, nieinwazyjnych. Choć wynik nie daje stuprocentowych rezultatów, nie niesie ze sobą ryzyka ani dla mamy, ani dla dziecka. To dlatego decydujemy się na nie tak chętne – w ankiecie fundacji Rodzić po Ludzku 80% pań przyznało, że miało ponad 3 takie badania, a 20% kobiet – ponad 10. Zaleca się, by badać się co najmniej dwukrotnie – w I i II/III trymestrze ciąży. USG wykonane w 11-14 tygodniu ciąży pozwala stwierdzić, jak duże jest ryzyko wad genetycznych płodu. W Polsce standardowo wykonuje się badania w 11., 18-22. i 28-31. tygodniu ciąży. Pierwsze badanie USG pozwala określić, ile dzieci rośnie w naszym brzuchu i zbadać rytm serca płodu. Ważne więc, by nie wykonywać badania za wcześnie, tak by aparatura była w stanie wychwycić delikatne ruchy serca maleńkiego dziecka. Można też wykonać badanie przed 10 tygodniem ciąży. Ocenia ono lokalizację jaja płodowego, wyklucza się lub potwierdza ciążę pozamaciczną, określa obecności i liczbę zarodków.

Każde badanie USG poza zdrowiem dziecka pozwala też sprawdzić, czy w macicy nie ma mięśniaków czy innych nieprawidłowości. W ciąży mnogiej zaleca się, by badania były powtarzane nawet co miesiąc. Nowoczesne gabinety posiadają poza zwykłym USG 2D (płaski obraz) również aparat do oglądaniu płodu w płaszczyźnie 3D i 4D. W 3D płód jest widoczny na nieruchomym zdjęciu w trzech wymiarach i można go obejrzeć z różnych stron. W 4D możemy go obejrzeć pod wieloma kątami na ruchomym obrazie, widzimy malucha niejako „na żywo” i podglądamy, co w danym momencie robi.

Co jeszcze może zbadać USG?

Są też dodatkowe badania wykonywane z użyciem ultrasonografu. Badanie dopplerowskie pozwala w razie podejrzenia nieprawidłowości ocenić czy wszystkie organy dziecka są prawidłowo ukrwione, jak ukrwiona jest pępowina, łożysko i macica. Dzięki temu można ocenić np. czy dziecko ma wszystkie organy, czy rozwijają się one prawidłowo, a także czy ma zaburzenia związane z układem krwionośnym. Test Manninga pozwala ocenić napięcie mięśni, tętno, sprawność ruchową, ilość płynu owodniowego i układ oddechowy dziecka. Echo serca to badanie, które określa rytm pracy serca dziecka i ewentualne problemy związane z układem krwionośnym.

W państwowej przychodni USG jest darmowe. W prywatnym gabinecie kosztuje ok. 150 zł, USG 3/4D kosztuje ok. 200 zł

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz