Pin It

Zachowanie twojego organizmu wskazuje na to, że jesteś w ciąży. Test tylko to potwierdza. W czasie  dodatkowych badań okazuje się, że zarodek nie rozwija się tam gdzie powinien, a ciąża zagraża twojemu życiu. Ciąża pozamaciczna – co będzie dalej?

Zdiagnozowanie ciąży pozamacicznej (w medycynie określanej terminem – ciąży ektopowej), mimo wielu możliwości współczesnej medycyny, jest nadal trudne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niemal zawsze, zarówno prawidłowa ciąża wewnątrzmaciczna, jak również ektopowa ma na początku takie same objawy. Nie jest to jednak regułą, bo zdarza się i tak, że kobieta nie zdaje sobie sprawy z tego co dzieje się w jej organizmie i do lekarza trafiają dopiero wtedy, gdy z powodu płodu rozwijającego się w złym miejscu, u kobiety dojdzie do krwotoku oraz poważnego wstrząsu.

Nie tam gdzie trzeba

Każdy zapłodniony zarodek w ciągu około 5. dni powinien przemieścić się z jajowodu do wnętrza macicy i tam się zagnieździć. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy bywa inaczej. Taka sytuacja ma miejsce u 2. procent kobiet i wynika z kilku przyczyn. Najczęstszą z nich jest nieprawidłowa praca jajowodów, których skurcze nie są na tyle silne, aby przesunąć komórkę jajową w kierunku macicy. Ciąża ektopowa w dosłownym tłumaczeniu oznacza – „nie tam gdzie trzeba”, bo aż w 80. procentach przypadków ciąża ektopowa rozwija się w jajowodzie. Do pozostałych 20. procent miejsc, w których znaleźć może się zapłodniona komórka należą: jajnik, szyjka macicy oraz jama brzucha. Ta ostatnia jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc występowania ciąży pozamacicznej, ponieważ rozwijający się w tym miejscu płód, może poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne kobiety i doprowadzić do śmiertelnego krwotoku. W niemal 100. procentach przypadków ciąża pozamaciczna jest nie do utrzymania, a kobieta musi zostać hospitalizowana, ponieważ taki stan zagraża jej życiu.

Poza złą pracą jajowodów, na fakt wystąpienia ciąży ektopowej ma też wpływ kilka innych przyczyn. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej istnieje u kobiet, które chorowały na zespół zapalenie miednicy, w czasie którego utrzymywało się zapalenie jajowodu. Jak wynika z badań, w takiej sytuacji prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej jest cztery razy większe i wzrasta za każdym razem, kiedy dojdzie do kolejnego zapalenia. Aż 10. krotne zwiększenie ryzyka wystąpienie ciąży ektopowej występuje u kobiet, które przeszły operację jajowodów. Pod ścisłą kontrolą w czasie planowania ciąży, powinny być również te kobiety, które leczone były z powodu niepłodności lub zapłodnione zostały sposobem in vitro. W takich przypadkach może dochodzić również do tak zwanej ciąży heterotopowej, kiedy to w organizmie dochodzi do zagnieżdżenia się dwóch komórek – jednej w prawidłowy sposób, a drugiej np. w jajowodzie. Wbrew ogólnemu przekonaniu wszystkie metody antykoncepcji zdecydowanie hamują możliwość występowania ciąży pozamacicznej.

Pomoc tylko w szpitalu

Współcześni lekarze praktykują trzy metody leczenia ciąży pozamacicznej. Wybór każdej z nich jest dostosowany do tego, w jakim miejscu organizmu ciąża się rozwija oraz w jakim stanie jest sama kobieta.

Pierwszą z nich jest tak zwana metoda oczekiwania. Polega ona przede wszystkim na oparciu się o naturalne zdolności organizmu, który sam jest w stanie poradzić sobie z ciążą źle umiejscowioną. Jednak wybór takiego sposobu leczenia jest możliwy jedynie pod kilkoma warunkami; ciąża ektopowa została wykryta bardzo wcześnie i rozwija się w jajowodzie, z badań wynika, że ilość hormonu hCG wytwarzanego przez zarodek jest bardzo mała oraz brak jest krwawienia i pęknięcia jajowodu. Postępowanie wyczekujące jest najmniej inwazyjną metodą leczenia.

Kolejnym rozwiązaniem, po jakie może sięgnąć lekarz, jest leczenie farmakologiczne. W tym wypadku kobiecie podany zostanie lek, który zaburzy syntezę DNA zarodka, co w praktyce spowoduje brak możliwości na jego dalszy rozwój. Zanim pacjentce taki lek zostanie podany, musi ona przejść szczegółowe badania wątroby, nerek oraz badanie krzepliwości krwi. Prawdopodobieństwo, że po takim leczeniu kobieta znów będzie mogła zajść w ciążę wynosi 62,5 procent.

Ostatecznym, a zarazem najbardziej inwazyjnym rozwiązaniem w przypadku ciąży pozamacicznej jest zabieg chirurgiczny. W czasie trwania zabiegu usuwane jest jajo płodowe. Do operacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy do zagnieżdżenia dojdzie w jajowodzie. Kobieta poddawana jest zabiegowi najczęściej wtedy, gdy ciąża pozamaciczna rozpoznana została zbyt późno i z powodu jej rozmiarów doszło do pęknięcia jajowodu. Lekarze podkreślają, że po ciąży pozamacicznej potencjał rozrodczy kobiety nie zmniejsza się.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz