Pin It

Coraz więcej badań potwierdza, że rozwój płodu jest zaburzony nie tylko wtedy, gdy matka sama sięga po papierosy, ale również w przypadku biernego palenia. Najnowsze analizy pokazują, że skutki ekspozycji na działanie dymu tytoniowego mogą być bardzo poważne. Może dojść do poronienia czy urodzenia martwego dziecka.

Analizie poddano dane dotyczące ponad 80 tys. kobiet, które objęte zostały programem badawczym Women’s Health Initiative Observation Study. Wszystkie uczestniczki były w ciąży co najmniej raz w życiu i każda z nich przeszła menopauzę. Ponad 5 tys. kobiet przyznało, że aktualnie palą papierosy, 34 tys. – że kiedyś paliły (w ciągu całego życia wypaliły co najmniej 100 papierosów). Papierosów nigdy nie paliło ponad 40 tys. ankietowanych. Kobiety, które nigdy nie sięgały po papierosy, podzielone zostały na dwie grupy w zależności od tego, w jakim stopniu narażone były na bierne palenie, zarówno w okresie dzieciństwa, jak i dorosłości.

Spośród wszystkich uczestniczek badania 32 proc. doświadczyło poronienia, 4 proc. urodziło martwe dziecko, natomiast u 2,5 proc. stwierdzono ciążę pozamaciczną. W porównaniu do kobiet, które nigdy nie paliły, ryzyko tych powikłań było zdecydowanie wyższe u palaczek – aż o 44 proc. w przypadku urodzenia martwego dziecka, 43 proc. w przypadku ciąży pozamacicznej i 16 proc. w odniesieniu do poronienia.

Specjaliści zaobserwowali jednak, że zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk było wyższe nie tylko u aktywnych palaczek, ale także u kobiet, które same nie paliły, lecz były eksponowane na dym tytoniowy w miejscu pracy czy w domu. Największe ryzyko dotyczyło kobiet, w przypadku których ekspozycja ta trwała przez co najmniej 10 lat w dzieciństwie, 10 lat w dorosłości w miejscu zamieszkania i 10 lat w miejscu pracy. Wówczas prawdopodobieństwo powikłań było większe (w porównaniu do grupy kobiet niepalących i kobiet w niewielkim stopniu narażonych na bierne palenie) o: 61 proc. w przypadku ciąży pozamacicznej, 55 proc. – urodzenia martwego dziecka i 17 proc. – poronienia.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz