Pin It

Położna to osoba, która pomoże Ci nie tylko w czasie samego porodu. Może ona prowadzić też twoją ciążę, udzielić wsparcia psychicznego, odwiedzić cię po urodzeniu dziecka, czy prowadzić też poradnictwo laktacyjne. Żeby jednak z takiej pomocy móc skorzystać, najpierw konieczne jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji.

Ten dokument – deklaracja wyboru położnej środowiskowej – powinien być już powszechnie znany. Taki sam trzeba wypełnić przy wyborze lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.


Dlaczego warto „mieć” swoją położną? Sprawdź!


Do wyboru położnej potrzebne jest tak naprawdę tylko wpisanie swoich podstawowych danych. Na pierwszej stronie deklaracji należy podać m.in. swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer PESEL. W części nr II trzeba podpisać krótkie oświadczenie mówiące o tym, że dane są zgodne ze stanem faktycznym oraz że dane, zgodnie z odpowiednią ustawą, trafiają do Narodowego Funduszu Zdrowia.Szukasz poradnika na czas ciąży- Chcesz - matras

Następnie należy przejść do części nr V, czyli miejsca, gdzie można wybrać już konkretną położną. Tam wystarczy wpisać imię i nazwisko położnej oraz to, po raz który takiego wyboru się dokonuje. Pieczątkę placówki medycznej, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia można otrzymać już na miejscu. Często też takie gotowe deklaracje są dostępne w danej instytucji już razem z pieczątką. Części III i IV tego dokumentu (czyli wyboru lekarza oraz pielęgniarki) nie trzeba wypełniać, jeżeli ograniczamy się w tym momencie jedynie do wyboru położnej środowiskowej.

gdzie znaleźć położną

Warto zaznaczyć, że taka pomoc jest bezpłatna. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje spotkania z położną – od 21. do 31. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia do porodu dwa razy na tydzień. Jest to jednak możliwe tylko w momencie, gdy wcześniej zostanie wypełniona i złożona deklaracja wyboru położnej. Listę placówek, w których można korzystać z takiej opieki, można znaleźć w poszczególnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wypełnieniu deklaracji wystarczy ją złożyć w odpowiedniej placówce medycznej.

Deklaracja wyboru położnej jest dostępna także na stronie www.poprostupolozna.pl. Wystarczy ją wydrukować, wypełnić w części nr I, II i V oraz dostarczyć do odpowiedniej instytucji, gdzie chcemy korzystać z opieki położnej.

Deklarację możesz pobrać również TUTAJ.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz