Czy w ciąży można się opalać?
Pin It

Zbliża się sezon urlopowy, a wraz z nim – plażowanie i wakacyjne podróże. Czy w ciąży można się opalać? Sprawdź, jak zadbać latem o swoje bezpieczeństwo.

Zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla wszystkich. Podczas upałów szczególnie jednak powinny uważać przyszłe mamy. Opalanie w ciąży nie jest wskazane. Nadmierna ekspozycja na słońce przede wszystkim stwarza ryzyko przegrzania organizmu, co może mieć poważne konsekwencje (m.in. krwawienie z dróg rodnych, wywołanie skurczy macicy). Według badań częsta ekspozycja na promienie słoneczne może obniżać poziom kwasu foliowego. Ponadto skóra w ciąży jest bardzo wrażliwa. Wystawienie jej na działanie promieniowania słonecznego w połączeniu z wysokim stężeniem hormonów ciążowych może doprowadzić do powstania trwałych przebarwień i pajączków. W czasie ciąży łatwiej też o poparzenia skóry.

Polecamy: Jak przetrwać upały w ciąży?

Gorące lato bywa uciążliwe dla przyszłych mam. Kobiety w ciąży mogą intensywniej reagować na upały – mogą się szybciej męczyć, bardziej pocić, słabnąć, borykać się z opuchlizną, mieć duszności czy mroczki przed oczami. W upalne dni, gdy organizm intensywnie się poci, łatwo też o odwodnienie. Dlatego, jeżeli chodzi o przebywanie na słońcu, warto zachować umiar i dbać o siebie jeszcze bardziej (m.in. pić dużo wody i zadbać o dostęp do przekąsek).

Bądź ostrożna

Potencjalne ryzyko przewyższa przyjemności płynące wylegiwania się na plaży. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie unikać plażowania. Wystarczy zadbać o pewne środki ostrożności – m.in. przebywać w cieniu, pić dużo wody, założyć nakrycie głowy i stosować kosmetyki z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50). Lepiej też nie korzystać z uroków lata w „godzinach szczytu”, kiedy słońce grzeje najmocniej (między 11:00 a 16:00).

Polecamy: Jak wybrać krem z filtrem dla dzieci i całej rodziny?

Idź na spacer

Pod wpływem słońca skóra wytwarza witaminę D, która jest potrzebna przyszłej mamie. Nie oznacza to jednak, że aby ją zdobyć, trzeba godzinami przebywać w pełnym słońcu. Wystarczy, jeżeli po prostu spędzamy czas na świeżym powietrzu. Zamiast więc wylegiwać się na kocu, lepiej wybrać się na spacer. To w końcu jedna z najczęściej zalecanych aktywności dla kobiet w ciąży i sprawdzony sposób na poprawę samopoczucia.

 Polecamy: Bezpieczne podróżowanie w ciąży

Warto jeszcze wspomnieć, że w ciąży nie zaleca się korzystania z solarium, sauny oraz jacuzzi. Niewskazane jest też stosowanie tabletek brązujących (w ciąży stosowanie jakichkolwiek medykamentów należy skonsultować z osobą prowadzącą ciążę).

Tym, którzy dla ochłody mają ochotę wskoczyć do basenu lub jeziora, polecamy TEN artykuł.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz