Pin It

Informacja o płci dziecka jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez przyszłych rodziców. Niektórzy decydują się na utrzymanie tego w tajemnicy aż do porodu, a niektórzy chcą się o tym dowiedzieć w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół. W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejsze, obok baby shower, stają się tzw. Gender Reveal Parties, na których to wszyscy równocześnie dowiadują się, jakiej płci jest dziecko, które ma się niedługo urodzić.

Gdy ciąża jest już na takim etapie, że lekarz może rozpoznać płeć maluszka i podczas badania jest to dokładnie widoczne, niektórzy z rodziców zastanawiają się, jak ogłosić tę radosną nowinę swoim bliskim. Jeśli decydują się na przyjęcie-niespodziankę, sami także nie mogą poznać płci od razu.

Jak utrzymać to w tajemnicy?

Zorganizowanie takiej imprezy wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas badania USG, kiedy już można stwierdzić płeć dziecka, rodzice proszą lekarza, by nie podawał jej na głos, ale zapisał tę informację na kartce. Taką kartkę wkłada się potem do koperty i zanosi do cukierni. Rodzice, wciąż nie wiedząc o tym, czy spodziewają się dziewczynki czy chłopca, zamawiają tort. Cukiernik, na podstawie informacji w kopercie od lekarza wie, jakiego koloru ma być wnętrze tortu (różowe lub niebieskie). Następnie, przyszli rodzice zapraszają wszystkich gości na przyjęcie i w uroczysty sposób przekrajają wspólnie tort. Jeśli wnętrze jest niebieskie – wiadomo już, że będzie to chłopiec, różowe – dziewczynka. Tort lub inne słodkości to tylko jedna z możliwości. Powstają już kolejne pomysły i np. do ujawnienia płci dziecka wykorzystuje się balony. Schemat działania jest podobny, przyszli rodzice także do ostatniego momentu nie wiedzą, co znajduje się na kartce, którą zapisał lekarz podczas badania. W przypadku balonu, po jego uroczystym przebiciu wysypuje się z konfetti, oczywiście w kolorach niebieskim lub różowym.

Przystrojenie domu

Gender reveal party wymaga także odpowiedniego przystrojenia miejsca, gdzie odbywa się przyjęcie. Na ogół jest to dom przyszłych rodziców. Dominują kolory niebieskie i różowe. Mogą to być także odcienie bieli i kolory pastelowe, które nie będą sugerowały płci dziecka przed jej ogłoszeniem. Jednym z pomysłów związanych z takim wydarzeniem jest głosowanie wśród gości. W widocznym miejscu umieszcza się tablicę przedzieloną na dwie części lub dwa słoiczki, pojemniki, do których będzie można wrzucać swoje głosy. Goście typują, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka. Czasem na zakończenie przyjęcia gospodarze losują głos z puli wygranych i wręczają drobny upominek osobie, której udało się zgadnąć. W miejscach, gdzie takie przyjęcia są już bardziej znane, przedsiębiorcy także wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Cukiernie są przygotowane np. na ewentualność, gdy rodzice spodziewają się bliźniaków i przygotowują tort w odpowiednich dwóch częściach.

Poinformować wszystkich

Przez długie lata nie było możliwości poznania płci dziecka przed porodem. Był to dodatkowy element niepewności, rodzice przez całą ciążę przygotowywali się zarówno na to, że będą mieli córeczkę, jak i na to, że będą mieli synka. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. To rodzice decydują, czy chcą poznać płeć dziecka przed porodem. Zmieniły się nie tylko możliwości badań, ale i sposób, w jaki informuje się o tym wydarzeniu rodzinę i znajomych. Ludzie chętnie dzielą się swoimi przeżyciami na portalach społecznościowych. Pojawiają się informacje o samej ciąży, czasem umieszczane są zdjęcia z USG. Podobnie jest w przypadku gender reveal party. Takie przyjęcia są na ogół od razu dokumentowane, a następnie zdjęcia oraz filmy z tej uroczystości umieszczane są w Internecie. Tego rodzaju przyjęcia najczęściej spotykane są w Stanach Zjednoczonych, zdobywają tam coraz większą popularność, ale wciąż jeszcze nie są regułą. Wielu rodziców nie chce czekać z poznaniem płci dziecka aż do momentu zorganizowania takiego wydarzenia i przybycia wszystkich gości.

Źródło: http://www.nytimes.com/2012/04/08/fashion/at-parties-revealing-a-babys-gender.html?pagewanted=all&_r=0

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz