Chrapanie w ciąży
Pin It

Nigdy wcześniej nie zdarzało ci się chrapać, ale od kiedy jesteś w ciąży, partner nieustannie skarży się na nocne koncerty? Zamiast patrzeć na niego z niedowierzaniem, zadbaj o jakość swojego snu. Okazuje się bowiem, że chrapanie w ciąży to dolegliwość, która – choć zwykle ma błahe przyczyny – może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Przyczyny

Według szkockich naukowców u kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, prawdopodobieństwo chrapania jest nawet trzykrotnie większe niż w przypadku kobiet, które w ciąży nie są. Dlaczego? Wyróżnić można dwie podstawowe przyczyny. Pierwszą z nich jest pojawiający się u bardzo wielu przyszłych mam obrzęk śluzówki nosa, co znacznie utrudnia przepływ powietrza. Drugim czynnikiem jest przyrost wagi i związane z nim gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy szyi, a więc i górnych dróg oddechowych. Wiele kobiet w ciąży skarży się również na mniejszą odporność i częstsze przeziębienia, które także przyczyniają się do zatkania nosa.

Konsekwencje

Nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy z tego, że zdarza ci się chrapać, konsekwencje nocnych problemów ze swobodnym oddychaniem możesz dotkliwie odczuwać w ciągu dnia. Chrapanie zaburza bowiem zdrowy sen, sprawiając, że jesteś słaba i zmęczona. Skutki chrapania w ciąży mogą być jednak o wiele poważniejsze. Jak dowodzą badania, istnieje związek między chrapaniem, które pojawiło się właśnie w ciąży, a zwiększonym ryzykiem wystąpienia u kobiety nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego. Wyniki sugerują również, że z chrapaniem w ciąży wiąże się większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Odziez i bielizna dla mam - ekskluzywna

Leczenie

Chrapania w ciąży nie powinno się lekceważyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na systematyczne pomiary ciśnienia krwi. Trzeba również zadbać o higienę snu. Sprawdź, czy mniej chrapiesz, układając głowę wyżej czy niżej. Przed snem możesz wykonać inhalację, która udrożni nos, bądź sięgnąć po spray na bazie wody morskiej. Podrażnienie śluzówki może być związane również z niską wilgotnością powietrza, warto więc nabyć nawilżacz (możesz kupić go tutaj).

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz