czy w ciąży można farbować włosy?
Pin It

Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży i czy w ogóle można to robić, kiedy spodziewamy się dziecka?

Pierwszy trymestr ciąży to kluczowy czas rozwoju dziecka. To wtedy kształtują się jego narządy, które zaczynają podejmować swoje funkcje. W pierwszych tygodniach ciąży płód jest najbardziej wrażliwy na działanie czynników szkodliwych. Z tego względu odradza się farbowanie włosów w pierwszym trymestrze. Specjaliści zalecają, aby zaczekać z tym do drugiego trymestru.

Nie ma naukowych podstaw do zakazu farbowania włosów w ciąży, zaleca się jednak zachowanie pewnych środków ostrożności. Substancje zawarte w farbach przenikają przez skórę i dostają się do krwiobiegu. Mogą też podrażniać skórę. Przyszłym mamom przede wszystkim zaleca się ograniczanie kontaktu z silnymi środkami toksycznymi, a do takich należy amoniak, który znajduje się w składzie wielu farb. Wdychanie oparów amoniaku może być szkodliwe. Jego zapach może też powodować u ciężarnej mdłości.

Jaką farbę wybrać?

Przed przystąpieniem do zabiegu dobrze jest uważnie wybrać preparat do farbowania włosów. Przede wszystkim w czasie ciąży powinno się wybierać farby bez amoniaku. Brak amoniaku w składzie nie oznacza jednak, że farba jest całkowicie bezpieczna. Producenci w zamian dodają do farb inne substancje, które mają pełnić podobne funkcje. Najczęściej jest to monoetyloamina (MEA).  Dzięki temu składnikowi nie czuć silnego, charakterystycznego zapachu farby, ale jego działanie na włosy jest bardzo silne.

Farby zawierają w swoim składzie wiele chemicznych substancji (parabeny, PPD – silny alergen, silikony, utleniacze, wzmacniacze koloru, konserwanty itd.).  Warto więc uważniej czytać etykiety albo zdecydować się na ziołowe farby do włosów. Takie farby są oparte na bazie naturalnych składników (henna, indygo, amla).

Bezpieczne farbowanie

W czasie ciąży najlepiej farbować włosy u fryzjera. Przed wizytą poinformujmy, że spodziewamy się dziecka. Profesjonalne salony na ogół stosują farby bez amoniaku. Najlepiej, aby zabieg przeprowadzać w dobrze klimatyzowanym pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że ciąża to nie najlepszy czas na eksperymentowanie i testowanie nowości dostępnych na rynku. Lepiej ostrożnie podchodzić do różnego typu zabiegów. W ciąży nasza skóra może reagować inaczej – ma skłonności do podrażnień i alergii. Włosy mogą też różnie zareagować na farbę. Może się okazać, że kolor się nie przyjął lub wyszedł zupełnie inaczej, niż planowaliśmy.

Jeżeli mimo wszystko mamy obawy przed farbowaniem włosów, a chcemy poprawić ich wygląd, można zdecydować się na baleyage czy ombre (podczas tych zabiegów farba nie ma styczności ze skórą głowy).

Wbrew panującym przesądom warto dodać, że farbowanie włosów w ciąży nie oznacza, że dziecko urodzi się rude.

Polecamy: Ciąża a wizyta u kosmetyczki

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

PODOBNE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Farby bez amoniakalne zawierają niestety substancje które w porównaniu do zwyklej farby z amoniakiem utrzymują sie dłużej na skórze głowy, natomiast amoniak wyparowywuje stąd ten intensywny zapach. Jeżeli chodzi o farby naturalne nie polecam jeśli ktoś chce uchronić swoje włosy przed zniszczeniem…. są one zbyt mocne, oblepiają włos przez co są m. in. wysuszone a do tego po dłuższym stosowaniu nie mamy co marzyć o zmianie koloru bez mocnej ingerencji w strukture włosa. Tak wiec polecam maski koloryzacyjne bezpieczne dla nas ??

Odpowiedz