Pin It

Jeszcze do niedawna kobietom w ciąży zalecano przede wszystkim odpoczynek. Dziś już wiadomo, że lepszym rozwiązaniem niż bezczynne wylegiwanie się na kanapie jest umiarkowana aktywność fizyczna. Ćwiczenia w ciąży są ważne, a ich rolę potwierdza kolejne badanie, przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców.

„Nasze badanie wskazuje, że gimnastyka w ciąży przyspiesza rozwój mózgu noworodka. Już wcześniejsze analizy z udziałem zwierząt sugerowały istnienie takiej zależności. Przeprowadzone przez nas badanie jest jednak pierwszym tego typu z udziałem ludzi, w którym bezpośrednio i obiektywnie przyjrzano się wpływowi ćwiczeń w ciąży na mózg noworodka. Mamy nadzieję, że uzyskane przez nas wyniki przyczynią się do zmiany nawyków ciężarnych kobiet. Okazuje się bowiem, że proste ćwiczenia mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość ich dzieci”, mówi prof. Dave Ellemberg.

W jaki sposób przeprowadzono badanie? 60 kobiet rozpoczynających drugi trymestr podzielono na dwie grupy. Pierwszą poproszono o przestrzeganie zalecenia, aby wykonywać ćwiczenia wymagające umiarkowanego wysiłku trzy razy w tygodniu po 20 minut. Kobiety z drugiej grupy nie wykonywały żadnej gimnastyki.

Po porodzie przeprowadzono analizę aktywności mózgu dziecka w wieku 8 i 12 dni, wykonując EEG. Na głowach dzieci umieszczono elektrody, których zadaniem było mierzenie aktywności mózgu. Gdy maluchy zasnęły, naukowcy puszczali różne melodie – niektóre znane, niektóre nieznane dzieciom – i analizowali reakcję mózgu. Na podstawie badania stwierdzono, że bardziej rozwiniętą aktywnością charakteryzowały się mózgi dzieci, których matki ćwiczyły w czasie ciąży.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz