Pin It

Każda ciąża, która niesie ze sobą jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia i życia nienarodzonego dziecka nazywana jest przez specjalistów ciążą wysokiego ryzyka. Taki termin, to dla każdej przyszłej mamy ogromny stres i moment, kiedy nagle stawiamy sobie setki pytań: dlaczego ciąża zagrożona, co zrobiłam źle, a co mogę zrobić lepiej?

W każdym tygodniu życia płodu może dojść do nieprawidłowości związanych z jego rozwojem oraz funkcjonowaniem ciała samej kobiety. Lekarz może stwierdzić, że ciąża jest zagrożona zarówno w 8. jak i 20. tygodniu jej trwania. W czasie tych burzliwych 9. miesięcy nawet najlepsi specjaliści nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Jeśli w czasie badań kontrolnych usłyszymy zdanie: „to ciąża wysokiego ryzyka” nie wpadajmy w panikę. – Bardzo trudno jest wytłumaczyć kobiecie, że to co dzieje się z płodem, to nie jej wina. Znalezienie spokoju w takiej sytuacji jest bardzo trudne, a jednocześnie bardzo ważne dla dziecka. Ono czuje ten niepokój, więc lepiej dodatkowo mu nie szkodzić – wyjaśnia Dagmara Olcha, położna. Odnalezienie się w takiego typu   sytuacji  jest trudne dla każdej kobiety, bez względu na jej doświadczenie w byciu matką. – W takim momencie najważniejsza jest pomoc bliskich. To oni, a nie lekarz, są w takich chwilach najbliżej ciężarnej i to właśnie oni muszą podwójnie troszczyć się o jej stan psychiczny i fizyczny – dodaje położna.

Jak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia ciąże o podwyższonym i wysokim ryzyku są najczęstszą przyczyną patologii występujących u noworodków oraz mają bardzo duży wpływ na liczbę umieralności noworodków. Z medycznego punktu widzenia im wcześniej rozpoznana zostanie ciąża zagrożona, tym szybsza będzie reakcja lekarza oraz nastawienie do problemu przyszłej mamy.

Co to znaczy „zagrożona”

Każdą ciążę zagrożoną należy rozumieć jako stan, w którym istnieje duże prawdopodobieństwo poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad płodu lub komplikacji przy porodzie.  Na taki stan rzeczy wypływ ma bardzo wiele czynników. Lekarze i położne wyróżniają cztery główne powody, które są potencjalnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. – Już w czasie samego wywiadu pacjentki z lekarzem ginekologiem, można stwierdzić, czy istnieją powody do obaw. Jeśli ciężarna miała komplikacje lub poroniła przy poprzedniej ciąży, należy liczyć się z faktem, że kolejna ciąża może być zagrożona. Na podwyższone ryzyko ciąży składają się również stan fizyczny przyszłej mamy (choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie i inne) oraz informacja o ciąży mnogiej. Do ciąży zagrożonej zaliczana jest również ciąża pozamaciczna, która w zdecydowanej większości przypadków kończy się poronieniem – tłumaczy Dagmara Olcha. Ryzyko poronienia, wcześniejszego porodu lub uszkodzenia płodu występuje również wtedy, gdy kobieta w czasie trwania ciąży ulegnie wypadkowi. – Jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, można powiedzieć, że ciężarna automatycznie trafia pod specjalną ochronę, przechodzi szereg dodatkowych badań po to, aby wykluczyć jakiekolwiek komplikacje – podkreśla położna. Ciąża zagrożona może być również spowodowana nieprawidłowościami związanymi z pracą hormonów. – Nawet jeśli u ciężarnej w czasie wywiadu nie stwierdzono żadnych przesłanek, które sugerowałyby, że płód może być zagrożony, kobieta nie powinna w czasie ciąży lekceważyć jakichkolwiek plamień oraz pojawiających się przedwcześnie skurczów. Należy pamiętać, że każda ciąża przebiega indywidualnie i tylko lekarz ma prawo ocenić jej stan. Nie wolno tego robić na własną rękę – wyjaśnia położna. Nie trzeba również dodawać, że ciąża to czas kiedy na bok odstawiamy wszelkie używki, takie jak alkohol i papierosy. W czasie zagrożenia ciąży lekarze radzą zrezygnować również z picia kawy oraz herbat – zwłaszcza zielonej i czerwonej.

Ciążowe leżaki

Takim określeniem nazywają same siebie ciężarne, u których stwierdzono ciążę o podwyższonym ryzyku. Taka nazwa wynika przede wszystkim z faktu, że większości mam z zagrożona ciążą lekarze zalecają przede wszystkim leżenie. Po takiej diagnozie kobietom nie wolno się przemęczać, dźwigać, jeździć samochodem, uprawiać sportu, a czasami nawet chodzić na spacery. – W przypadku ciąży zagrożonej należy liczyć się z faktem, że każde odstępstwo od tego, co zalecił lekarz może skończyć się źle – dodaje położna. Mimo tego, że zdecydowana większość kobiet ciążę  „przeleżaną” wspomina jako „czas stojący w miejscu”, to obecnie (poza lekami)  nie ma skuteczniejszej  metody na bezpieczne donoszenie dziecka.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz