Pin It

Najczęściej pierwszy kontakt z położną mamy dopiero podczas porodu i w czasie spotkań w domu po narodzinach dziecka. I choć z pomocy położnej można skorzystać o wiele wcześniej, wielu z nas o tym nie wie. Tymczasem z dużym wyprzedzeniem można samemu wybrać położną, która zaopiekuje się nami i dzieckiem zarówno w czasie ciąży, jak i później – na innych etapach życia.

Dobra relacja z położną

Położna to najważniejsza postać zaangażowana w procesy związane z porodem, mająca największy wpływ na przebieg porodu i największy kontakt z rodzącą i dzieckiem – tak wynika z raportu „Opinie i potrzeby kobiet rodzących w szpitalach ginekologiczno-położniczych. Analiza treści zamieszczonych na portalu www.gdzierodzic.info” opublikowanego w 2015 przez Fundację Rodzić po Ludzku. To właśnie kontakt z położną ma w dużej mierze wpływ na to, co kobieta sądzi o porodzie i o szpitalu, czy będzie chciała do niego wrócić, co powie o nim znajomym. Wiele rodzących kobiet obawia się tego, na jaką położną trafi. Te panie, które mają dobre wspomnienia ze szpitala, najczęściej nazywają położną aniołem czy dobrym duchem. Od położnych najczęściej wymaga się, aby była po prostu ludzka, empatyczna, miła, fachowa, wspierająca, by interesowała się rodzącą. Najczęstsze zarzuty wobec położnych to właśnie brak zainteresowania, oschłość, ośmieszanie matek w ich pierwszych krokach w opiece nad dzieckiem, wydawanie sprzecznych wskazówek (na temat karmienia, pielęgnacji).

Późniejszy kontakt z położną, podczas tzw. wizyt patronażowych w domu, także bywa różnie oceniany. Jedne kobiety mówią, że były to pomocne spotkania, położna wsparła je w karmieniu, pokazała jak pielęgnować dziecko, doradziła jak można sobie ułatwić opiekę nad maluchem. Drugie narzekają, że położna wpadła tylko na pięć minut, powierzchownie sprawdziła czy wszystko jest w porządku albo w ogóle się nie pojawiła. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Wybierz położną wcześniej

O ile rodząc w danym szpitalu nie mamy raczej wpływu na to, na jaki personel trafimy, o tyle sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli chodzi o opiekę przed i po porodzie (choć można też w czasie ciąży pójść w odwiedziny do szpitala i zapoznać się z panującymi tam warunkami oraz z personelem). Każda z nas, w dowolnym momencie życia może wybrać położą podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy jedynie udać się do przychodni i wypełnić deklarację wyboru położnej. Wcześniej warto się zorientować, jakie położne pracują w naszej okolicy (choć rejonizacja nie obowiązuje i można wybrać położną pracującą w dowolnym miejscu), zasięgnąć opinii na ich temat, umówić się na spotkanie i zapoznać. Jeżeli będzie nam odpowiadał kontakt z daną położną, możemy złożyć u niej swoją deklarację. Wystarczy, że ją przyjmie (ma prawo odmówić) i – tadam! – mamy położną, do której możemy zwrócić z każdą kobiecą (i nie tylko) sprawą. Wybór położnej musi zostać potwierdzony, więc warto upewnić się, czy deklaracja została przyjęta.

Położna, czyli kto?

Wielu z nas tak naprawdę nie wie na czym polega praca położnej. Najczęściej rolę położnej utożsamiamy z przyjmowaniem porodu. Tymczasem położna poz posiada fachową wiedzą niezbędną do kompleksowej opieki położniczej i ginekologicznej nad kobietą w każdym okresie życia oraz opieki neonatologicznej nad noworodkiem. Kiedy szczególnie możemy skorzystać ze wsparcia położnej?

Przed ciążą i podczas ciąży

Każda kobieta może bezpłatnie korzystać ze spotkań przedkoncepcyjnych w momencie, gdy planuje zajść w ciążę, a także ze spotkań edukacyjnych w czasie ciąży. Każdej z nas przysługują w ramach NFZ spotkania z położną – od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. – dwa razy. W trakcie tych wizyt można przygotować i zrealizować plan opieki okołoporodowej, omówić interesujące nas tematy związane z ciążą, porodem i opieką nad dzieckiem, sporządzić plan porodu (dowiedz się więcej na temat tych spotkań).

Zgodnie z prawem położna może również samodzielnie prowadzić ciążę. Warto też pamiętać, że położna jest specjalistą od porodu fizjologicznego i to ona, nie lekarz, przyjmuje poród.

Po narodzinach dziecka

Ta sama położna, która opiekowała się nami w czasie ciąży, może wspierać nas także po narodzinach dziecka. Do 48 godzin po powrocie mamy i dziecka ze szpitala w naszym domu powinna pojawić się położna w ramach tzw. wizyt patronażowych. Położna zobowiązania jest odwiedzić mamę i dziecko w ich rodzinnych środowisku co najmniej 4 razy (a maksymalnie 6). Jeżeli mamy już zaprzyjaźnioną, zaufaną położną, wystarczy podać jej nazwisko w szpitalu, a zostanie poinformowana o tym, aby nas odwiedzić.

Położna nie tylko da nam wskazówki dotyczące zdrowia i prawidłowej pielęgnacji noworodka, lecz także w takich kwestiach, jak: przygotowanie domu na przyjęcie nowego członka rodziny, bezpieczne sprzątanie czy pranie dziecięcych ubranek z wykorzystaniem odpowiednich środków (hipoalergiczne i delikatne dla skóry oferuje m.in. Lovela).

Inne sytuacje

Na wsparcie położnej można liczyć też w sytuacji, gdy mamy za sobą operację ginekologiczną lub onkologiczno-ginekologiczną. Położna może zdjąć szwy, wykonać płukanie pochwy, wykonać wlewki doodbytnicze, podawać leki, usuwać cewnik, płukać pęcherz, leczyć i opatrywać oparzenia i rany, a także ustalać dla kobiety dietę zgodną z jej potrzebami. Wsparcie położnej może mieć w tym przypadku duże znaczenie dla szybkiego i sprawnego powrotu do zdrowia.

Na jej pomoc można liczyć też w okresie menopauzy. To etap, który wiąże się z wieloma zmianami, wątpliwościami i specyficznymi dolegliwościami. Położna może nas wtedy fachowo wesprzeć.

Ponadto położna prowadzi edukację w zakresie profilaktyki nowotworów oraz uczy samobadania.

Gdzie jej szukać?

Kontakt do położnej można znaleźć m.in. na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta, na stronie kampanii Po prostu Położna czy stowarzyszenia Dobrze Urodzeni, zrzeszającego niezależne położne. Warto pytać też znajomych lub na forach, które położne są godne polecenia.

Pamiętajmy także, że sukces w relacji z położną zapewnia obustronna współpraca. Położna ma prawo odmówić sprawowania opieki w sytuacji, gdy kobieta z nią nie współpracuje, np. nie pojawia się na umówionych wizytach, czy nie stosuje się do zaleceń.

Polecamy: 

lovela proszki do prania

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

Odpowiedz