Pin It

Już od dawna wiadomo, że palenie w czasie ciąży ma bardzo negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Może prowadzić do zaburzeń koncentracji, ADHD, trudności w nauce, otyłości. Najnowsze badania dowodzą, że dym tytoniowy szkodzi nie tylko wtedy, gdy przyszła mama sama sięga po papierosa. Równie szkodliwe okazuje się bierne palenie.

Naukowcy z Universitat Rovira i Virgili przebadali 282 noworodki, oceniając ich zachowanie według tzw. skali Brazeltona (inaczej Neonatal Behavioural Assessment Scale, w skrócie NBAS). 22 proc. spośród matek paliło w czasie ciąży, natomiast 6 proc. było narażonych na działanie dymu tytoniowego na drodze biernego palenia. Spośród kobiet przyznających się do palenia w ciąży 12,4 proc. sięgało po 1-5 papierosów dziennie, 6,7 proc. – po 6-10 papierosów, a 2,8 proc. kobiet – po 10-15 papierosów. Jakie były wyniki badania?

Okazuje się, że dla płodu bierne palenie matki jest tak samo groźne jak palenie aktywne. „Noworodki, które były narażone na dym tytoniowy w życiu płodowym, bez względu na to, czy w sposób bierny czy czynny, wykazują zaburzenia w rozwoju neurobehawioralnym” – mówią Josefa Canals i Carmen Hernández, autorki badania.

Jest to kolejne badanie, które dowodzi, że kobiet w ciąży powinny unikać ekspozycji na dym papierosowy. Dotyczy to nie tylko konieczności porzucenia nałogu nikotynowego, ale również unikania sytuacji, w których mogą mieć kontakt z osobami palącymi. Jednak mimo zaleceń powtarzanych od lat, palenie w ciąży nadal jest dużym problemem. Statystyki pokazują, że bierne lub czynne palenie dotyczy nawet 30 proc. przyszłych mam! Warto wiedzieć, że podczas aktywnego palenia stężenie nikotyny u płodu przekracza 15 proc. stężenia obserwowanego w organizmie matki.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz