Co się dzieje podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny?
Pin It

Dziecko doświadcza wielu przemian w drodze między opuszczeniem macicy a przyjściem na świat zewnętrzny. Sprawdź, co dzieje się podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny i na co ma to wpływ.

Oddychanie

Podczas przeciskania się dziecka przez kanał rodny mechanicznie wyciskany jest z jego płuc płyn owodniowy. Dzięki temu po urodzeniu pęcherzyki płucne noworodka będą mogły się prawidłowo rozprężyć i wypełnić powietrzem. Jak twierdzi Michel Odent, francuski badacz i położnik, hormony wydzielane przez matkę i dziecko podczas porodu umożliwiają dokończenie procesu dojrzewania płuc, stąd dzieci przychodzące na świat przez cięcie cesarskie niepoprzedzone akcją porodową są bardziej narażone na ryzyko trudności oddechowych, w tym astmy (nie jako choroby alergicznej, lecz oddechowej).

Flora bakteryjna

Chwila narodzin oznacza dla dziecka wejście w świat drobnoustrojów. Do tego czasu jego układ trawienny, wszystkie błony śluzowe były jałowe. Dziecko, przechodząc przez kanał rodny, ma kontakt z florą bakteryjną matczynej pochwy i odbytu. To sprawia, że jego organizm, a zwłaszcza układ trawienny, zostaje zasiedlony przez bakterie, których nosicielem jest matka. Bakterie przyjazne mamie są też przyjazne dziecku. Badania dowodzą, że flora bakteryjna jelit u dzieci urodzonych naturalnie i przez cesarskie cięcie różni się od siebie. Noworodek podczas porodu przez cesarskie cięcie styka się z jałowym środowiskiem, a pierwsze bakterie, które o niego walczą, to bakterie szpitalne. To, jak konstruuje się flora bakteryjna jelit dziecka, jest istotne. Odgrywa ona ważną rolę w dojrzewaniu systemu odpornościowego, chroni przed patogenicznymi bakteriami, jest konieczna do wytwarzania witamin i rozkładania toksyn.

Polecamy: Kawałek gazy umieszczonej w pochwie matki może przekazać dziecku korzystne bakterie

Docisk i odwrażliwienie

Jak twierdzi Katarzyna Błaszków, fizjoterapeuta oraz terapeuta metody NDT Bobath i Integracji Sensorycznej, podczas porodu dochodzi do bardzo intensywnej stymulacji proprioceptywnej, tj. stymulacji czucia głębokiego. Wpływa ono na napięcie mięśniowe, czucie własnego ciała i orientację w przestrzeni. – Poród daje dziecku przede wszystkim bardzo duży docisk całego ciała, co buduje napięcie i pozwala mu poczuć swoje ciało. Dociski podczas porodu pomagają też dziecku w przygotowaniu się do pracy przeciwko sile grawitacji. Dziecko przez dziewięć miesięcy pływa w brzuchu mamy. Po narodzinach nagle zaczyna działać na nie siła grawitacji. Przejście przez kanał rodny mobilizuje je do pracy przeciwko tej sile, przygotowuje do poruszania się w innym środowisku – mówi. Jak dodaje terapeutka, przejście przez kanał rodny odwrażliwia. – Istnieją dzieci, które mają bardzo wrażliwą skórę i które po prostu nie lubią być dotykane czy masowane. Przechodząc przez kanał rodny, noworodek jest tak stymulowany, że ta wrażliwość zmniejsza się lub ginie – dodaje.

Polecamy: Integracja sensoryczna – jak wspierać rozwój dziecka?

Działanie hormonów

Przejście przez kanał rodny, pod wpływem uwalnianych wówczas hormonów, przygotowuje dziecko do życia w nowym środowisku. Z tego względu, w przypadku cesarskiego cięcia, zdaniem specjalistów korzystniej jest dla dziecka, jeżeli operacja nastąpi po rozpoczęciu akcji porodowej (czyli nie na zimno). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Dowiedz się więcej o IV okresach porodu.

Polecamy:


Źródła:

  • Odent Michel, Cesarskie cięcie a poród naturalny – wątpliwości, konsekwencje, wyzwania, Wrocław 2011
  • Lichtenberg-Kokoszka, E. Janiuk, J. Dzierżanowski (red.), Dziecko – aktywny uczestnik porodu. Zagadnienie interpersonalne, Kraków 2010
  • Fundacja Rodzić po Ludzku, Jak bezpiecznie urodzić dziecko? – Spojrzenie na wyniki badań naukowych, http://www.rodzicpoludzku.pl/Wiedza-o-porodzie/Jak-najbezpieczniej-urodzic-dziecko-spojrzenie-na-wyniki-badan-naukowych.html, 4.01.2016.
  • D. Ch. Maurer, Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994
Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz