Pin It

Ciąża to dla organizmu ogromna zmiana. Odczuwa to praktycznie każda część naszego ciała – także biust. Często zapominamy o tym, że stanik, który nosiłyśmy do tej pory, może już zwyczajnie nie pasować. Odpowiednia pielęgnacja i dobór właściwego stanika pomoże w utrzymaniu biustu w dobrej formie, również po okresie karmienia.

Brafitterka Katarzyna Ludwiszewska opowiada o tym, jak dobierać bieliznę w czasie karmienia i ciąży.

Spodziewamy się dziecka, nasz organizm się zmienia, zmieniają się nasze piersi. O czym musimy pamiętać w tym momencie przy zakupie stanika?

Jeżeli kobieta nie miała do tej pory dobrze dobranego stanika, powinna spotkać się z brafitterką. Zawsze ważne jest, żeby obwód był odpowiednio ścisły, a miski odpowiednio duże. Muszą pomieścić całe piersi, a fiszbiny nie mogą nas uciskać. W ciąży jest to szczególnie istotne. Biust staje się pełniejszy, początkowo może być bolesny i tkliwy, robi się cięższy, może rosnąć również obwód pod biustem. Oczywiście, każda kobieta jest inna, ma inną wrażliwość i tolerancję, jej ciało różnie reaguje na zmiany. Dlatego przede wszystkim musimy obserwować swoje ciało. Gdy robi się za ciasno lub niewygodnie – zmieniamy biustonosz. Jeśli kobieta miała dobrze dobrany biustonosz przed ciążą, a szycia i koronki nie drażnią piersi, może początkowo, gdy rośnie tylko obwód pod biustem, zastosować przedłużkę zapięcia. Jeśli zaczynają rosnąć piersi, wtedy trzeba już zmienić  stanik .

Czy podczas ciąży i karmienia w jakiś sposób zmieniają się zasady doboru stanika?

Zasady są takie same. Biust musi być dobrze podtrzymany przez obwód, miska musi pomieścić całą pierś, a fiszbina ma ją dokładnie okalać. Ciężar biustu jest na korpusie, a nie na ramionach. Dobrze znać kilka trików, np. można odwrócić zasadę pierwszej haftki, gdy obwód rośnie znacznie szybciej niż biust, kupić stanik w dobranym obwodzie na ostatnią lub środkową haftkę i stopniowo przepinać na kolejne. Często panie kupują odrobinę większą miskę, aby biustonosz wystarczył na dłużej. Przy zakupie staników do karmienia trzeba pamiętać o tym, że razem z piersią w miseczce powinna się zmieścić wkładka laktacyjna, więc musi być na nią troszkę miejsca.

Kiedy wiemy, że stanik jest źle dobrany?

Najczęstszym objawem źle dobranego biustonosza jest zbyt duży obwód. Stanik na plecach wędruje wtedy do góry i biust nie jest odpowiednio podtrzymany. Aby go trochę podnieść, podciągamy mocno ramiączka, które potem wrzynają się nam w ramiona.  Nie należy przesadzać też w drugą stronę – jeśli obwód ściska nas tak, że nie możemy oddychać , to nie będzie nam w nim wygodnie. Kolejnym objawem złego dobrania jest zbyt mała miska. Piersi wylewają się z niej i migrują pod pachy. Fiszbiny nie obejmują całych piersi i uciskają je, leżą na piersiach. Piersi nie są rozdzielone mostkiem stanika. Zdarza się też, że oprócz zbyt szerokiego obwodu panie noszą zbyt duże miski. Marszczą się one na piersiach i odstają.

Jakie mogą być konsekwencje źle dobranego stanika?

Konsekwencje mogą być zdrowotne i estetyczne. Niepodtrzymanie biustu obwodem powoduje bóle głowy, karku, kręgosłupa, a także trwałe odgniecenia na ramionach. Zbyt mała miska powoduje uciskanie piersi, co może doprowadzić do blokowania przepływu krwi i limfy, a u kobiet karmiących nawet do zastojów pokarmu. Ponadto – to już problem estetyczny – działa na nas siła grawitacji, która powoduje nie tylko zmarszczki na twarzy, ale również utratę jędrności biustu. Jeśli nosimy biustonosz źle dobrany, który nie podtrzymuje porządnie piersi (przez zbyt duży obwód), to zaczną one obwisać.

Stanik stanikowi nierówny – rozmiary bielizny czasem różnią się w poszczególnych firmach i może to nas czasem zmylić. Jak sobie z tym radzić?

Mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć! Z pewnością różnią się rozmiary w markach brytyjskich i w markach pozostałych europejskich producentów. Dzieje się tak dlatego, że w brytyjskich stanikach miski szyte są co 2,5 cm w obwodzie biustu i najmniejsza miska zaczyna się od 6,5 cm różnicy w obwodach (biustu i pod biustem). W europejskich szyte są co 2 cm i najmniejsza miska to 11 cm różnicy w obwodach. To te główne różnice. Jednak bywa  tak, że w markach jednego producenta, a nawet w poszczególnych partiach jednego modelu, są różnice w rozmiarach.

Jaki model stanika jest najlepszy w czasie ciąży i w czasie karmienia? Na co powinnyśmy zwracać uwagę?

Wygodny. Modele są różne, z fiszbinami i bez fiszbin, bawełniane i z koronką, z zapięciem na trzy haftki lub nawet na sześć, odpinane z przodu, z odpinanym materiałem miseczki, by wygodnie przystawić dziecko do piersi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wrażliwości ciała. W dobrze dobranym staniku fiszbina nie jest przeszkodą, może ją nosić  zarówno ciężarna, jak i karmiąca kobieta.  Bezapelacyjnie musi to być dobrze dobrany biustonosz. Należy pamiętać, aby fiszbiny były oparte na mostku i celowały mniej więcej w środek pachy, obwód na tyle ściśliwy, aby przenosił ciężar biustu na nasz korpus, a ramiączka podciągnięte tak, by nie wrzynały się w ramiona.

Jak dbać w tym czasie o biust?

Przede wszystkim dobrze dobrać biustonosz, bo doskonale dba o kondycję piersi. Polecam też preparaty na uelastycznienie skóry piersi, aby zapobiec rozstępom.

Czy ciąża i karmienie oznaczają, że wszystkie staniki, które miałyśmy do tej pory, nie będą już dobrze dopasowane? Czy można do nich wrócić po okresie karmienia?

Na początku ciąży nosimy swój „normalny” biustonosz. Kupujemy nowy wtedy, kiedy robi się niewygodny (okolice biustu u niektórych pań robią się wtedy szczególnie wrażliwe na bodźce dotykowe, m.in. na nieuciążliwą koronkę) lub za mały (w obwodzie lub w miseczce). Kiedy zmienia się rozmiar biustu –  biustonosze, które nosiłyśmy do tej pory, trzeba odłożyć  głęboko do szafy. To, czy będziemy mogły wrócić do nich po zakończeniu karmienia też jest sprawą bardzo indywidualną. Niektórym paniom biust wraca do rozmiarów sprzed ciąży, u niektórych pozostaje większy, zaś u innych się zmniejsza. Z pewnością trzeba się wtedy przyjrzeć dokładnie temu, jak leżą nasze staniki. Jeżeli obwód jest za duży lub fiszbina leży na piersi, uciska ją – koniecznie trzeba dobrać nowy stanik. Nasze ciało zmienia się nie tylko wtedy, gdy oczekujemy lub karmimy maluszka, ale nawet podczas cyklu miesiączkowego. Dlatego dbanie o to, by biustonosz był dobrze dopasowany nie dotyczy tylko okresu ciąży i karmienia, ale tak naprawdę musimy o tym pamiętać przez cały czas.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko ładnie, pięknie, artykuł ciekawy… Problem w tym, że częstą dolegliwością ciążową jest zgaga. Walka ze zgagą polega na noszeniu luźnych ubrań, więc kategorycznie odpada uciskanie się pod biustem – a z kolei ten ucisk („biust jest podtrzymywany przez obwód, a nie przez ramiączka”) jest istotny przy doborze odpowiedniego biustonosza. Z moich refluksowych problemów wynika, że nie ma dobrego biustonosza na ciążę właśnie ze względu na ww. przyczyny, tj. sprzeczność między „doborem odpowiedniego stanika” a walką ze zgagą. Ciekawe, co braffiterki radzą kobietom, któe STALE chorują na refluks – przecież one NIE MOGĄ z definicji mieć dopasowanego pod biustem stanika, bo ten tylko wzmaga chorobę.
    Cóż, ja wybieram z dwojga złego większy obwód stanika…

    Niestety jest to poważna luka w braffiterskiej działalności, że SzPanie brafiterki całkowicie ignorują ww. problem. Nigdy nie spotkałam się z ich odpowiedzią na ten problem.

Odpowiedz