Czego obawia się przyszły tata?
Pin It

Kobieta w ciąży może zwykle liczyć na wsparcie przyjaciółek, sióstr, babć, cioć, które pomagają jej zmierzyć się z lękami. A jak poradzić ma sobie przyszły tata w nowej sytuacji? Wbrew pozorom mężczyzna, który ma zostać ojcem, zmaga się z co najmniej taką samą liczbą obaw co jego partnerka. Lęki te mogą być prozaiczne: „czy znajdę czas na obejrzenie meczu?”, metafizyczne: „czy to znaczy, że jestem stary?”, po praktyczne: „czy dam radę utrzymać rodzinę?”. Jak ujarzmić niepokój?

Największe obawy

Zastanów się, jaka była pierwsza myśl, gdy dowiedziałeś się, że zostaniesz ojcem? Najpewniej bardzo się ucieszyłeś, szczególnie jeśli powiększenie rodziny planowaliście od dawna. A co pojawiło się w twojej głowie zaraz potem? Prawdopodobnie zalała cię fala lęków i wątpliwości. Nic dziwnego, narodziny dziecka to początek całkiem nowego rozdziału w życiu, pełnego zarówno radości, jak i trosk. Z jakimi obawami przyszli ojcowie zmagają się najczęściej?

Mimo że mężczyźni coraz bardziej angażują się w wychowanie dziecka i nikogo już nie dziwi tata zmieniający pieluchę czy przesiadujący na placu zabaw, to wciąż oczekuje się od nich przede wszystkim zadbania o finanse rodziny. A w obecnych czasach jest to nie lada wyzwanie: lawinowo rosnąca liczba gadżetów, które „koniecznie trzeba mieć” sprawia, że pieniądze rozchodzą się w mgnieniu oka. Portfel chudnie tym szybciej, im bardziej chcesz podołać wymaganiom bycia nowoczesnym rodzicem i im bardziej sugerujesz się opiniami otoczenia.

Zaczynasz również rozmyślać nad tym, czy oto właśnie nadchodzi początek końca twojej wolności i młodości. Przestajesz być odpowiedzialny wyłącznie za siebie i partnerkę. Na świecie lada chwila pojawi się krucha istotka, która jest całkowicie uzależniona od ciebie. Koniec z szaleństwami, koniec z ryzykiem, koniec z beztroską. Uświadamiasz sobie, że nie będziesz już tylko synem, bratem, mężem, ale staniesz się również… OJCEM.

Obawy dotyczą także sfery intymnej, która znacznie się kurczy, gdy w domu jest was już nie tylko dwójka, ale trójka. Niepokój może pojawić się jednak znacznie wcześniej, bo już z chwilą, gdy dowiadujesz się o ciąży partnerki. „Czy nie zaszkodzę dziecku? Czy po porodzie przestaniemy uprawiać seks?” – takie myśli zwykle zaprzątają głowę przyszłego taty. Dochodzą do nich również wątpliwości nieco innej natury: „Czy dziecko będzie ważniejsze ode mnie? Czy stanę się przezroczysty dla otoczenia?”.

Lękiem, który jest wspólny i dla mężczyzn, i dla kobiet, jest obawa o zdrowie maluszka: czy poród będzie przebiegał prawidłowo, czy pojawią się komplikacje i czy zrobiło się wszystko, żeby im zapobiec.

Kiedy już pociecha zawita na świecie, dawne wątpliwości zastępują całkiem nowe, lecz tak samo uciążliwe. Dotyczą one zarówno samej opieki nad noworodkiem, która dla zdecydowanej większości mężczyzn wydaje się być ponad ich siły, jak i wychowania. Dziewczynki już od najmłodszych lat bawią się w dom i choć w dorosłym życiu tak czy siak muszą się uczyć przewijania czy kąpania, to przychodzi im to znacznie łatwiej niż mężczyznom, którzy od dzieciństwa oswajają się raczej z koparkami i młotkami, a nie lalkami.

Twoje myśli mogą wybiegać daleko w przyszłość. Zastanawiasz się, czy będziesz dobrym ojcem. Jeśli twoje dzieciństwo nie jest miłym wspomnieniem, pytanie to często brzmi: „czy będę lepszym ojcem niż mój własny?”. I najważniejsze: „czy wychowam swoje dziecko na dobrego człowieka?”.

Jak radzić sobie z lękami?

Pierwszym krokiem w walce z lękami powinno być uświadomienie sobie, że są one powszechne. Nie jesteś jedynym mężczyzną, który boi się o przyszłość swoją i swojej rodziny. Warto zdać sobie także sprawę z tego, że choć strach bywa bardzo silny, to często jest bezpodstawny. Zaledwie ułamek naszych zmartwień ma pokrycie w rzeczywistości.

Spróbuj znaleźć w swoim otoczeniu młodych ojców, którzy w twoich oczach doskonale sprawdzają się w tej roli. W szczerej rozmowie na pewno przyznają, że obawiali się takich samych rzeczy, które teraz tobie zaprzątają myśli. Fakt, że nie są superbohaterami, lecz takimi samymi zwykłymi ludźmi jak ty i dają sobie radę, doda ci sił i pewności siebie. Nie zapominaj również o rozmowach z partnerką. Jeśli jednak strach cię paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad pomocą psychologa.

Zadbaj o bliskość. Pamiętaj, że intymność to nie tylko seks, ale również przytulanie, całowanie, sprawianie drobnych przyjemności. Ryzyko, że oddalicie się od siebie po porodzie jest tym mniejsze, im więcej wysiłku włożysz w pielęgnowanie tej sfery waszego życia już od samego początku ciąży.

Nie wymiguj się od opieki nad noworodkiem. Nie obawiaj się, że najdrobniejszym ruchem wyrządzisz mu krzywdę. Kiedy już uda ci się przełamać i podejmiesz się np. kąpania maluszka, przekonasz się, że nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. Więź z pociechą możesz budować również podczas wspólnych zabaw. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak bawić się z kilkumiesięcznym bobasem, poszukaj inspiracji w internecie, książkach lub podpytaj znajomych.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz