Pin It

Jedni rodzice obsesyjnie porównują wyniki najnowszych badań dotyczących ciąży, płodności i rozwoju dzieci, inni czekają na potwierdzenie sensacyjnych danych. My przedstawiamy najciekawsze odkrycia naukowców z 2013 roku.

1. Sen i dieta mogą wpływać na płodność

Naukowcy z uniwersytetu w Tel Avivie odkryli, że kontrolowanie poziomu insuliny może zwiększyć szansę na zajście w ciąży. Według ich danych szczególnie pomaga jedzenie dużych śniadań kosztem mniejszych obiadów, by poziom insuliny miał szansę stabilnie zmniejszać się w ciągu dnia. Najmniej sprzyja za to zajściu w ciążę spożywanie małych śniadań (150 kcal), większych obiadów (600 kcal)  i kolacji o wartości ok. 900 kalorii. Z kolei badania zaprezentowane przez European Society of Human Reproduction and Embryology pokazują, że nieregularne godziny snu i niewysypianie się sprzyjają niepłodności i nieregularnej miesiączce. Zanalizowano badania przeprowadzone w latach 1969 – 2013 i okazało się, że praca na nocną zmianę lub częste spanie krócej, niż 8 godzin o 80% zwiększa ryzyko czasowej niepłodności.

2. Niektóre sposoby walki z niepłodnością sprzyjają ciążom mnogim

Naukowcy już od jakiegoś czasu zastanawiali się, dlaczego liczba ciąż mnogich jest dziś wyższa, niż jeszcze czterdzieści lat temu. Okazało się, że 33% bliźniąt i 2/3 trojaczków, czworaczków itd. jest wynikiem jakiejś formy walki z niepłodnością. Nie wszystkie ciąże mnogie to jednak zasługa in vitro –większe znaczenie mają przyjmowane lekarstwa na niepłodność.

3. Poronienia są częstsze, niż myśleliśmy

Badania przeprowadzone na tysiącu mężczyzn i kobiet przez Montefiore Medical Center pokazują, że połowa badanych uważa, iż poronienie przed 20 tygodniem ciąży zdarza się rzadziej, niż w 6% przypadków. Tymczasem w rzeczywistości zdarza się to w 15-20% ciąż. Badani o poronienie najczęściej obwiniali stres lub przemęczenie i niewłaściwy tryb życia, tymczasem najwięcej poronień zdarza się z powodów hormonalnych. Rzadko kto wiedział, że większość poronień odbywa się w początkowym etapie ciąży, gdy kobieta nie jest nawet świadoma zapłodnienia. Poronienie w dalszych miesiącach zdarzało się zdecydowanie rzadziej.

4. Ćwiczenia w ciąży wpływają na mózg dziecka

Choć dla wielu kobiet ćwiczenia to ostatnie, o czym myślą, gdy zmagają się z mdłościami i czują się źle w swojej skórze, okazuje się, że 20 minut lekkich ćwiczeń dziennie może wpłynąć pozytywnie na rozwój mózgu dziecka. Dzieci urodzone przez mamę, która w ciąży nie rezygnowała z umiarkowanej aktywności fizycznej, często rozwijają się szybciej, bo ich mózg w czasie ciąży był lepiej dotleniony i pracował przez to sprawniej.

5. Uzależnienie o śmieciowego jedzenia może zacząć się w brzuchu

Badania przeprowadzone w Australii na szczurach dowodzą, że młode urodzone przez mamę, która w ciąży nie odmawiała sobie tłustych, słodkich i kalorycznych przekąsek, po urodzeniu miały większą skłonność do sięgania po takie jedzenie. Zmieniała się też struktura ich mózgu, przez co w późniejszym życiu były bardziej narażone na uzależnienie od tego typu potraw.

6. Medyczna interwencja w czasie porodu zdarza się często, choć nie zawsze na życzenie kobiety

Badanie „Listening to Mothers” przeprowadzono na 2400 kobietach, które urodziły w ciągu ostatniego roku. Okazuje się, że choć 60% z nas uważa, że poród to naturalny proces, który nie powinien być w żaden sposób przyspieszany, niektóre były zmuszone do cesarskiego cięcia, znieczulenia i innych medycznych interwencji w trakcie porodu. 25% kobiet przyznało, że miało znieczulenie tylko dlatego, że naciskała na to obsługa szpitala; podobnie było w przypadku cesarskiego cięcia z 13% kobiet.

7. Położna lub asystentka pomaga w ciąży lepiej niż lekarz

Według badań firmy Cochrane kobiety, które korzystały z pomocy położnej środowiskowej w czasie ciąży osiągały lepsze efekty niż te, które radziły się wyłącznie lekarza. Wśród nich rzadziej zdarzały się poronienia i nacięcie krocza. Tłumaczy się to faktem, że w gabinecie lekarskim nie ma czasu na zadawanie pytań i panuje formalna atmosfera, podczas gdy położna czy pielęgniarka odwiedzająca kobietę w domu daje okazję do rozwiania wątpliwości i wprowadza serdeczny nastrój.

Źródło: www.huffingtonpost.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz