Pin It

Drugi trymestr ciąży uchodzi za jej najprzyjemniejszy okres. Przyszła mama czuje się lepiej, dolegliwości nieco łagodnieją i nie są już tak dokuczliwe jak w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Brzuszek coraz bardziej się zaokrągla i można już zauważyć, że nosisz w sobie dziecko. Rozwój maleństwa przebiega bardzo dynamicznie, o czym przekonasz się podczas USG oraz w chwili, której na pewno będziesz niecierpliwie wyczekiwać. Przygotuj się na ten wzruszający moment – niebawem poczujesz pierwsze ruchy dziecka!

Drugi trymestr obejmuje okres od czwartego do szóstego miesiąca ciąży włącznie. W ciągu tych trzech miesięcy dziecko urośnie z 7 cm do ok. 22 cm, a jego waga będzie rosnąć w zdumiewającym tempie. Na początku drugiego trymestru dziecko ma ok. 13-20 g, a pod jego koniec będzie ważyć blisko 700 g. Na tym etapie ciąży mama może być spokojniejsza – w znacznym stopniu mija ryzyko poronienia.

Słyszę cię mamo!

Drugi trymestr to czas, kiedy u dziecka zaczynają rozwijać się zmysły. Jest to też okres kiedy maluch jest bardzo ruchliwy, o czym początkowo możesz wcale nie wiedzieć. Malec wcześniej odczuwa ruchy mamy niż ona jego. Kobiety, które mają już dzieci na ogół zaczynają odczuwać ruchy dziecka już po upływie 16. tygodnia, pierworódki muszą na ten moment czekać dłużej – do ok. 20 tygodnia. Na ogół pierwsze ruchy wyczuwalne są jako delikatne oznaki łaskotania, burczenia, lekkich szarpnięć. Przełomowym momentem w rozwoju zmysłów dziecka jest tydzień 17. Ucho zewnętrzne jest już wówczas w pełni wykształcone, a kosteczki słuchowe są uwapnione, dzięki czemu malec potrafi odbierać głosy z zewnątrz. Słyszy już nie tylko bicie Twojego serca i bulgotanie w brzuchu, ale reaguje również na to, gdy śpiewasz, słuchasz muzyki, mówisz do niego, spacerujesz ulicą. Przyzwyczaja się do Twojego głosu oraz potrafi rozróżniać dźwięki. Różnie też na nie reaguje – niektóre lubi i wówczas uspokaja się, inne go niepokoją, co możesz odczuć przez jego nadmierną ruchliwość.


 W tym samym tygodniu rozwija się też zmysł dotyku. Dziecko uczy się chwytać, a ruch ten trenuje bawiąc się pępowiną. Malec potrafi zaciskać pięść wraz z kciukiem, klaszcze w dłonie i czasami gładzi się po twarzy.

Przez cały okres drugiego trymestru dziecko intensywnie ćwiczy swoje ruchy oraz nowe umiejętności. Ma jeszcze dosyć dużo miejsca w macicy, dlatego może fikać koziołki, obracać się wokół własnej osi, wiercić się, kopać, ruszać nóżkami i rączkami (dzięki ruchom trenuje też swoje mięśnie). Jego pora dnia jest inaczej postrzegana niż przez matkę, dlatego dziecko może być spokojne za dnia, a dosyć aktywne w momencie, kiedy będziesz chciała zasnąć.

Błyskawiczny rozwój

Wraz z końcem drugiego trymestru dziecko przypomina już wyglądem noworodka. Jego kości, stawy i mięśnie są już ukształtowane. Jest nadal szczupłe, przez jego cienką skórę (która teraz lekko różowieje) nadal widać wszystkie naczynia krwionośne, ale w jego maleńkim ciele zachodzi mnóstwo zmian. Zaczyna bardziej przybierać na wadze, gromadzi coraz więcej tkanki tłuszczowej, jego kończyny są już proporcjonalnej długości, a na twarzy widać wszystkie detale. Buźka dziecka jest już w pełni ukształtowana, oczy, lekko zadarty nosek oraz uszy są na właściwym miejscu. Oczy ma cały czas zamknięte, mają już wykształconą rogówkę, soczewkę i tęczówkę. Pod koniec tego etapu ciąży gałki oczne będą wykonywać ruchy w górę, w dół oraz na boki, a także silnie reagować na światło. Pojawiają się rzęsy oraz brwi, a od 20. tygodnia zaczynają rosnąć włosy.

Całe ciało dziecka pokryte jest delikatnym meszkiem, drobnymi włoskami (tzw. lanugo), które chronią jego skórę. Podobną funkcję pełni maź płodowa (tzw. vernix), która ma postać gęstej, biało-żółtej substancji, pokrywającej całą skórą malca. Maź zapobiega wysuszaniu skóry, uniemożliwia rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych oraz chroni przed działaniem płynu owodniowego. W trzecim trymestrze zarówno vernix, jak i meszek będą stopniowo zanikać. Na tym etapie maluch nabiera też charakterystycznych cech, typowych wyłącznie dla niego – na wewnętrznej stronie jego dłoni wykształca się linia serca, życia i głowy.

Spośród narządów wewnętrznych w drugim trymestrze najintensywniej rozwijają się płuca oraz mózg. Wszystkie pozostałe dojrzewają i przygotowują się do pełnienia swoich funkcji. Bardzo intensywnie pracuje serce, nawet dwa razy szybciej niż serce matki (bije z szybkością 110-160 uderzeń na minutę i przepompowuje dziennie 30 litrów krwi). Podczas wizyty u lekarza będzie można usłyszeć jak bije serce maleństwa. W 18. tygodniu serce dziecka jest już na tyle dojrzałe, że podczas badań można wykryć na nim oznaki ewentualnych uszkodzeń (jeśli w rodzinie występują przypadki wad serca, można już teraz sprawdzić, czy dotyczy to również Twojego maleństwa). Nim zakończy się drugi trymestr Twojemu dziecku ostatecznie rozwiną się narządy rozrodcze (u dziewczynek powstają jajowody, pochwa, macica oraz wargi sromowe, u chłopców jądra zaczynają wędrować w kierunku worka mosznowego).

Dynamicznie rozwija się mózg, w którym tworzy się coraz więcej połączeń nerwowych oraz rozwija się mapa czuciowa i ruchowa. Dojrzewający układ nerwowy oraz mięśniowy pozwalają dziecku na kontrolowanie swoich ruchów. Maluch reaguje na temperaturę (np. zbyt ciepły lub zimny prysznic), światło (odróżnia ciemność od światła), dźwięki (niektóre go uspokajają, inne wprawiają w niepokój) i smaki (zna smak wód płodowych, np. gdy są słodkie, połyka je wolniej). Bardzo intensywnie pracują nerki, które dziennie wydalają ok. 10-15 ml moczu (maluch pije teraz bardzo dużo płynu owodniowego, dzięki czemu ćwiczy odruch połykania).

Płuca są już właściwie wykształcone, ale jeszcze nie funkcjonują tak, jak powinny. Nabierając i wypierając wody płodowe, malec wzmacnia mięśnie klatki piersiowej. Skutecznym ćwiczeniem dla przepony jest z kolei czkawka, która może pojawiać się teraz dosyć często (matka wyczuwa je jako rytmiczne, trwające kilka minut, drgania). Czkawka występuje wtedy, gdy dziecko zbyt łapczywe połyka płyn owodniowy. W 24. tygodniu w płucach zaczyna być produkowany surfaktant – substancja, która zapobiega nadmiernemu rozciągnięciu pęcherzyków płucnych (podczas wdechu) oraz przeciwdziała zapadaniu oraz sklejaniu się ścian tych pęcherzyków (w trakcie wydechu). Pod koniec szóstego miesiąca otworzą się nozdrza dziecka, dzięki czemu będzie mogło ćwiczyć oddychanie.

Przyjmuje się, że wraz z końcem II trymestru dziecko jest już na tyle rozwinięte, że nawet gdyby przyszło na świat już teraz, to przy pomocy odpowiedniej aparatury, byłoby w stanie przeżyć.

Mama pod wpływem hormonów

Przyjmuje się, że w drugim trymestrze przyszła mama ma nieco lżej. Jej brzuch co prawda rośnie i przybywa jej nieco kilogramów, ale za to na ogół nie zmaga się już chociażby z takimi dolegliwościami jak mdłości i wymioty. W zamian pojawia się kilka innych problemów, które wraz ze wzrostem macicy mogą się nasilać. Za wszystko odpowiedzialne są hormony, które równocześnie mają ogromny wpływ na wygląd matki. O kobietach w drugim trymestrze często mówi się, że promieniują pięknem.

Na tym etapie skóra staje się bardziej miękka, włosy nabierają blasku i objętości, piersi staja się coraz większe, a brzuszek nabiera krągłości. Wygląd przyszłej mamy wymaga teraz wyjątkowej uwagi, zwłaszcza jeżeli chodzi o takie miejsca jak brzuch, piersi, uda, które szczególnie narażone są na rozstępy (skóra rozciąga się coraz bardziej. Polecamy: Czy pielęgnacja brzucha w ciąży przynosi efekty?). Twoje ciało cały czas się zmienia. Od pępka do spojenia kości łonowej tworzy się ciemna linia, tzw. linea negra, która zniknie tuż po porodzie. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia, możesz dostrzec ciemne plamki na czole, policzkach, nosie. Zmiany skórne najczęściej dotykają brunetki i kobiety o ciemnej karnacji. Bardzo zauważalną, charakterystyczną dla kobiet w ciąży, zmianą jest również to, że pod wpływem rozrastającej się macicy pępek zostaje wypchnięty na zewnątrz (po ciąży wróci na swoje dawne miejsce).

W drugim trymestrze przyszłej mamie mogą dokuczać pewne dolegliwości na skutek wszystkich zmian, jakie zachodzą w jej organizmie: obrzęki nóg, bóle pleców, swędzenia skóry, problemy z oddychaniem, zawroty głowy, bolesne ukłucia w nadgarstkach, mrowienie i drętwienie w dłoniach i palcach, krwawienie z nosa i dziąseł, zaparcia, pogorszenie wzroku.

Mimo tych wszystkich utrudnień, zmiany hormonalne niosą też pozytywne zmiany. Na ogół w drugim trymestrze kobiety mają większą ochotę na seks. Na tym etapie ciąży nie tylko wiąże się on z przyjemnością, ale również daje wiele korzyści. Seks w ciąży umożliwia ćwiczenie mięśni miednicy. Dodatkowo dziecko lubi lekkie kołysanie, a mając zdolność odczuwania emocji, które przeżywa mama – dostarcza się mu wielu pozytywnych wrażeń. Poza tym intymne zbliżenia w żaden sposób nie zagrażają dziecku, które jest dobrze chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe oraz płyn owodniowy.

Do zmian, które zajdą w organizmie matki, należy też wyczuwanie skurczy Braxtona-Hicksa. Są to niebolesne, krótkie skurcze macicy, które przygotowują ciało do porodu. W przypadku jednak, gdy pojawiają się zbyt często oraz są bolesne – koniecznie należy poinformować o tym osobę prowadzącą ciążę.

O czym warto pamiętać

W drugim trymestrze dziecko zaczyna poznawać otoczenie, jest bardziej świadome bodźców z zewnątrz oraz silnie reaguje na dźwięki i dotyk. Im więcej możliwości odbierania różnych bodźców, tym bardziej może ćwiczyć swoje reakcje i umiejętności. Warto więc dostarczać mu takich wrażeń jak wspólne słuchanie muzyki (dziecko przyzwyczai się do niektórych dźwięków i gdy po porodzie będzie je słyszeć, wpłyną na niego uspokajająco), mówienie do niego i częste gładzenie swojego brzucha. Pamiętaj też, że gwałtowne ruchy i wysoki ton wzbudzają w nim niepokój.

Warto pamiętać też o spacerach, ćwiczeniach, pływaniu, odpoczywaniu z uniesionymi do góry nogami, prysznicach z naprzemienną ciepłą i zimną wodą – takie działania poprawią funkcjonowanie układu krążenia, który jest teraz bardzo obciążony (polecamy: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?)

W drugim trymestrze warto zapisać się już do szkoły rodzenia. Na ogół miejsca są w nich zajmowane z dużym wyprzedzeniem, dlatego lepiej zacząć rozglądać się za odpowiednią placówką i sięgnąć na jej temat opinii.

Co ważne, od 21. tygodnia ciąży możesz zacząć przygotowywać się do porodu razem z wybraną przez siebie położną. Zgodnie z prawem, każda kobieta w ciąży ma prawo do tego, aby od 21.tygodnia ciąży brać udział w bezpłatnych spotkaniach edukacyjnych z położną raz w tygodniu, a od 32. – dwa razy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie www.poprostupolozna.pl.

Badania w drugim trymestrze

Nim skończy się drugi trymestr ciąży, przyszła mama powinna mieć za sobą serię takich badań, jak: badanie czynności serca płodu, określające położenie dna macicy, test na poziom glukozy we krwi, morfologia krwi, ciśnienie krwi, badanie ogólne moczu, połówkowe USG (na ogół robione między 20. a 22. tygodniem ciąży). W ciągu tych trzech miesięcy najprawdopodobniej poznasz płeć dziecka, chyba, że przyjmie ono taką pozycję, że lekarz nie będzie stanie określić jego narządów płciowych. Podczas USG zostaną zmierzone poszczególne części ciała dziecka, oceniona budowa kości czaszki i kręgosłupa, struktur mózgu, położenie i budowa serca, żołądka, nerek oraz umiejscowienie łożyska. Osoba prowadząca ciążę powinna również skierować na test tolerancji glukozy. Sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest wykonywane między 24. a 28. tygodniem i służy wykrywaniu tzw. cukrzycy ciężarnych.

Od 15. tygodnia można wykonać też kolejne badanie prenatalne – test potrójny. Jest to badanie krwi, które pozwoli zdiagnozować m.in. zespół Downa, Edwardsa. Istotne jest, aby wykonać je zanim skończy się piąty miesiąc ciąży, wówczas wyniki są najbardziej wiarygodne.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz