Pin It

Specjaliści alarmują: od ponad 50 lat jakość nasienia drastycznie spada. Coraz częściej za trudności z zajściem w ciążę odpowiada właśnie czynnik męski. Przyczyną jest zmiana stylu życia: stres, brak ruchu, sięganie po papierosy i alkohol. Jak dowodzi najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Cordoba, przed rozpoczęciem starań o dziecko warto zadbać o kondycję fizyczną partnera.

W analizie wzięto pod uwagę parametry nasienia, np. liczebność plemników, ich ruchliwość i morfologię, a także zmierzono poziom hormonów: testosteronu, kortyzolu, FSH (hormon folikutropowy), LH (hormon luteinizujący). Wyniki wyraźnie wskazują na pozytywną zależność między umiarkowaną aktywnością fizyczną a parametrami spermy i poziomem hormonów, których zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków do prawidłowego formowania się i dojrzewania plemników.

Naukowcy zaznaczają jednak, że ze sportem nie można przesadzać. W 2010 roku opublikowane zostały wyniki podobnego badania, w którym analizowano zależność między jakością nasienia a aktywnością fizyczną o dużym natężeniu (w badaniu wzięli udział profesjonalni sportowcy). Okazało się, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą mieć negatywny wpływ na płodność.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz