Pin It

Do terminu rozwiązania jeszcze daleko, ale już wiesz, że ze względów medycznych czeka cię cesarskie cięcie. Zastanawiasz się, jak będzie przebiegał zabieg i jak się do niego przygotować. Osobą, która może ci w tym pomóc, jest położna.

Każda z nas ma prawo do bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną. Od 21. tygodnia ciąży spotkania te realizowane są raz w tygodniu, a od 32. – dwa razy (dowiedz się więcej na ten temat).Ich celem jest przygotowanie się do porodu, rozwianie wątpliwości i znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytania, sporządzenie planu porodu i uzyskanie profesjonalnego wsparcia ze strony położnej. Aby brać w nich udział, wystarczy udać się do danej przychodni, wypełnić deklarację wyboru położnej i umówić się na spotkanie. Szukając położnej w swoim rejonie, warto zajrzeć na stronę www.poprostupolozna.pl lub na stronę Zintegrowanego Informatora Pacjenta, gdzie można znaleźć bezpośredni kontakt do położnych prowadzących spotkania edukacyjne.

Jak przekonuje Ewa Janiuk, położna i ekspert kampanii Po prostu Położna, warto korzystać z takiej możliwości, zarówno gdy przygotowujemy się do porodu naturalnego, jak i wtedy, gdy wiemy, że czeka nas cesarskie cięcie. Równie istotne może być to w sytuacji, gdy nastawiamy się na poród naturalny, ale ostatecznie pojawia się konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

– Spotkania edukacyjne z położną to nie tylko kwestia przygotowania do porodu, ale też poznania wszystkich zależności jakie pojawiają się w sytuacji interwencji. Porodu nie da się wyreżyserować, dlatego bez przygotowania i przyzwolenia na to, że może pojawić się nagła sytuacja wymagająca interwencji, kobieta może się zwyczajnie w tym wszystkim pogubić – mówi położna.

Zdaniem Ewy Janiuk wiele kobiet, które będą mieć cesarskie cięcie, jest przekonanych, że jest to zabieg, który będzie odbywał się całkowicie bez ich udziału, a po jego zakończeniu wszystko wróci do normy. – Brakuje świadomości, że każde przerwanie tkanki pozostawia trwałą konsekwencję w organizmie, co oznacza m.in., że połóg po cesarskim cięciu będzie przebiegał zupełnie inaczej niż po porodzie naturalnym – mówi położna.

– W trakcie spotkań edukacyjnych przygotowujemy kobietę fizycznie i psychicznie do tego, jak będzie wyglądało cesarskie cięcie, jaka jest procedura, czego się spodziewać, omawiamy kwestie związane z fizjologią gojenia się rany po cesarskim cięciu oraz z prawidłową pielęgnacją czy rehabilitacją blizny i profilaktyką późnych konsekwencji cięcia – wylicza Ewa Janiuk.

Jak zostało wspomniane, świadomość tego wszystkiego jest ważna również wtedy, gdy spodziewamy się porodu naturalnego, ale sytuacja wymaga, aby dla dobra matki i dziecka przeprowadzić jednak cesarskie cięcie.

– Odpowiednie przygotowanie w czasie ciąży da kobiecie podstawowe narzędzia i wiedzę, aby móc funkcjonować w innych realiach niż te, na jakie się nastawiała – mówi położna.

– Dla kobiet, które ze wskazań medycznych będą miały cesarskie cięcie, jest przygotowany nieco inny program edukacji niż dla mam, które rodzą naturalnie – tłumaczy Gabriela Eliasz–Łukasiewicz, specjalista fizjoterapii i rehabilitacji. – Podczas takich spotkań podajemy informacje, aby ten poród był jak najbardziej zbliżony do naturalnego w odniesieniu do dziecka, chociażby w kontekście kontaktu „skóra do skóry”. Jeżeli nie może zrobić tego mama, warto wiedzieć, że może ją wtedy zastąpić tata – dodaje.

Polecamy: Kontakt „skóra do skóry” po cesarskim cięciu

Zaletą spotkań edukacyjnych przed cesarskim cięciem jest nie tylko dostęp do profesjonalnego wsparcia i fachowej wiedzy, ale również to, że nawiązujemy kontakt z daną położną na dłużej. Po porodzie to właśnie wskazana przez ciebie położna może odwiedzić cię w domu, aby objąć opieką ciebie i nowo narodzonego maluszka. Mając takie wsparcie i wiedząc z odpowiednim wyprzedzeniem, czego możesz się spodziewać, być może łatwiej będzie ci poradzić sobie z tymi wszystkimi zmianami, które czekają świeżo upieczoną mamę.

Cesarska szkoła rodzenia

Niektóre szkoły rodzenia wychodzą naprzeciw osobom, które będą mieć cesarskie cięcie i dostosowują swój program do ich potrzeb. Zajęcia odbywają się tak samo jak w każdej innej szkole rodzenia, zawierają jednak inne informacje. Ich program obejmuje na ogół takie zagadnienia jak: przygotowanie do operacji i jej przebieg, pielęgnacja rany pooperacyjnej, karmienie piersią po cesarskim cięciu, rozwój psychoruchowy dziecka, emocje po porodzie itp. Tego typu spotkania są zazwyczaj płatne, warto jednak dowiedzieć się, czy gdzieś w okolicy są miejsca, które oferują takie warsztaty.

Przygotowanie

Dziewięć miesięcy to wystarczająco dużo czasu, aby zgromadzić wiele informacji na temat ciąży, porodu i czekających nas zmian. Bez względu na to, w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, które dotyczy nie tylko zebrania potrzebnych informacji, ale i nawiązania kontaktu z osobami, które pomogą nam przejść przez ten burzliwy okres zmian i dadzą nam fachowe wsparcie. W tego typu sytuacjach zawsze przydaje się telefon do przyjaciółki. Jedną z nich może być położna.

Konsultacje:

Ewa Janiuk, położna

Ewa Janiuk położna

Gabriela Eliasz-Łukasiewicz, fizjoterapeutka

Gabriela Eliasz-Łukasiewicz fizjoterapeuta

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz