Co oznaczają skurcze w ciąży?
Pin It

Każda kobieta w czasie ciąży odczuwa i opisuje je inaczej. Nie ma reguły na to, czy skurcze będą występowały w sposób  nagły i przeszywający, czy jako dłuższy i tępy ból. Skurcze w ciąży można podzielić na cztery rodzaje. Każdy z nich to naturalny efekt tego, co dzieje w ciele kobiety.  Warto poznać je wcześniej.

W czasie ciąży macica każdej kobiety jest „aktywna”.  Oznacza to nic innego, jak tylko to, że skurcze nie są powodem do niepokoju, jeśli pojawiają się w odpowiednim dla nich czasie.

Skurcze Alveraza – mogą pojawić się już w 9. tygodniu ciąży, jednak ich częstotliwość i siła są na tyle słabe, że ciężarna nie jest w stanie ich poczuć. Skurcze Alveraza są nawet do dziesięciu razy słabsze niż skurcze Braxtona Hicksa, a ich powstawanie wynika przede wszystkim z faktu, że macica posiada naturalną możliwość skurczu.

Skurcze Braxtona Hicksa – jako, że skurcze te są zdecydowanie silniejsze niż skurcze Alveraza, ciężarna będzie je czuła. Prawdopodobnie ich wystąpienia rozpoczyna się już w 20. tygodniu ciąży (chociaż nie jest to regułą). Skurcze Braxtona Hicksa rozpoznaje się przede wszystkim po tym, że pojawiają się nawet  do dwóch razy na godzinę w postaci długiego i silnego bólu trwającego ok. 30-40 sekund. Wraz z rozwojem ciąży, czas trwania skurczu nieznacznie się wydłuża, a ból mu towarzyszący może być nieco silniejszy.

Skurcze przepowiadające – pojawiają się najczęściej w 38. tygodniu ciąży. Bardzo często kobiety mylą je z prawdziwymi skurczami porodowymi. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że skurcze przepowiadające są silniejsze oraz trwają prawie dwa razy dłużej niż skurcze Braxtona Hicksa. Ich mylne odczytanie wynika również z faktu, że pojawiają się one w końcowym etapie ciąży. Skurcze przepowiadające (nazywane również bólami przepowiadającymi) powtarzają się z częstotliwością ok. 10 minut i w przeciwieństwie do skurczów porodowych ta częstotliwość nie zmienia się. Należy pamiętać o tym, żeby kontrolować częstotliwość skurczów. Skurcze przepowiadające po pewnym czasie ustępują (u niektórych kobiet powtarzają się np. przez pół godziny rano i dwie godziny wieczorem). Jeśli zauważymy, że skurcze nie ustąpiły, są coraz silniejsze i częstsze, to pora udać się do szpitala.

Skurcze porodowe – medyczny, a zarazem modelowy przykład skurczów porodowych (czyli tych właściwych) to częstotliwość jednego skurczu co 3 minuty w pierwszej fazie porodu. Wraz z nastaniem drugiej fazy częstotliwość ta przechodzi w liczbę 5 skurczów co 10 minut. Takiego tempa skurczów nie można już lekceważyć, bo powodują już one skracanie i rozwieranie szyjki macicy, a tym samym przygotowują kanał rodny na wyjście dziecka.  W czasie skurczów porodowych macica skurcza się w sposób falisty: od jajowodów w kierunku do dna macicy ku dołowi. Taki proces trwa około półtorej minuty.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz