Cukrzyca ciążowa - co dalej po porodzie?
Pin It

W czasie ciąży zachorowałaś na cukrzycę ciążową. Dobrze rozwijająca się ciąża, poród bez komplikacji – to dopiero dwa wygrane etapy walki z cukrzycą ciążową. Na horyzoncie zawsze pozostaje jeszcze etap trzeci  – wszystko to, co po porodzie. Nie możemy powiedzieć, że wszystko już za nami. Niektóre mamy twierdzą, że cukrzyca ciążowa to choroba wręcz irytująca. Dlaczego? Dlatego, że kiedy już raz się pojawi, to nikt nie da nam 100% pewności, że nie powróci w postaci cukrzycy typu I lub II.

Według brytyjskich badań ok. 2% kobiet chorujących na cukrzycę ciążową, po porodzie zachorują na cukrzyce typu I lub II. To nie jest czarny scenariusz. Prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu I jest zawsze mniejsze, niż to, że pojawi się cukrzyca typu II. Na cukrzycę typu I narażone są najczęściej te kobiety, u których cukrzyca ciążowa pojawiła się już w I trymestrze ciąży, chociaż jej masa ciała była prawidłowa (kobieta nie była otyła). Niestety, im wcześniej u ciężarnej dojdzie do zachorowania na cukrzycę ciążową, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu I (cukrzyca dziedziczona genetycznie). Każda kobieta, chorująca na cukrzycę ciążową, kilkanaście dni po porodzie (ok.  4-5 tygodni, kiedy hormony się unormują, a organizm zregeneruje) powinna wykonać badanie krzywej cukrowej. Tym razem kobieta dostanie do wypicia 75g glukozy, zamiast 50g. Takie badanie warto wykonywać profilaktycznie raz w roku.

Dowiedz się więcej: Krzywa cukrowa – jak interpretować wyniki badań?

Kobieta, która chorowała na cukrzycę ciążową, może być pewna, że jej dziecko zostanie poddane szczegółowym badaniom określającym poziom cukru we krwi. Takie badanie nie jest obowiązkowe w przypadku dzieci, których matki na cukrzycę nie chorowały. Należy jednak pamiętać, że dzieci chorych mam po urodzeniu mogą cierpieć na hipoglikemię (niedobór cukru we krwi), a ta z kolei może spowodować poważne zaburzenia w rozwoju dziecka. Organem, który w pierwszym okresie życia malucha potrzebuje najwięcej energii do wzrostu jest mózg. Za każdym razem, gdy zaczyna jej brakować może w nim dojść do nieodwracalnych zmian. Pierwszego dnia życia prawidłowy poziom cukru dla noworodka wynosi 2 mmol/l, natomiast w kolejnych 2-3 dniach norma ta to 3 mmol/l.

Polecamy: Dieta przy cukrzycy ciążowej

Diagnoza: cukrzyca ciążowa nie wywołuje pozytywnych skojarzeń. Jednak zamiast winić za taki stan cały świat, warto zajrzeć do własnej lodówki i spiżarki. W większości przypadków cukrzyca ciążowa bywa ostatnim, ale i najgłośniejszym apelem organizmu o zmianę w sposobie żywienia i organizacji aktywności fizycznej. Ciąża, niejednokrotnie „testuje” organizm kobiety. Niestety ten źle odżywiony, pozbawiony ruchu i niedotleniony będzie miał zawsze większe predyspozycje do zachorowania. Dlatego zawczasu warto sobie uświadomić, że cukrzyca ciążowa jest ostrzeżeniem: zmień coś, bo za chwilę może już być za późno! Tej – jak mówią mamy – „irytującej choroby”, można skutecznie uniknąć poprzez zmianę nawyków żywieniowych i nierzadko zamianę komunikacji miejskiej na rower. Podobny styl życia warto także zaszczepić dziecku (dziecko kobiety chorującej na cukrzycę ciążową narażone jest w późniejszym wieku na otyłość).

Dowiedz się więcej: Wszystko o cukrzycy ciążowej

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

2 KOMENTARZY

  1. Trochę biedny opis. Wychodzi na to, że cukrzycę ciążowa mają tylko otyłe , czy też nie dbające o to co jedzą kobiety. Ja od paru lat dbam o zdrowe odżywianie, regularne posiłki i aktywność fizyczna. Mimo to w 27 tyg okazało się, że że względu na pracę moich hormonów organizm produkuje mniej insuliny i powoduje słabsze obniżenie glukozy a co za tym idzie cukrzycę ciążowa. Warto o tym wspomnieć pisząc o cukrzycy ciążowej by mamy wiedziały, że nie zawsze ich zła dieta spowodowała taka sytuacje.

  2. Bardzo słaby opis, z którego wynika, że kobiety, które nie dbają o siebie i dzieci w czasie ciąży, mają cukrzycę ciążową. A to nie tak, często nie ma się na nią wpływu- sama przed ciążą ćwiczyłam bardzo dużo, odżywianie zawsze bardzo zdrowe i rozsądne, przed oraz w trakcie ciąży- nie objadałam się słodyczami, nie miałam żadnych specjalnych zachcianek. Z powodu ciąży mnogiej musiałam jedynie ograniczyć wysiłek fizyczny, ale nie znaczy to, że leżałam i nic nie robiłam. I u mnie wystąpiła cukrzyca ciążowa, której nawet lekarz się nie spodziewał. Dieta i ruch na świeżym powietrzu pomagają w diecie cukrzycowej, owszem, ale nikt nie powiedział, że robiąc to wszystko, kobieta uchroni się przed cukrzycą ciążową, bo tak nie musi być! Osoba, która tworzyła ten wpis, nie ma o cukrzycy ciążowej jakiegokolwiek pojęcia i nie powinna go tworzyć, bo może jedynie skrzywdzić przyszłe mamy, które panikują, dlaczego właśnie one zachorowały.

Odpowiedz