czy w ciąży można
Pin It

„To możesz, tego nie, musisz, powinnaś, należy…” – czasami może się wydawać, że okres ciąży wiąże się z samymi zakazami. Niekoniecznie tak jest. To jednak czas, kiedy ostrożniej podchodzimy do różnych, codziennych spraw ze względu na ich wpływ na rozwój dziecka. Już na samym początku ciąży pojawia się wiele pytań. Co jest zalecane, a co odradzane w czasie tych dziewięciu miesięcy? Sprawdź, czy w ciąży można… 

1. Czy w ciąży można pić kawę?

Tak, w ciąży można pić kawę, ale zalecane jest, aby ograniczyć się do dwóch filiżanek. Problem nie tkwi w samym fakcie picia kawy w czasie ciąży, ale w ilości dostarczanej sobie kofeiny. Badania nie rozstrzygają tego jednoznacznie, ale przyjmuje się, że bezpieczny dzienny limit spożycia kofeiny w ciąży wynosi 200 mg (ok. 250 ml kawy). Warto mieć jednak na uwadze, że kofeina występuje w składzie wielu produktów. Więcej szczegółów tutaj.

2. Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Jeżeli dotychczas regularnie jeździliśmy na rowerze, w czasie ciąży można kontynuować tę aktywność, ale trzeba zachować większą ostrożność i pamiętać o kilku kwestiach (jakich? O tym tutaj). Jeżeli do tej pory wsiadaliśmy na rower raczej okazjonalnie, nie jest to zalecana forma ruchu. Więcej szczegółów tutaj.

3. Czy w ciąży można ćwiczyć?

Jak najbardziej! Ćwiczenie w czasie ciąży ma wiele zalet, wpływa nie tylko na samopoczucie mamy, lecz także na rozwój dziecka. Przygotowuje też organizm do porodu. Najbardziej zalecane są spacery, pływanie, joga, pilates. O tym jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży możesz przeczytać tutaj. Więcej na temat korzyści płynących z aktywności w ciąży znajdziesz tutaj.

Sprawdź: Regularne ćwiczenia w ciąży ułatwiają poród

4. Czy w ciąży można farbować włosy?

Farbowanie włosów nie jest zabronione, zaleca  się jednak zachowanie pewnych środków ostrożności. Istotne jest, aby nie robić zabiegu w pierwszym trymestrze ciąży i wybierać farbę bez amoniaku. Więcej szczegółów tutaj.

5. Czy w ciąży można uprawiać seks?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań, nie ma powodów, aby rezygnować z seksu w czasie ciąży. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

6. Czy w ciąży można jeść chipsy i fast foody?

Zaleca się, aby dieta w ciąży była różnorodna i przede wszystkim zdrowa. Chipsy i fast foody nie należą do najzdrowszych produktów, zawierają tłuszcze trans i wiele składników chemicznych. Spożywanie dań zawierających tłuszcze trans nie pozostaje też bez wpływu na rozwój płodu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

7. Czy w ciąży można biegać?

Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze – jeżeli kobieta przed ciążą regularnie biegała, nie musi z tego rezygnować. Jeżeli wcześniej tego nie robiliśmy, ciąża nie jest najlepszym czasem na rozpoczynanie tego typu treningów. Więcej o bezpiecznym bieganiu w czasie ciąży znajdziesz tutaj.

8. Czy w ciąży można latać samolotem?

Ciąża nie musi oznaczać rezygnacji z dalekich podróży. Swoje plany warto jednak skonsultować wcześniej z osobą prowadzącą ciążę. Najlepszym czasem na wyprawę jest drugi trymestr. Dlaczego? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

9. Czy w ciąży można się opalać?

Opalanie w ciąży jest niewskazane. Nadmierna ekspozycja na słońce przede wszystkim stwarza ryzyko przegrzania organizmu, co może mieć poważne konsekwencje (m.in. krwawienie z dróg rodnych, wywołanie skurczy macicy). Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z plażowania i uroków lata. Więcej szczegółów tutaj.

10. Czy w ciąży można napić się alkoholu?

Nie. W czasie ciąży bezwzględnie należy zrezygnować z alkoholu i papierosów. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, dlatego nawet „lampka wina dla poprawy krążenia” jest niedopuszczalna. Spożywanie trunków w czasie ciąży wiąże się z poważnymi konsekwencjami, które często ujawniają się kilka lat po narodzinach dziecka. Sprawdź, czym jest FAS.

11. Czy w ciąży można leczyć zęby?

Dbanie o stan zębów przed ciążą i w ciąży jest bardzo ważne. Już zapalenie dziąseł może doprowadzić do sytuacji, że zarazki dostaną się do krwiobiegu, co może nawet zaburzyć przebieg ciąży, wywołać stan zapalny lub infekcję w innym rejonie ciała. Więcej na temat leczenia zębów w ciąży znajdziesz tutaj.


Nurtują cię jeszcze inne pytania? Pamiętaj, że w czasie ciąży można korzystać z bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną, która pomoże, wesprze i rozwieje twoje wątpliwości. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Sprawdź jeszcze: 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Bieganie w ciąży

0 4203

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz