Pin It

„Kiedy rodzi się dziecko,cały Wszechświat musi się przesunąć i zrobić mu miejsce” – twierdzi Ina May Gaskin, amerykańska ekspertka w dziedzinie położnictwa, położna z doświadczeniem ponad 2000 porodów przyjmowanych w domu, laureatka nagrody Right Livelihood Award z 2011 r. zwanej alternatywą dla Nagrody Nobla i przede wszystkim – autorka terminu „duchowe położnictwo”. Na czym polega duchowość w położnictwie?

Zdaniem Iny May Gaskin poród to coś świętego. Narodziny dziecka to święto, doświadczenie duchowe, w którym uczestniczą zarówno rodzice, jak i położna.  W swojej książce „Duchowe położnictwo. Intymność narodzin” wyjaśnia, że duchowe położnictwo ma polegać na przywróceniu tak rodzinnego wydarzenia jak poród – rodzinie, w oparciu o głęboki szacunek do sił natury i człowieka oraz przy jednoczesnym wspieraniu naturalnych procesów i umacnianiu związanych z nim wartości.

Ina May Gaskin, członkini społeczności hippisowskiej, przyjmująca porody od ciężarnych kobiet na farmie dzieci kwiatów, to dziś autorytet w dziedzinie położnictwa.  W zawodzie położnej w sposób szczególny zwraca uwagę na kwestię energii duchowej. Jej zdaniem wykonując tę profesję nie powinno się ignorować tego, w jaki sposób prawa fizyki, elektryczności czy astronomii wpływają na przebieg porodu. Według niej lekarze i położne powinni odkrywać to, jak działają te prawa i nauczyć się pracować w zgodzie z nimi. „Położne i położnicy muszą zrozumieć przepływ energii narodzin dziecka. Ich niewiedza na tym polu byłaby tym samym, co dla fizyka nieznajomość prawa grawitacji”– pisze w swojej książce.

Kim jest duchowa położna?

Duchowa położna traktuje każde narodziny jak świętość. Jej zadaniem jest zrobić wszystko, co w jej mocy, aby jak najlepiej przeprowadzić matkę i dziecko przez to doświadczenie – żywych i zdrowych oraz utrzymać świętość sakramentu narodzin. Angażuje na 100% swoją energię w matkę i rodzące się dziecko, dopóki nie będzie pewna, że oboje przeszli bezpiecznie przez proces narodzin. Oznacza to, że na pierwszym miejscu stawia dobro matki i dziecka.

Ina May Gaskin pisząc o religijności położnej tłumaczy, że współczucie musi być jej sposobem życia. „Jej religia musi znaleźć odzwierciedlenie w jej praktyce, w tym jak wygląda jej codzienność i decyzje, które podejmuje dzień po dniu, chwila za chwilą. Nie może być tylko teorią. Prawdziwa troska o innych nie może być pracą na pół etatu”.

Duchowa położna ma również obowiązek z taką samą miłością traktować wszystkie dzieci, które ma pod swoją opieką, bez względu na ich wielkość, kształt, kolor, pochodzenie. „Jeśli zachowanie położnej nie świadczy o jej przekonaniu, że wszyscy jesteśmy Jednym, musi zmienić swoje nawyki, które to sprawiły i zastąpić je lepszymi. Położna musi stale inwestować w swoją zdolność współczucia, otwartości i jasności wizji, ponieważ miłość, współczucie i perspektywa duchowa są najważniejszymi narzędziami w jej rzemiośle” – pisze. Za jedno z podstawowych narzędzi pracy położnej uznaje też codzienną świadomość cudów. Poród jest bowiem wydarzeniem w trakcie którego może dojść do wspaniałych fizycznych przemian, których nie da się określić inaczej niż cudownymi. „Kilka słów, które padają między ludźmi lub sposób, w jaki położna dotyka matkę lub dziecko, mogą przynieść wielkie zmiany, prowadzące nawet do znaczących przemian fizycznych”.

Tym, co jednak uznaje za najcenniejsze narzędzie położnej, jest wiedza o fizjologii ludzkiego ciała. Jej zdaniem  położna powinna być gorliwą studentką psychologii i medycyny, powinna stale się uczyć i zgłębiać swoją wiedzę oraz nigdy nie powinna zakładać, że wie wszystko, co można wiedzieć. „Nowa informacja, którą uzyska dzisiaj, może jutro ocalić komuś życie” – pisze w swojej książce.

Duchowe położnictwo opiera się na głębokim szacunku do kobiety, na umiejętności wzbudzaniu w niej stanów świadomości, które pozwalają na „przemiany fizycznej energii o niezwykłej mocy, pięknie i przydatności”. Zdaniem Iny May Gaskin, położna powinna mieć głęboką miłość do innych kobiet; wiedzieć, że wszystkie kobiety, w tym ona sama, są tak wpisane w naturę jak pogoda czy przypływ, i że potrzebują swego wzajemnego zrozumienia i pomocy. Prawdziwe siostrzane uczucie wobec wszystkich kobiet nie jest dla niej abstrakcją.

Duchowa położna otacza swoją opieką całą rodzinę, podczas porodu prowadzi, wzmacnia i wspiera oboje partnerów. Uczy ich również jak wymieniać się swoją energią. Aby jednak mogła to zrobić, sama powinna mieć silną, uczciwą i kochającą relację ze swoim mężem, wtedy jej słowa będą brzmiały wiarygodnie.

Historie, które pomagają

Iny May Gaskin twierdzi, że każda kobieta na swój sposób kreuje przyjście na świat swego dziecka, a jednym z dobrych posunięć do zdobycia cennej wiedzy jest słuchanie lub czytanie opowieści innych kobiet, które rodziły. Dlatego też sporą część swojej książki (którą określa mianem dzieła swojego życia) poświęciła na przedstawienie niezwykłych historii porodu. Ich czytanie pozwala na zdobycie wiedzy, która może okazać się nam potrzebna do tego, by lepiej przygotować się do porodu, zrozumieć go i zmienić jego postrzeganie.

Skurcze nie muszą boleć. Są falami energii, które pozwalają ci się otworzyć, żeby mogło wydobywać się dziecko. Jeśli przyjmiesz postawę, że bolą, wtedy będziesz napięta i niezdolna do całkowitego relaksu, dziecko będzie z ciebie wychodziło dłużej, a ty na pewno nie będziesz się przy tym dobrze bawić. Jest cudem, że możemy tworzyć jeszcze więcej siły życiowej i nie ma co na to narzekać” – pisze jedna z kobiet rodzących z Iną May Gaskin – Barbara, matka trójki dzieci.

Każda z opisanych w tej książce historii przesiąknięta jest głębokim szacunkiem do natury i zaufaniem do możliwości oraz siły jaką ma w sobie kobiece ciało. Natura bowiem troszczy się o siebie sama, a jak mówiła Ina May Gaskin podczas swojego pobytu w Polsce – „Kobieta jest w stanie urodzić tak jak każdy inny ssak, ale potrzebuje bardziej niż inne ssaki prywatności, spokoju i wykluczenia strachu wokół niej”. Duchowa położna potrafi to wszystko zapewnić.

Na podstawie: Gaskin Ina May, Duchowe położnictwo. Intymność narodzin, Virgo, 2011

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz