Choroby tarczycy w ciąży
Pin It

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest równoznaczne ze zdrowym organizmem – bo kiedy ten gruczoł ma kłopoty, całe nasze ciało dosłownie wariuje z powodu hormonalnej burzy. Choroby tarczycy w ciąży mogą poważnie zagrażać rozwijającemu się płodowi.

Gruczoł tarczycy odpowiedzialny jest za prawidłową ilość wydzielanego hormonu tarczycy (zwanego HT). Stan chorobowy, w jakim może znaleźć się tarczyca, to jej nadczynność lub niedoczynność. Kiedy zostanie stwierdzona u kobiety ciężarnej, może prowadzić do wielu powikłań w procesie rozwoju dziecka.

Czas ciąży, to okres, kiedy zwiększa się szybkość przepływu krwi i jest to bezpośrednia przyczyna przekrwienia oraz wzrostu komórek tarczycy. Już w pierwszym miesiącu ciąży wydzielanie hormonów przez gruczoł tarczycy zwiększa się o około 40 procent. Natomiast trzeci miesiąc ciąży powoduje zwiększenie wydzielania hormonów tarczycy o około 70 procent. W związku z tym, że w czasie ciąży tarczyca kobiety musi pracować zdecydowanie bardziej intensywnie, gruczoł może się powiększyć, a na zewnątrz będą widoczne wole. Taki stan trzeba jednak interpretować na dwa sposoby: wole jako naturalny efekt zdwojonej pracy tarczycy lub jako objaw choroby. Aby upewnić się, czym spowodowane jest powiększenie się wola, przyszła mama powinna  wykonać badania.

Nadczynność tarczycy

Prawdopodobieństwo, że w trakcie trwania ciąży w funkcjonowaniu naszej tarczycy dojdzie do nadczynności wynosi około 0,5 procent. W praktyce oznacza to, że zachoruje pięć na tysiąc ciężarnych i w 90. procentach przypadków będą to te kobiety, które już wcześniej miały problem z nadczynnością tarczycy.

Nadczynność tarczycy można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach: przyspieszona akcja serca matki oraz płodu, drżenie rąk, osłabienie mięśni ciała, zwiększona potliwość, nerwowość, brak przyrostu masy ciała przy prawidłowym rozwoju płodu oraz biegunka i wymioty.

Nadczynność tarczycy u kobiety w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Z tego powodu, aż w 25. procentach przypadków może dojść do przedwczesnego porodu, który wiąże się z niską masą  urodzeniową noworodka. Osoba chorująca na nadczynność tarczycy wytwarza w swoim organizmie  przeciwciała, które w czasie trwania ciąży mogą przenikać przez łożysko do płodu. W konsekwencji noworodek może przyjść na świat z objawiamy zbyt dużej ilości hormonów w organizmie.

Nadczynność tarczycy w czasie ciąży można leczyć, jednak wiąże się to z koniecznością przyjmowania leków przeciwtarczycowych, które w 10. procentach przypadków mogą spowodować powstanie wola u noworodka. Połowa  z nich prawdopodobnie urodzi się z niedoczynnością tarczycy. Leczenie choroby tarczycy w trakcie trwania ciąży jest konieczne, jednak dawka leków przyjmowanych przez przyszłą mamę powinna byćmożliwie najmniejsza i nie może trwać dłużej niż do 34. tygodnia ciąży. Lekarze nie zalecają też przyjmowania jodu w tym czasie, ponieważ łożysko nie daje płodowi ochrony przed specyfikami zażywanymi przez ciężarną. Maksymalny czas dostarczania organizmowi jodu w tabletkach nie powinien przekraczać 10. dni. Jak wynika z badań nad rozwojem noworodków –  dzieci kobiet, które w czasie ciąży przyjmowały leki przeciwtarczycowe, w niczym nie ustępowały tym maluchom, których mamy nie brały takich lekarstw.

Najgroźniejszym stadium nadczynności tarczycy jest tak zwany – przełom tarczycowy, który prowadzi do niewydolności układów krążenia, oddychania, pokarmowego oraz wielu innych. W trakcie trwania ciąży do wystąpienia przełomu tarczycowego dochodzi bardzo rzadko. Jego najbardziej charakterystyczne objawy to gorączka w wysokości 40 st. C, biegunka, nudność, wymioty oraz zaburzenie orientacji. Przełom tarczycowy zdecydowanie częściej zdarza się w czasie porodu i połogu. Jeśli nadczynność tarczycy jest leczona prawidłowo istnieje małe prawdopodobieństwo, że przełom tarczycowy w ogóle nastąpi. Lekarze zachęcają, aby przyszła mama wykonała profilaktyczne badania tarczycy, ponieważ w czasie ciąży organizm kobiety staje się „bardziej tolerancyjny” i może nie wysłać tak jednoznacznych objawów, jak robił to do tej pory.

Niedoczynność tarczycy

Prawdopodobieństwo wystąpienia niedoczynności tarczycy wraz z ciążą jest praktycznie takie samo, jak w przypadku nadczynności, jednak konsekwencje wystąpienia niedoczynności są zdecydowanie bardziej groźne dla płodu – o ile w ogóle dojdzie do poczęcia dziecka. Badania prowadzone wśród kobiet chorujących na niedoczynność tarczycy, jednoznacznie stwierdzają, że choroba ta jest jedną z głównych przyczyn bezpłodności wśród kobiet. Nawet jeśli uda się ją wyleczyć i kobieta zajedzie w ciąże, to ryzyko powikłań płodu jest bardzo duże. Niestety objawy niedoczynności tarczycy są przez dłuższy czas niezauważalne i bardzo często mylnie wiązane z innymi chorobami.

Związek między niedoczynnością tarczycy, a bezpłodnością wynika przede wszystkim z faktu zaburzenia owulacji i spowodowany jest złą gospodarką hormonalną organizmu. Nawet, jeśli kobiecie uda się zajść w ciążę, powinna ona być pod stałą kontrolą lekarza. Najczęstszym zagrożeniem dla płodu, wynikającym z niedoczynności tarczycy ciężarnej kobiety, jest poronienie. Dochodzi do niego w większości przypadków w pierwszym trymestrze ciąży.  Nawet jeśli ciężarnej uda się utrzymać ciążę przez pierwsze trzy miesiące, to zagrożenie dla życia dziecka wcale nie spada. W drugim trymestrze wzrasta możliwość przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Niedoczynność tarczycy w czasie ciąży jest również przyczyną śmierci dziecka w okresie okołoporodowym oraz występowania u niego wad wrodzonych.

Poporodowe zapalenia tarczycy

Po porodzie, u wielu kobiet dochodzi , do tak zwanego – poporodowego zapalenia tarczycy, co oznacza w praktyce, że układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki tarczycy, przez co tworzy się stan zapalny. Kobieta, która urodziła dziecko, na takiego typu chorobę jest szczególnie narażona, ponieważ jej organizm jest bardzo osłabiony. Objawy zapalenia tarczycy często mylone są z depresją poporodową, ponieważ świeżo upieczonej mamie towarzyszą takie objawy jak: uczucie przygnębienia, drażliwość i zmęczenie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz