Pin It

Ciąża bliźniacza to dwa razy więcej obowiązków, dwa razy większe ryzyko, ale też podwójna radość. Przyszłe mamy mają więc zwykle dwa razy więcej pytań, na które nie zawsze łatwo jest im znaleźć odpowiedź.

Jak często występuje ciąża mnoga?

Ciąże bliźniacze to średnio ok. 1% wszystkich porodów, a trojaczki występują zaledwie w 0,015% porodów.  To oznacza, że wśród około tysiąca urodzonych dziennie w Polsce dzieci, dziesięcioro to bliźniaki. Z tego 1/3 to bliźniaki jednojajowe, które mają taki sam kolor oczu, włosów i płeć. W ostatnich latach ciąże mnogie występują nieco częściej niż dotychczas, bo rodzice coraz częściej korzystają ze sztucznego zapłodnienia, które ułatwia mnogie zapłodnienie.

Kiedy wiadomo, że ciąża będzie mnoga?

Symptomy ciąży mnogiej są podobne, jak każdej ciąży: poranne mdłości, zmęczenie, częste oddawanie moczu. Również brzuch może być nieco większy niż przy „zwykłej” ciąży, bo w końcu mieści w sobie kilkoro dzieci. Pewne dane można uzyskać podczas pierwszego USG, tj. ok. 3 miesiąca ciąży. Im wcześniej dowiemy się, że nosimy w brzuchu bliźniaki, tym lepiej. Niesie to bowiem ze sobą ryzyko powikłań wyższe niż w przypadku pojedynczego dziecka. Lekarz powinien więc poświęcać nam więcej uwagi, a i my szczególnie powinnyśmy uważać na to, co robimy czy jemy w tym czasie.

Czy w ciąży mnogiej trzeba o siebie jakoś szczególnie dbać?

W każdej ciąży trzeba odstawić używki, dbać o dostarczanie sobie składników mineralnych i zdrowo się odżywiać. Nie inaczej jest w ciąży mnogiej. Warto pamiętać, że niemal połowa przyszłych mam przyjmuje za mało kwasu foliowego i innych składników odżywczych. Skutkuje to u nich osłabieniem, bo to dziecko w pierwszej kolejności pobiera nasze zapasy cennych minerałów. W ciąży mnogiej kobieta, która je za mało żelaza czy magnezu może czuć się szczególnie zmęczona, bo dzieci dzielą pomiędzy siebie to, co do nich dociera. Pamiętajmy też, że przyszłej mamie potrzeba o 300 kcal więcej dziennie na każde dziecko, by dostarczyć sobie i jemu energii. To znaczy, że mama ośmioraczków w ciąży mogła jeść dziennie aż 4400 kalorii i to bez wyrzutów sumienia.

Czy ciąża mnoga niesie ze sobą większe niż zwykła ryzyko?

Ciąża mnoga zwykle poddawana jest baczniejszej kontroli lekarza, bo łatwiej tu o poronienie, niską masę urodzeniową, zatrucie ciążowe i inne nieprawidłowości. Dlatego badania wykonuje się częściej – w pierwszych miesiącach co 3 – 4 tygodnie, a w ostatnich tygodniach nawet co tydzień. Powikłania odczuwane na co dzień to większy i cięższy brzuch, z którym ciężarnej trudniej będzie chodzić i funkcjonować normalnie do końca ciąży. Problematyczne może być nawet znalezienie  wygodnej pozycji do spania. Dwoje i więcej dzieci może też naciskać na żołądek i zajmować jego miejsce w brzuchu. Przyszła mama musi dostarczyć im wszystkich składników odżywczych i  jeść zdecydowanie więcej niż zwykle, a jest syta już po małym posiłku, bo żołądek jest skurczony – to częsta sytuacja, na którą skarżą się przyszłe mamy bliźniaków.

Jak i kiedy nastąpi poród? 

Zdarza się, że zdrowe bliźniaki rodzą się siłami natury i o czasie, jednak często konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia lub dochodzi do porodu przedwczesnego. Dzieje się tak, ponieważ podczas gdy jedno dziecko jest ułożone główką do dołu, drugie może przyjąć zupełnie inną pozę i tym samym mieć problemy z przyjściem na świat naturalnie. Dlatego w ostatnich tygodniach ciąży tak ważne jest, by lekarz na bieżąco czuwał nad przebiegiem wypadków. Połowa ciąż bliźniaczych kończy się porodem przed zakończeniem dziewiątego miesiąca ciąży. Może być tak dlatego, że dwoje lub więcej dzieci w brzuchu odczuwają ciasnotę i wprost domagają się wyjścia na świat. Drugie wytłumaczenie zakłada, że maluchy, które mają w brzuchu kolegę do towarzystwa szybciej się rozwijają, bo na co dzień mają ku temu więcej bodźców. Dlatego takie dzieci często rodzą się nawet w 36. tygodniu. Za poród przedwczesny przy ciąży bliźniaczej uważa się taki, który wystąpił w 35. tygodniu ciąży lub wcześniej. Wśród wcześniaków jest sporo bliźniąt i trojaczków. Często zapadają one na infekcje, choroby zakaźne, mają niską masę urodzeniową czy problemy z oddychaniem. Na szczęście coraz więcej polskich szpitali potrafi się odpowiednio zająć wcześniakami.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz