Pin It

Najnowsze badanie przeprowadzone przez sztokholmski Karolinska Institute sugeruje, że baby blues to domena nie tylko kobiet. Okazuje się, że smutek pojawiający się po narodzinach dziecka może dotyczyć nawet 15 proc. mężczyzn!

W badaniu wzięło udział 3600 świeżo upieczonych ojców. Uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące ich samopoczucia po pojawieniu się na świecie dziecka. U 15 proc. spośród nich stwierdzono objawy wskazujące na depresję poporodową o różnym nasileniu. Wartość ta jest zbliżona do liczby młodych mam, które dotyka baby blues – w ich przypadku odsetek ten również waha się w okolicach 10-15 proc.

Dlaczego więc tak małą uwagę zwraca się na baby blues u ojców? Smutek poporodowy ujawnia się u kobiet zwykle wkrótce po porodzie i jest najczęściej efektem gwałtownych wahań hormonalnych w organizmie. U mężczyzn natomiast pierwsze symptomy są przesunięte w czasie i mogą pojawić się nawet dopiero po upływie pół roku od narodzin dziecka. Rzadko więc objawy te łączone są bezpośrednio z wydarzeniem, jakim jest powiększenie rodziny.

Źródło: www.thelocal.se

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz