Ciąża zmienia rozmiar stopy
Pin It

Po ciąży musiałaś wymienić zawartość szafki na buty? Najnowsze badanie przeprowadzone przez specjalistów z University of Iowa potwierdza to, co kobiety już dawno podejrzewały: ciąża zmienia rozmiar stopy oraz jej kształt i to w dodatku… na stałe! Jak to możliwe?

Od dawna wiadomo, że zmiany zachodzące w czasie ciąży wpływają na kształt stóp. Przede wszystkimi dochodzi do „spłaszczenia” łuku, prawdopodobnie na skutek wzrostu masy ciała, jak i zwiększenia elastyczności stawów wywołanego działaniem hormonów. Badanie amerykańskich naukowców potwierdziło, że zmiany te są permanentne.

W analizach wzięło udział 49 kobiet. Rozmiar i kształt stóp określono w pierwszym trymestrze ciąży i po upływie pięciu miesięcy od porodu. Zmiany – poszerzenie i wydłużenie stóp – zaobserwowano u ok. 60-70 proc. uczestniczek badania. Długość zwiększała się średnio o 2-10 mm. Nie stwierdzono natomiast zmian w rozkładzie ciężaru w obrębie stopy. Specjaliści doszli również do wniosku, że największe modyfikacje zachodzą w pierwszej ciąży.

Bardzo możliwe, że to właśnie te modyfikacje pojawiające się podczas ciąży mogą decydować o tym, że to kobiety częściej niż mężczyźni skarżą się na schorzenia układu kostno-mięśniowego. To właśnie kobiety są bardziej narażone na rozwój dolegliwości bólowych i artretyzmu w obrębie stóp, kolan czy bioder” – mówi prof. Neil Segal.

Specjaliści planują przeprowadzić kolejne badania, które pozwolą określić m.in. w jaki sposób układ kostno-mięśniowy może być chroniony w czasie ciąży.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

Odpowiedz