Chipsy w czasie ciąży? Nie, dziękuję!
Pin It

Mało kto potrafi się oprzeć chrupiącym chipsom czy kruchym ciasteczkom. O pożegnanie z nimi szczególnie trudno w ciąży, gdy nagle nachodzi nas ochota na coś słonego lub słodkiego, a w każdym razie na pewno coś kalorycznego. Jak jednak donoszą naukowcy, lepiej odnaleźć w sobie silną wolę i odstawić w kąt ciasteczka i chipsy w czasie ciąży. Nie tylko dla dobra własnej figury, lecz przede wszystkim dla dobra dziecka.

Źródłem zagrożenia dla zdrowia płodu jest akrylamid, toksyczny związek powstający podczas obróbki termicznej (np. smażenia, pieczenia) produktów zawierających skrobię, a więc m.in. ziemniaków, z których otrzymywane są chipsy. Kiedy pojawia się w organizmie ciężarnej kobiety, może wyrządzić poważne szkody. Okazuje się, że jego nadmierne spożycie może m.in. skutkować zmniejszeniem obwodu główki dziecka oraz jego niższą masą urodzeniową.

Polecamy: Czy można jeść fast foody w ciąży? Tłuszcze trans, fast foody i słodkie zachcianki

Jak wynika z badania, średnia waga noworodków, których matki przyjmowały wraz z pokarmem wysokie dawki akrylamidu, była o ponad 100 g mniejsza niż średnia waga maluchów, których matki spożywały niskie dawki związku. Efekt porównywany jest do tego, jaki pojawia się w wyniku palenia papierosów w ciąży. Główka dzieci była natomiast mniejsza o średnio 0,33 cm.

Badanie potwierdza znane od dawna zalecenie, aby w czasie ciąży zwracać szczególną uwagę na to, co kładziemy na talerzu lub po co sięgamy między głównymi posiłkami. Od naszych wyborów kulinarnych zależy zdrowie i nasze, i naszego dziecka.

Źródło: www.askamum.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz