poród w domu
Pin It

Ciężarna, która zachorowała na cukrzycę ciążową, zawsze zostaje objęta indywidualną terapią, a badania poziomu cukru we krwi powinna wykonywać co dwa tygodnie. To jednak nie wszystko, bo cukrzyca ciążowa jest przyczyną jednego z najczęstszych powikłań – wysokiej masy urodzeniowej dziecka (może przekraczać nawet 4300 g). Cukrzyca ciążowa a poród – jakie zależności zachodzą między nimi? Czy zdrowo urodzone dziecko jest wyznacznikiem tego, że wszystkie zmartwienia zniknęły?

Decyzja, co do rodzaju porodu (poród naturalny czy cesarskie cięcie) uzależniona jest od wielu czynników. Wynikają one przede wszystkim z oceny wyglądu szyjki macicy, masy płodu oraz jego ogólnego stanu. Nie jest możliwe, aby jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie masa urodzeniowa dziecka. Na podstawie USG w czasie ciąży, lekarz określa jedynie centyle, w których „mieści się” dziecko. Table, które określają zależność między centylami, a przyszłą wagą urodzeniową nie są jednak dokładne i wyniki mogą ulec zmianie, np. kiedy ciężarna jest otyła. Bardzo ważne jest, aby lekarz dobrze oszacował masę urodzeniową dziecka, ponieważ w czasie naturalnego porodu dziecka o masie powyżej 4000 g, może dojść do poważnych komplikacji, takich jak: niedotlenienia płodu, urazu mechanicznego dziecka i dróg rodnych matki. Jeśli szacunkowa masa urodzeniowa dziecka przekracza 4000 g, wskazaniem w takim przypadku będzie cesarskie cięcie.

Ciężarna, która w czasie ciąży zachorowała na cukrzycę ciążową lub chorowała na cukrzycę wcześniej, powinna doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo dużej masy urodzeniowej dziecka. 9. miesięczny czas ciąży, to odpowiedni okres, aby fizycznie przygotować ciało do porodu, zwłaszcza jeśli już wcześniej wiemy, że będzie to poród trudny. Jedną z najlepszych praktyk ułatwiających poród jest ćwiczenie mięśni Kegla oraz systematyczna gimnastyka dostosowana dla kobiet w ciąży, np. taniec, joga lub spacery.

Dowiedz się więcej: Ćwiczenia Kegla

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz