Pin It

Biust, oprócz brzuszka, to ta partia ciała, która w ciąży ulega najbardziej widocznym przemianom. Znacząco powiększa swoje rozmiary, a co za tym idzie – pokrywająca go skóra wystawiona jest na poważną próbę. Jeśli będzie przesuszona i pozbawiona jędrności, przegra z grawitacją i rozciąganiem, czego efektem będą rozstępy. Jak tego uniknąć?

Jak zmienia się biust?

Już w ciągu kilku pierwszych tygodni ciąży możesz dostrzec, że biust jest inny niż ten, do którego przywykłaś. Staje się obrzmiały i przede wszystkim – bolesny. Jakikolwiek dotyk czy kontakt z szorstkim materiałem powoduje dyskomfort. W następnych tygodniach i miesiącach zauważysz kolejne zmiany. Piersi wyraźnie się powiększą, nawet o 2-3 rozmiary, a w wyniku działania estrogenów mogą uwidocznić się na skórze niebieskie żyłki (z tego samego powodu w ciąży możesz mieć więcej problemów z pielęgnacją cery naczynkowej).

Uwypuklają się sutki, a ich otoczka ciemnieje. Bardziej widoczne stają się ujścia gruczołów łojowych Montgomery’ego, których wydzielina wpływa na nawilżenie brodawek. Na skutek rozciągania się skóry możesz odczuwać nieprzyjemne swędzenie. Zwykle w trzecim trymestrze na biustonoszu mogą pojawić się pierwsze ślady sugerujące, że oto właśnie rozpoczęła się produkcja pokarmu.

Wszystkie zmiany, które zachodzą w obrębie biustu na przestrzeni dziewięciu miesięcy, mają przygotować piersi do czekającego je zadania: karmienia dziecka. Jest to proces całkowicie naturalny, nie oznacza to jednak, że musisz pogodzić się z nie zawsze pożądanymi skutkami tych zmian. Aby biust pozostał jędrny, a jego skóra gładka i pozbawiona rozstępów, wprowadź w życie odpowiedni plan pielęgnacyjny.

Pielęgnacja

Najważniejszym zabiegiem jest codzienne nawilżanie i ujędrnianie skóry. Balsam czy krem aplikuj przynajmniej raz dziennie, a jeśli to możliwe – nawet dwukrotnie w ciągu dnia: rano i wieczorem. Pamiętaj, że w pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność. Nawet najdroższy kosmetyk nie spełni oczekiwań, jeśli będzie nakładany tylko okazjonalnie. Wybieraj preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Warto przetestować:

  • Ujędrniający krem do biustu Bust Cream, Palmer’s, ok. 30 zł/125 g,
  • Olejek Bio-Oil, ok. 23 zł/60 ml,
  • Ujędrniający krem do pielęgnacji biustu Bustfirm, Pharmaceris M, ok. 38 zł/100 ml.

Zwróć uwagę na sposób, w jaki rozprowadzasz kosmetyk. Rób to delikatnie, nie naciągając skóry. Nałóż krem na prawą dłoń i aplikuj balsam okrężnymi ruchami, kierując się od lewej pachy ku mostkowi. Czynność powtórz na prawej piersi, posługując się lewą dłonią. Omijaj brodawki. Nie zapomnij również o dekolcie. Prawą dłonią rozprowadzaj kosmetyk, przesuwając ją znad lewej piersi ku lewemu obojczykowi, natomiast lewą dłonią – przesuwając ją znad prawej piersi ku prawemu obojczykowi. Wykonując aplikację w odwrotnym kierunku, a więc od obojczyków ku piersiom, niepotrzebnie naciągasz skórę w dół, przyczyniając się do utraty jędrności.

Biustonosz twoim przyjacielem

Podczas ciąży może okazać się, że nawet co kilka tygodni będziesz musiała kupować nowy biustonosz (tutaj znajdziesz wiele propozycji). Koniecznie to zrób, jeśli tylko zaczynasz czuć, że obecnie noszony nie odpowiada już potrzebom twoich piersi. Pamiętaj też o tym, że równie niekorzystne co noszenie stanika o niewłaściwym rozmiarze jest… nienoszenie go w ogóle. Choć czasem z pewnością masz ochotę rzucić biustonosz w kąt i przejść przez całą ciążę bez niego, powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że grawitacja jest nieubłagana. Powiększone piersi są cięższe, a więc i łatwiej ulegają działaniu tej siły. Efekty łatwo przewidzieć.

Jak więc kupić idealny biustonosz? Przede wszystkim na jego poszukiwania poświęć trochę czasu i nie wstydź się zabrać do przymierzalni nawet kilka, kilkanaście sztuk. Twój biust jest zupełnie inny niż przed ciążą, musisz więc na nowo go poznać i dowiedzieć się, jaki rozmiar i rodzaj będzie najlepszy. Jeśli lubisz staniki z fiszbinami, nie musisz z nich całkowicie rezygnować, jednak pod kilkoma warunkami: nie mogą cię uwierać, przemieszczać się czy uciskać piersi. Jednym słowem: muszą być niewyczuwalne. Powinny obejmować całą pierś, zaczynając się przy mostku i kończąc mniej więcej w połowie pachy.

Polecamy: Biustonosz ciążowy – jaki wybrać?

Zwróć uwagę na rozmiar miseczki i obwód. Jeśli nad miseczką tworzą się „bułeczki”, to znak, że jest ona za mała. Jeśli natomiast miseczka odstaje od piersi, nad którą widać pustą przestrzeń – rozmiar jest za duży. Pas biegnący pod biustem nie może uciskać, ale nie powinien również być zbyt luźny. Podczas mierzenia stanika unieś ręce ku górze: jeśli razem z nimi na plecach unosi się obwód biustonosza, to sygnał, że jest on za luźny. Wybieraj takie staniki, które umożliwiają co najmniej trzystopniową regulację obwodu.

Polecamy: Biustonosz w ciąży – rozmowa z brafitterką

A może zdecydujesz się na zakup wygodnego biustonosza sportowego? Jednak i w tym przypadku pamiętaj o odpowiednim doborze rozmiaru. W ostatnich miesiącach ciąży warto zastanowić się nad kupnem biustonosza przeznaczonego dla karmiących mam.

Ćwiczenia

Za utrzymanie biustu na miejscu odpowiada nie tyle skóra, co mięśnie klatki piersiowej. Od ich sprężystości i siły zależy więc jędrność biustu. Ćwiczenie, które pozwala zadbać o ich kondycję jest bardzo proste i niewymagające dużego wysiłku, dlatego możesz je wykonywać nawet w ciąży.

Złącz dłonie na wysokości piersi, łokcie skieruj na zewnątrz. Mocno dociśnij do siebie dłonie, poczujesz, jak napinają się mięśnie klatki piersiowej. Utrzymaj takie napięcie przez kilka sekund i rozluźnij mięśnie. Ćwiczenie powtórz kilka, kilkanaście razy.

Sprawdź, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz